(Nielen) kardamómovo-pomarančové osie hniezda

(Nielen) kardamómovo-pomarančové osie hniezda

Osie hniezda sú vynikajúce nielen počas sychravých dní, kedy je najlepšie byť zababušený v deke s knihou v jednej ruke a chutným pečivkom v druhej. Hodí sa na raňajky, výlety, cesty alebo len tak – na spríjemnenie dňa. 

Na škoricovú klasiku nedám dopustiť, ale plnka do osích hniezd sa dá donekonečna obmieňať. Odporúčam vám vyskúšať kardamómovú verziu. Kardamóm sa stal mojím obľúbeným spoločníkom pri príprave sladkých dezertov a tak nesmie chýbať ani v osích hniezdach. Kakaová plnka je tiež výborná. Aj osie hniezda plnené malinami, kokosom, čokoládou či nutellou. 🙂

Pripravila som pre vás tri variácie osích hniezd tak, ako ich robím ja. Namiesto hladkej múky, môžete použiť aj celozrnnú. Cesto bude hutnejšie, ale chutiť bude rovnako dobre :).

Ingrediencie na osie hniezda
Pripravte si suroviny a pustite sa do prípravy.

Ingrediencie (24 kusov)

Príprava: 30 minút príprava + 1,5 hodiny kysnutie + 25 minút pečenie

Cesto

 • 200 ml vlažného mlieka
 • 2 + 1 pl cukru
 • 20 g čerstvého droždia
 • 400 g hladkej múky
 • 100 g zmäknutého masla
 • 2 žĺtky, izbovej teploty
 • štipka soli

Kardamómovo-pomarančová plnka

 • 2 čl mletého kardamómu
 • nastrúhaná kôra z jedného pomaranča
 • 5 pl kryštálového cukru
 • 50 g masla

Škoricová/kakaová plnka

 • 2 čl škorice/kakaa
 • 5 pl cukru
 • 50 g masla

Postup

Zohrejte mlieko s 2 lyžicami cukru tak, aby sa cukor rozpustil a mlieko bolo vlažné. Do misky nalejte väčšiu polovicu ohriateho mlieka a rozdrobte doň kvasnice. Nechajte kysnúť asi 15 minút.

Medzitým si do druhej misy preosejte múku, pridajte štipku soli, 1 pl cukru, maslo a žĺtky. Pridajte vykysnutý kvások, zvyšné mlieko a premiešajte vareškou. Ak máte kuchynský robot, nechajte ho, nech dokončí prácu a vymiesi cesto za vás. Kto nemá, vymiesi cesto svojpomocne a osie hniezda si zaslúži o to viac :).

Vymiesené cesto preložte do čistej misky vysypanej trochou múky. Prikryte čistou utierkou a nechajte kysnúť na teplom mieste asi 40 minút až hodinu.

Vyhrejte rúru na 190 °C a pripravte si plech na pečenie – potrite ho maslom a vysypte múkou. Vykysnuté cesto rozdeľte na dve rovnaké časti a vyvaľkajte z nich obdĺžnik s hrúbkou 3 mm (cesto z celozrnnej múky vyvaľkajte na 5 mm).

Kardamómovo-pomarančová plnka

Zmiešajte kardamóm s cukrom. Ak máte len celé semiačka kardamómu, rozdrvte ich v mažiari alebo mlynčeku na korenie. Na vyvaľkané cesto rozotrite roztopené maslo, posypte ho pomarančovou kôrou a kardamómovým cukrom, cesto zrolujte a narežte na 3 cm široké kúsky. Položte ich narezanou časťou na plech, prikryte a nechajte asi 30 minút odpočívať (kým nezdvojnásobia svoj objem). Dajte piecť na 20 – 25 minút.

Škoricová/kakaová plnka

Zniešajte škoricu (alebo kakao) s cukrom. Vyvaľkané cesto potrite roztopeným maslom, posypte ho škoricovým či kakaovým cukrom, cesto zrolujte a narežte na 3 cm široké kúsky. Položte ich narezanou časťou na plech, prikryte a nechajte asi 30 minút odpočívať (kým nezdvojnásobia svoj objem). Dajte piecť na 20 – 25 minút.

Podávajte teplé s horúcim kakaom, či domácim chai latte.

Cesto na osie hniezda
Vymiesené cesto prikryte a nechajte kysnúť.
Pomarančovo-kardamónová plnka
Cesto potrite roztopeným maslom, posypte kardamómovým cukrom a pomarančovou kôrou a zrolujte.
Kakaová plnka
Na druhé cesto môžete použiť inú plnku, napr. kakaovú.
Osie hniezda pred pečením
Zrolované cesto nakrájajte na 3 cm široké kúsky.
Osie hniezda na plechu
Nakrájané hniezda poukladajte na plech, prikryte čistou utierkou a nechajte kysnúť. Dajte piecť na 25 minút.

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.