Domáca kvásková pizza

Domáca kvásková pizza

Keď už teraz všetci doma „kváskujeme“, tak prihadzujem do pléna jemne upravený recept na pizzu z kváskového cesta. Síce sa na ňu načakáte a jesť ju budete až na tretí deň, ale oplatí sa. Tri dni čakania znejú desivo, ale ako pri všetkých kváskových receptoch, väčšinu času len čakáte, kým cesto vykysne, aby mohlo kysnúť ďalej. Základom je dobré plánovanie a najmä nezabudnúť na cesto, prekladanie a kysnutie.

Našla som ho, ako inak, u Maškrtnice. 🙂

Cesto na pizzu z kvásku
Rozkvas (vľavo hore), múka s vodou (vpravo hore), krásne elastické vymiesené cesto (vľavo dole), ktoré sa nelepí a vykysnutý bochník cesta pred vaľkaním (vpravo dole).

Ingrediencie (4 stredne veľké pizze)

Príprava: 3 dni (nebojte sa :-), väčšinou len čakáte na kysnutie) + 10 minút pečenie

Rozkvas

  • 5 g kvásku
  • 20 g hladkej múky
  • 20 g vody

Cesto

  • 500 g hladkej múky
  • 370 g vody
  • 15 g olivového oleja
  • 10 g soli
  • 45 g rozkvasu

Postup

1. Deň Rozkvas

(20.00)

Všetky tri suroviny na rozkvas spolu zmiešajte, prikryte a nechajte kysnúť aspoň 12 hodín.

2. Deň

(8.00)

Po 12 hodinách pridajte do rozkvasu 1 lyžicu múky a 1 lyžicu vody a premiešajte. Nechajte kysnúť ďalšie 3 – 4 hodiny.

Cesto

V rovnakom čase v inej veľkej mise zmiešajte múku a vodu, aby sa spojili a vytvorili cesto. Prikryte a nechajte 3 – 6 hodín kysnúť.

(12.00)

K cestu pridajte rozkvas, olivový olej a soľ a vypracujte cesto (v kuchynskom robote to bude trvať asi 5 minút). Cesto by sa malo odlepovať od stien misy, malo by byť krásne elastické a nelepivé. Nechajte ho v mise, prikryte fóliou a odložte kysnúť do chladničky na 12 – 40 hodín.

3. deň

(11.00)

Vyberte cesto z chladničky a rozdeľte ho na 250 g porcie alebo 4 približne rovnaké kusy. Vytvorte z nich bochníčky, položte ich na papier na pečenie poriadne vysypaný múkou a nechajte ich kysnúť pri izbovej teplote asi 2 hodiny.

(13.00)

Po 2 hodinách cesto rozvaľkajte na papieri na pečenie alebo ho rukami povyťahujte od stredu k okrajom. Ja dávam prednosť ručnému ťahaniu. Naťahujte cesto tak, aby ste vytvorili kruh s vyvýšeným okrajom. Ak sa vám trhá, potrebuje ešte chvíľu oddychovať. 🙂

Vyhrejte rúru na maximum (v mojom prípade to je 275 °C).

Vyvaľkané cesto potrite rajčinovou omáčkou – konzervované rajčiny rozmixujte ponorným mixérom zmiešajte ich s troškou soli, 1 strúčikom pretlačeného cesnaku, 1 lyžičkou sušeného oregana a trochou olivového oleja. Cesto potreté rajčinovou omáčkou posypte mozzarelou na pizzu a poukladajte naň obľúbené ingrediencie – napr. plátky hrušky a kúsky gorgonzoly alebo suchú salámu a jalapeños.

Cesto môžete tiež potrieť olivovým olejom zmiešaným s 2 strúčikmi pretlačeného cesnaku, štipkou soli a trochou oregana. Na vrch poukladajte na plátky nakrájané rôzne druhy cibule, pridajte na malé kúsky nakrájanú slaninku, posypte troškou cukru a potrite troškou olivového oleja.

Pizzu preložte na plech a dajte piecť na približne 10 – 12 minút.

Cesto na pizzu z kvásku
Cesto vyvaľkajte alebo povyťahujte od stredu k okrajom rukami.
CIbuľová pizza
Aké je vaša obľúbená obloha na pizzu? Ja som skúsila urobiť túto cibuľovú variantu a bola super. Len to netreba prehnať s olivovým olejom ako podklad.
Kvásková pizza s hruškou
Obľúbená kombinácia v našej domácnosti – hruška a gorgonzola.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *