Domáce pšeničné tortily

Domáce pšeničné tortily

Ďalší recept zo série home-made. Kedysi som tortily kupovala v obchode so snahou vyberať tie kvalitnejšie. Ale keď som sa začala zaujímať o zloženie, ani tie najlepšie ma nenadchli. A tak som bola odkázaná sama na seba. Zistila som však, že príprava domácich pšeničných tortíl vôbec nie je náročná, a potom už nebolo o čom.

Čaro domácich výrobkov spočíva aj v tom, že každý kus sa zrazu stane originálom. Teda pokiaľ nie ste stroj alebo vám rukami neprešli stovky tortíl (pri ich výrobe, nie konzumácii). Moje tortily sa tvarom podobajú na všeličo, no od dokonalých kruhov majú naozaj ďaleko :). Nevadí, chutia skvele! Takže žiadne obavy z tvarov, dôležitá je chuť.

V Mexiku sú populárnejšie kukuričné tortily – predchodkyne pšeničných. Používajú sa na prípravu rôznych jedál – burrito, taco, quesadilla, jedia sa samostatne alebo ako príloha k jedlám a polievkam.

Pripravte si domáce tortily a pozrite sa, ako z nich urobiť chutné plnené tortily.

Múka, voda, masť
Zmiešajte múku s kypriacim práškom a soľou. Potom pridajte vodu a roztopený tuk.

Ingrediencie (12 tortíl)

Príprava: 25 minút + 1 hodina kysnutie + 20 minút opekanie

  • 3 hrnčeky celozrnnej hladkej múky (použite kľudne aj obyčajnú bielu)
  • 1 čl prášku do pečiva
  • 1 čl soli
  • 1/3 hrnčeka roztopenej masti (môžete použiť kokosový, rastlinný alebo olivový olej)
  • 1 hrnček horúcej (nie vriacej) vody

Postup

Múku, prášok do pečiva a soľ premiešajte. Pridajte roztopenú masť, horúcu vodu a premiešajte gumenou vareškou, kým sa tekuté suroviny nespoja so sypkými. Cesto vymieste rukou, aby vám pod rukou vzniklo hladké cesto. Vytvarujte z neho celistvú guľu a nechajte ju asi hodinu oddychovať na teplom mieste pod čistou utierkou.

Po hodine si cesto rozdeľte na dve časti a každú časť na 6 rovnakých kúskov, z ktorých vytvarujte guličky. Nechajte ich odležať 10 minút pod čistou utierkou.

Rozpáľte väčšiu panvicu. Z guličiek cesta postupne vyvaľkajte placky o veľkosti aspoň 12 cm a dajte na rozohriatu panvicu. Ak sa vám cesto lepí, poprášte ho pri vaľkaní múkou. Opekajte na strednom ohni nasucho z každej strany, kým sa nevytvoria opečené bublinky. Trvá to necelú minútu.

Opečené tortlily uložte na tanier a prikryte utierkou, aby nevychladli.

Skladujte ich zabalené v utierke do ďalšieho dňa. Pred podávaním tortilu ohrejte v rúre pri 120°C. Zabalené vo fólii vydržia v chladničke asi 2 dni a v mrazničke až 2 mesiace. Ak budete tortily mraziť, zabaľte každú tortilu samostatne.

Čím tortily naplniť sa dozviete v receptoch na plnené tortily.

Dobrú chuť…:)

Jednoduché cesto na pšeničné tortily
Gumenou vareškou zmiešajte suroviny, pokiaľ sa nevytvorí kompaktné cesto.
Cesto na tortily vymiesené
Rukou vymieste jemné cesto a odložte ho na teplé miesto.
Vaľkanie tortily
Z každej guličky cesta vyvaľkajte jednu tortilu.
Opekanie tortily
Každú tortilu krátko opečte z oboch strán.
Taco s tuniakom
Upečené tortily naplňte, čím len chcete.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *