Pomarančovo-makový koláč z celozrnnej múky

Pomarančovo-makový koláč z celozrnnej múky

Svieže a šťavnaté, ale aj príjemne horké a výrazné. Také sú dezerty a koláče z citrusov. Pod stromček som dostala krásny kalendár z dielne frisch gekocht s 12 receptami – kuchárskymi výzvami. A hneď prvý bol pomarančovo makový koláč s krémom z čerstvého syra a kandizovanou pomarančovou kôrou. Neodolala som a pustila sa do jeho pečenia.

Koláč som pripravila z celozrnnej múky a hoci bol trochu hutnejší, pri príprave kandizovanej kôry vám ostane kopec skvelého pomarančového sirupu, ktorým môžete koláčik pri podávaní poliať. Zvyšok sirupu si odložte a použite ho ako klasický sirup na limonády, či lievance.

Ingrediencie na suroviny
Cesto bude vďaka celozrnnej múke a maku hutné, ale zjemní ho pomarančový sirup a krém.

Ingrediencie (12 porcií)

Príprava: 20 minút + 50 minút pečenie + 2 hodiny chladenie

Cesto

 • 140 g masla + na vymazanie formy
 • 2 bio pomaranče
 • 250 g trstinového cukru
 • 300 g celozrnnej múky
 • 90 g maku, nemletého
 • 2 čl prášku do pečiva
 • štipka soli
 • 4 vajíčka
 • 70 ml mlieka

Krém a kandizovaná kôra

 • 3 bio pomaranče
 • 300 g trstinového cukru
 • 500 g čerstvého krémového syra, izbovej teploty
 • 50 g práškového cukra
Cesto z celozrnnej múky a maku
Cesto pečte približne 50 minút. Malo by byť na povrchu zlatohnedé.

Postup

Cesto

Zapnite rúru na 180°C.

Maslo roztopte a nechajte vychladnúť.

Dva pomaranče umyte pod horúcou vodou, osušte a najemno nastrúhajte kôru z nich. Odšťavte pomaranče a odložte si 120 ml pomarančovej šťavy na neskôr. Cukor, múku, mak, prášok do pečiva a soľ zmiešajte v jednej mise.

V druhej mise vymiešajte vajíčka, vychladnuté a roztopené maslo, pomarančovú šťavu, kôru a mlieko. Sypkú zmes postupne primiešajte do vajíčkovo-maslovej, kým nevznikne tekuté cesto.

Spodok tortovej formy (26 cm) vysteľte papierom na pečenie, boky vymažte maslom. Vylejte do nej cesto a povrch uhlaďte.

Pečte približne 50 minút. Cesto by malo byť na povrchu zlatohnedé.

Po upečení vyberte koláč z rúry a nechajte asi 15 minút vychladnúť vo forme. Vyberte koláč z formy a nechajte úplne vychladnúť na mriežke (asi 2 hodiny).

Medzitým si pripravte kandizovanú kôru a krém z čerstvého syra.

Krém a kandizovaná kôra

Umyte zvyšné tri pomaranče pod horúcou vodou a osušte ich. Z dvoch pomarančov ošúpte jemné prúžky kôry tak, aby na nich bolo čo najmenej bielej horkej časti. Kôru z posledného pomaranča nastrúhajte na jemno a zo všetkých troch pomarančov vytlačte šťavu.

V hrnci zohrejte 300 g cukru, pomarančovú šťavu, 250 ml vody a miešajte, pokiaľ sa cukor nerozpustí. Pridajte prúžky pomarančovej kôry a varte zhruba 8 – 10 minút, pokiaľ nebude kôra priesvitná a nevznikne sirup. Vyberte zo sirupu pomarančovú kôru a odložte ju na neskôr.

80 ml sirupu odlejte do pohárika a nechajte vychladnúť. Zo zvyšného sirupu použite časť na pokvapkanie cesta. Sirup, ktorý vám ostane, odložte do čistej fľašky a skladujte v chladničke maximálne 1 – 2 týždne.
Pripravte si krém. Čerstvý syr a práškový cukor vymiešajte do peny. Na jemno nastrúhanú kôru z tretieho pomaranča spolu s vychladnutým sirupom primiešajte k čerstvému syru, kým nevznikne jemná hmota.

Vychladnuté cesto popichajte vidličkou a pokvapkajte ho sirupom. Plnku z čerstvého syra natrite na vrch koláča, ozdobte ho kúskami pomarančovej kôry, pomaranča, zrnkami maku a servírujte.

Chutné mlsanie!

Cesto po upečení
Cesto nechajte vychladnúť aspoň 2 hodiny.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *