Rýchly banánový koláč s kardamómom

Rýchly banánový koláč s kardamómom

Na tento recept som dlho čakala. Prvýkrát sme podobný koláč ochutnali v Egypte a totálne sme si ho obľúbili. Bolo to asi pred 8 rokmi a odvtedy som tajne dúfala, že raz prídem na to, ako si taký koláč spraviť. Okrem banánovej verzie, sme si „fičali“ aj na jeho verzii z čerstvých ďatlí. 

Od snívania som prešla k činom, keď som recept objavila v knihe Dezerty a zistila, že príprava je úplne jednoduchá a super rýchla, takže ma už nečakané návštevy nezaskočia (aspoň pokiaľ mám všetky suroviny doma). Lístkové cesto, veľké kusy upečených banánov a kardamóm s pomarančovou šťavou spolu neskutočne dobre chutia. Veď vyskúšajte!

Ingrediencie (9 porcií)

Príprava: 10 minút + 25 minút pečenie

  • kôra z jedného pomaranča
  • 150 ml pomarančovej/mandarínkovej šťavy
  • 1/4 čl kardamómových semienok
  • 3 pl trstinového cukru
  • 1 pl rumu (môžete nahradiť pomarančovým likérom alebo vanilkovým extraktom)
  • lístkové cesto
  • 2 pl masla, roztopeného – nemusí byť
  • 3 – 4 banány, pozdĺžne prekrojené

Postup

Zapnite rúru a vyhrejte ju na 220 °C.

Do menšieho hrnca dajte citrusovú šťavu, kôru z pomaranča, cukor a kardamóm a priveďte k varu. Krátko povarte a pridajte rum alebo likér. Nechajte vychladnúť.

Lístkové cesto si rozvaľkajte na obdĺžnik, jeho okraje zahnite dnu alebo odrežte 1 cm cesta z každej strany a prilepte na cesto. Ak chcete, aby lístkové cesto malo maslovú chuť, potrite ho roztopeným maslom.

Cesto preneste na plech vyložený papierom na pečenie a poukladajte naň prekrojené banány. Banány aj cesto potrite vychladnutým citrusovým sirupom a dajte piecť na asi 20 – 30 minút. Keď cesto začne chytať farbu a krásne narastie, vyberte ho z rúry a ešte teplý ho potrite sirupom.

Podávajte teplé alebo studené, samotné alebo so šľahačkou, skúsiť môžete aj servírovať koláč s jemne osladenou kyslou smotanou.

Príjemné mlsanie :).

Cesto, banány a pomarančová kôra
Príprava koláča je veľmi jednoduchá a rýchla. Základ je mať všetky ingrediencie po ruke.
Banány pred pečením
Banány naukladajte vedľa seba, pri pečení sa trošku scvrknú.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *