Medovníková torta so sušenými malinami

Medovníková torta so sušenými malinami

Sladká a sýta medovníková torta s kúskami mrazom sušených malín, ktoré dodajú torte sviežu ovocnú chuť, poteší všetkých milovníkov sladkých dobrôt. Je vhodná ako jedlý darček pre vašich priateľov a blízkych. Hodí sa na oslavu príchodu nového roku, či nového člena rodiny. Kedykoľvek sa ju rozhodnete pripraviť, verím, že vám spríjemní vzácne chvíle. 

A keďže čoskoro privítame rok 2019, prajem vám všetkým inšpiratívny nový rok, mnoho chutných zážitkov, blízkych ľudí po vašom boku a veľa smiechu.

Ingrediencie na medovníkovú tortu
Na medovníkovú tortu je potrebných len pár surovín.

Ingrediencie (12 – 16 porcií)

Príprava: 30 minút + 1 hodina pečenie + chladenie

Cesto

  • 250 g masla
  • 3 vajcia
  • 3 pl medu
  • 250 g kryštálového cukru
  • 400 g hladkej múky
  • 1 čl jedlej sódy
  • hrsť vlašských orechov, nahrubo posekaných

Karamelová plnka

  • 1 plechovka mliečneho karamelu
  • 250 g masla, zmäknutého
  • 20 g mrazom sušených malín, mierne rozdrvených

Postup

Cesto

Vo vodnom kúpeli vo veľkej mise rozpustite maslo, pridajte vajíčka a dobre vymiešajte. Potom pridajte med, cukor, múku a jedlú sódu. Všetky suroviny vymiešajte ručným šľahačom pokiaľ sa všetky suroviny nespoja a nevytvoria pekné polotuhé cesto.

Rúru vyhrejte na 170 °C.

Plech vyložte papierom na pečenie, do stredu plechu dajte 1/6 cesta a rozotrite ho v tenkej vrstve do kruhu s priemerom približne 25 cm. Dajte piecť do vyhriatej rúry na 10 minút.

Upečené cesto vyberte z rúry a nechajte ho vychladnúť na plechu. Potom z neho stiahnite papier na pečenie a cesto odložte na mriežku.

Medzitým ako upečené cesto chladne, dajte piecť ďalší plát cesta. Celkovo upečte 6 plátov cesta. Vychladnuté pláty orežte pomocou formy na pečenie na rovnako veľké kruhy. Odrezané zvyšky odložte stranou.

Karamelová plnka

Zmäknuté maslo a mliečny karamel spolu vymiešajte, aby sa vytvoril hladký krém.

Zostavenie torty

Pripravte si pláty cesta a karamelovú plnku. Na podnos (tanier) položte jeden plát cesta, potrite ho vrstvou krému, prikryte ďalším plátom, opäť potrite krémom a pokračujte v skladaní torty, pokiaľ neminiete všetky pláty cesta. Po položení posledného plátu cesta rozotrite zvyšok krému na vrch torty a po jej okrajoch.

Odložené odrezky z plátov cesta rozdrvte v rukách na omrvinky a zmiešajte ich s nahrubo nasekanými vlašskými orechmi. Túto zmes posypte a prilepte na vrch a boky torty.

Tortu odložte do chladničky stuhnúť do druhého dňa.

Tesne pred podávaním posypte vrch medovníkovej torty sušenými malinami. Ak by ste ich dali spolu s omrvinkami, maliny by zmäkli a stratili by chrumkavosť.

Príjemné sladké mlsanie.

Príprava cesta
Vo vodnom kúpeli pomaly rozpustite maslo. Do rozpusteného masla zapracujte vajíčka a poriadne premiešajte.
Medovníková torta
Pridajte med, cukor, múku a jedlú sódu a vypracujte cesto.
Plát cesta
Na plech vyložený papierom na pečenie rozotrite v tenkej vrstve 1/6 cesta do tvaru kruhu a dajte piecť. Vychladnuté pláty cesta orežte pomocou tortovej formy alebo taniera na rovnako veľké kusy.
Torta s karamelovou plnkou
Zložte tortu. Každý plát potrite trochou karamelového krému, položte naň ďalší plát cesta a ten opäť potrite krémom. Na záver potrite krémom vrch aj boky torty. 
Medovníková torta na tanieri
Tortu dozdobte omrvinkami z odrezkov zmiešanými s vlašskými orechmi. Vrch torty posypte jemne rozdrvenými sušenými malinami.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *