Chrumkavá čokoládová granola s guaranou

Chrumkavá čokoládová granola s guaranou

Aké sú vaše obľúbené raňajky? A čo raňajkujete najčastejšie? Ja mám rôzne vlny a fázy, kedy preferujem jedno raňajkové jedlo dlhšiu dobu. Tak sa stane, že mám vajíčkové obdobie – vtedy mám chuť na rôzne upravené vajíčka. Obdobie, kedy milujem raňajkovať chlieb s maslom a plátkami hermelínu a zapíjať to horúcim čajom. Obdobie sladkých víkendových raňajok, kedy nesmú chýbať wafle alebo lievance. Obdobie, kedy nemám chuť na žiadne pečivo a aj obdobia kedy chcem všetky müsli sveta. A nemusí to byť len granola, ale aj ovsené vločky, cornflakes alebo rôzne obilninové kaše.

Aktuálne si prechádzam práve takýmto müsli obdobím. Konečne sa mi podarilo „vychytať” správny pomer cukru a tekutých zložiek a v hlave mi hneď naskočilo niekoľko ďalších kombinácií, ktoré chcem čoskoro vyskúšať. Čo sa osvedčilo, zaznamenávam.

Začala som čokoládovou granolou, keďže som sa snažila na granolu presvedčiť aj priateľa, ktorý reaguje na hocičo čokoládové. Pridala som do nej guaranový prášok, ktorý som mala doma. Ak guaranu nemáte, nevadí. Granola bude výborná aj bez nej. 🙂 Kokosový cukor nahraďte trstinovým. A zmes orechov, semiačok a sušeného ovocia už nechám na vás. Ja som použila vlašské a lieskové orechy, sušené hrozienka, na kúsky nakrájanú (alebo skôr natrhanú) ovocnú kožu z mirabeliek a slnečnicové a chia semienka.

Igrediencie (nádoba s objemom 1,8 l)

Príprava: 10 minút + 50 minút pečenie

  • 2,5 hrnčeka ovsených vločiek
  • 1/3 hrnčeka kokosového cukru alebo 1/4 hrnčeka trstinového cukru
  • 2 pl kakaa
  • 1 pl guaranového prášku – nemusí byť, ale ten vám dodá extra energiu
  • 40 ml kokosového oleja, roztopeného
  • 1 menší banán, rozmixovaný
  • 2 hrnčeky zmesi orechov, semiačok a sušeného ovocia
  • 50 g horkej čokolády

Postup

Vyhrejte rúru na 150 °C.

Vo väčšej mise zmiešajte suché ingrediencie (ovsené vločky, cukor, kakao, guaranový prášok, chia semiačka). Pridajte rozmixovaný banán a kokosový olej a dobre premiešajte.

Nakoniec pridajte zmes orechov a premiešajte. Sušené ovocie pridáte neskôr.

Na veľký plech vystlaný papierom na pečenie rovnomerne rozdeľte zmes a dajte piecť na 30 minút.

Po 30 minútach zmes premiešajte a pridajte sušené ovocie. Pečte ešte 20 minút.

Vyberte z rúry a nechajte vychladnúť pri izbovej teplote. Ak granola po vychladnutí nie je chrumkavá, dajte ju ešte dosušiť do rúry (150 °C, 10 minút).

Do vychladnutej granoly zamiešajte na kúsky nasekanú čokoládu.

Skladujte vo vzduchotesnej nádobe.

Čokoládová granola s guaranou
Domáca granola bude obsahovať presne tie suroviny, ktoré máte radi.
Raňajky s granolou
Čokoládová granola s guaranou je skvelým energy boosterom na raňajky. Dajte si ju s mliekom alebo jogurtom a čerstvým ovocím.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.