Panna cotta – vanilková a čokoládová

Panna cotta – vanilková a čokoládová

Varená smotana chutí skvele. Dochutiť ju môžete ako len chcete, vždy z nej môže byť nový dezert s novými chuťami. Pripravíte ju raz-dva, len musíte vydržať, kým stuhne v chladničke. Ak sa vám nechce vymýšľať a piecť koláč pre návštevu (o ktorej viete dostatočne vopred), toho je rýchlovka, ktorá vašu dilemu vyrieši. Za 15 minút je hotovo. Zvyšok je už len chladenie.

Pohrajte sa s chuťou a namiesto vanilky použite škoricu, štipku kardamómu, ako prílohu použite rôzne druhy ovocia, do smotany dajte bielu či mliečnu čokoládu alebo do nej pridajte citrónovú/pomarančovú kôru. Možností je veľa. 🙂

Ingrediencie na panna cottu
Príprava panna cotty je veľmi jednoduchá. Práce so želatínou sa nemusíte obávať.

Ingrediencie (6 porcií)

Príprava: 15 minút + 4 hodiny (chladenie)

  • 500 ml smotany na šľahanie 33%
  • 50 g cukru
  • vanilkový struk/dreň
  • 2 plátky želatíny
  • 50 g horkej čokolády
  • 1 stonka rebarbory
  • trošku masla
  • cukor podľa chuti
  • 2 pomaranče
  • mäta
Nádobky s panna cottou
Uvarenú smotanu prelejte do pripravených mištičiek.

Postup

Plátky želatíny dajte napučať do studenej vody na 3 minúty (alebo podľa návodu).

Smotanu, cukor a vanilku dajte do hrnca na mierny oheň a zohrievajte po bod varu. Tesne pred varením odstavte z ohňa, vyberte vanilkový struk a vmiešajte napučanú želatínu. Predtým ako ju vložíte do smotany ju dobre vyžmýkajte.

Polovicu smotany vylejte do misky, v ktorej je 50 g horkej čokolády a nechajte 2 – 3 minúty odstáť. Zvyšnú smotanu nalejte do 3 pripravených mištičiek.

Po 2 minútach rozmiešajte čokoládu so smotanou, aby v nej neostali hrudky a nalejte čokoládovú smotanu do zvyšných 3 mištičiek. Smotanu nechajte vychladnúť na izbovú teplotu a potom odložte do chladničky aspoň na 4 hodiny. Ak chcete, aby v čokoládovej verzii ostali aj kúsky čokolády, pridajte ich až keď smotana vychladne na izbovú teplotu.

Pred podávaním si pripravte prílohy k panna cotte. Pomaranče vyfiletujte a na servírovanie použite aj šťavu, ktorá vám z filetovania ostala. Rebarboru očistite, nakrájajte na menšie kúsky a opečte ju na pavnici s troškou masla a cukru (podľa chuti), kým nezmäkne.

Pred podávaním, vyklopte smotanu z formičiek. Môžete si pomôcť teplou vodou, do ktorej na chvíľu ponoríte formičky (asi do polovice výšky) a prstom alebo nožíkom jemne oddeľte panna cottu od okraju formičky.

Na vyklopenú panna cottu poukladajte kúsky pomaranča alebo rebarbory, ozdobte mätou/medovkou a podávajte.

Príjemné mlsanie!

Panna cotta s rebarborou
Vanilková panna cotta s rebarborou.
Čokoládová panna cotta
Čokoládová panna cotta s pomarančom.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *