Lieskovo-oriešková roláda s malinami

Lieskovo-oriešková roláda s malinami

Rolády sú moje obľúbené koláče. Sú univerzálne, dajú sa robiť ráno pred odchodom do práce 🙂 a všetkým chutia.

Táto roláda je vynikajúca, nadýchaná, oriešková a svieža vďaka malinám. Lieskovce sa dajú nahradiť inými orechmi. Základ receptu mám z knižky Dezerty z edície Moderná kuchárka a trošku som mu „pomohla“.

Príprava tejto pamlsky je veľmi rýchla a časom aj veľmi jednoduchá. Pokiaľ máte zvládnuté rolády, bude to pre vás hračka. Ak s nimi iba začínate, nebojte sa ich. Stačí zopár rolád upiecť, zatočiť s nimi a ste v tom profíci/-čky. Ak sa stane nejaká chybička na kráse, netreba sa tým znepokojovať, chuť rolády to zamaskuje tak, že nik si to ani nevšimne.

Ak nemáte po ruke alebo v láske maliny, kľudne použite iné drobné bobuľové ovocie. Roláda bude určite vynikajúca a jedinečná. Do smotany môžete pridať namiesto vanilkového extraktu obľúbený likér alebo pomarančovú, či citrónovú kôru. Možností ako sa s každou roládou vyhrať je nekonečne veľa, tak „pome“ na to!

Lieskové orechy
Lieskové orechy môžete nahradiť aj inými orechami, ale lieskovce sú v tejto roláde naj.

Ingrediencie (10 porcií)

Príprava: 20 minút + 15 minút pečenie + chladenie

Cesto

 • 5 vajec (žĺtky a bielky samostatne oddelené)
 • 120 g trstinového cukru + 1 pl na posypanie
 • 1 čl vanilkového extraktu
 • 40 g celozrnnej múky (preosiatej)
 • 1/3 čl prášku do pečiva
 • 100 g lieskovcov (na sucho opražených a pomletých)
 • 1 pl práškového cukru

Plnka

 • 180 ml smotany na šľahanie
 • 1 pl trstinového cukru
 • 200 g malín (čerstvých alebo mrazených)
 • 1 čl vanilkového extraktu

Na ozdobu

 • maliny, práškový cukor alebo čokoľvek podľa chuti
Lieskovce mleté
Lieskovce nasucho opražte a pomeľte najemno.

Postup

Plech (35 x 42 cm) si vysteľte papierom na pečenie a posypte 1 polievkovou lyžicou cukru. Plech si môžete najskôr vymastiť, papier na pečenie bude držať na mieste. Zapnite si rúru na 180°C.

Žĺtky vymiešajte v jednej mise s cukrom do hustej peny, pridajte vanilkový extrakt a premiešajte. V druhej mise vymiešajte z bielkov tuhý sneh. Pomaly a po menších častiach primiešajte sneh do žĺkovej peny.

Múku zmiešajte s práškom do pečiva a pomaly vmiešajte do zmesy. Na záver postupne pridajte najemno pomleté lieskovce.

Cesto vylejte na plech a dajte piecť na 15 minút. Po 15 minútach by malo byť cesto upečené a pružné, určite nie vysušené.

Počas pečenia si pripravte čistú utierku, ktorú si rozložte na pracovnú plochu. Na utierku položte papier na pečenie a posypte ho práškovým cukrom. Skúšala som to aj s kryštálovým cukrom, ale viac sa mi osvedčil práškový, cesto sa potom na papier nelepí.

Keď je cesto hotové, prichádza adrenalínová časť prípravy – vyklopiť-odlepiť-zarolovať. Treba pracovať rýchlo a svižne, ale rozhodne sa netreba ničoho báť. Cesto vyklopte na pripravený papier na pečenie, odlepte z neho papier, na ktorom sa cesto pieklo a pomocou utierky zarolujte. Nechajte vychladnúť pri izbovej teplote a medzičasom si pripravte krém.

Smotanu vymiešajte takmer do tuha, pridajte cukor a miešajte ďalej, kým z nej nie je hustá šľahačka (nie, maslo, nie!). Pridajte vanilkový extrakt alebo akýkoľvek obľúbený likér a premiešajte. Ak máte čerstvé maliny, tak môžete časť z nich predtým trochu popučiť, aby pustili trochu šťavy a zafarbili šľahačku. Pridajte maliny a premiešajte.

Vychladnuté cesto pomaly odbaľte a roládu rozviňte – nie však nasilu. Ak sa cesto roztrhlo, žiadna panika. Krém cesto pekne spojí a všetko bude ako má byť. Cesto potrite krémom. K vzdialenejšiemu širšiemu okraju stačí dať menej krému, pri rolovaní sa tam krém dostane. Roládu opäť zarolujte, pomáhajte si utierkou a pri rolovaní sa snažte postupne odliepať papier na pečenie. Roládu odložte do chladničky aspoň na 2 hodiny.

Nakrájajte, ozdobte a schrumstnite.

Roládová plnka
K vzdialenejšiemu širšiemu okraju cesta stačí dať menej krému, pri rolovaní sa tam krém dostane.
Liesková roláda s malinami
Posypte práškovým cukrom a podávajte s malinami, či iným bobuľovým ovocím.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.