Kokosové mlieko

Kokosové mlieko

Bohatú krémovú chuť, nízke finančné náklady na jeho výrobu, vyrobené len z dvoch surovín, antibakteriálne a protizápalové účinky, obsahuje zdravé tuky, ktoré priaznivo vplývajú na hladinu dobrého cholesterolu HDL, zlepšuje trávenie a ešte oveľa viac pozitívnych účinkov na vaše zdravie vám poskytne môj miláčik – kokosové mlieko.

Keď som urobila prvé domáce a kupované som už nechcela. Na kupovanom kokosovom mlieku mi vždy vadila zvláštna pachuť, ktorú plechovkové mlieko má. Intenzita tej zvláštnosti sa síce líšila značka od značky, ale v doma vyrobenom mlieku ju necítim, a tak sa raz za čas pustím s kladivom a šrobovákom do kokosových orechov.

Najdlhšia fáza pri výrobe kokosového mlieka je otvoriť kokosový orech a očistiť ho. Ak máte špeciálne nástroje alebo vlastný overený postup na otvorenie kokosového orecha, použite ich a kľudne sa podeľte s overeným postupom. Trochu námahy s otváraním a čistením orecha vám však vlastné čerstvé kokosové mlieko vynahradí.

Pri kúpe kokosových orechov dajte pozor na to, aby v nich žblnkala voda. Čím viac vody, tým je orech čerstvejší. Ak v ňom nič nepočuť, nekupujte ho.

Kokosové mlieko používam pri varení mliečnej ryže, kari kuracieho mäsa s citrónovou trávou, čili a jarnou cibuľkou, krevetovo-kokosovej polievky. Vyskúšajte ním nahradiť obyčajné mlieko pri výrobe ovocných mliečnych koktejlov alebo smoothies. Hneď sa prenesiete do Karibiku, Ázie, či Južnej Ameriky. Slnko, more, pohoda, kokos…:)

Ošúpaný kokos
Po otvorení kokosu vyberte dužinu a zbavte ju šupky.

Ingrediencie (asi 1,5 litra mlieka)

Príprava: 20 minút (otvorenie a čistenie kokosu) + 15 minút

  • 2 zrelé kokosové orechy
  • 6 hrnčekov horúcej (nie vriacej) vody (1 hrnček 250 ml)

Postup

Na otváranie orechu používam skrutkovač a kladivo :). Skrutkovačom s pomocou kladiva urobím tri dierky do miest, ktoré sú na orechu „vyznačené“ a nechám cez ne vytiecť kokosovú vodu. Vodu môžete precediť a vypiť alebo použiť na výrobu mlieka.

S kokosovým orechom v jednej ruke a kladivom v druhej, zahájte otváranie orechu. Kladivom udierajte do stredu orechu postupne po celom obvode. Pred posledným úderom, ktorý otvorí škrupinu orechu, pozor na ruku. Dosť to bolí, preto si dajte na ruku utierku alebo pri poslednom zásahu položte orech na pracovnú plochu, či zem (pod orech dajte utierku, aby ste nenarobili neporiadok a aby sa orech „neváľal“ po zemi).

Keď je orech otvorený, vyberte z neho dužinu a ošúpte ju. Ošúpanú dužinu krátko umyte a zbavte nečistôt.

Kúsky dužiny dajte do mixéra, zalejte ich štyrmi pohármi horúcej vody (ak robíte mlieko iba z jedného orecha, tak použite dva poháre vody) a pridajte precedenú kokosovú vodu, ak ste ju nevypili. Zapnite mixér a postupne zvýšte obrátky na najrýchlejšie. Teplá voda pomôže rozpustiť tuk v dužine. Po pár minútach, keď je kokos dobre rozmixovaný, vypnite mixér. Vznikne vám kokosová kaša, ktorú treba precediť cez jemné plátno.

Vyžmýkajte cez plátno, čo najviac mlieka z dužiny. Dužinu vráťte naspäť do mixéra, pridajte dva poháre teplej vody a opäť rozmixujte. Ak by mal mixér problém s mixovaním, pridajte viac vody (pol až celý hrnček naviac).

Znova preceďte cez plátno, výžmýkajte všetko mlieko a dužinu rozložte rovnomerne na plech vystlaný papierom na pečenie. Dajte sušiť do rúry na 50-100 °C na pár hodín. Vysušená dužina už nemá toľko chuti a arómy, lebo väčšinu odovzdala kokosovému mlieku, ale stále sa dá použiť do cesta na koláče, muffiny, do jogurtu či vločiek na raňajky.

Mlieko skladujte v chladničke, vydrží tam pár dní. Po čase sa z mlieka oddelí časť vody od „bielej hmoty“, čo je prirodzený proces a jediné, čo treba urobiť, je pred použitím mlieko pretrepať, aby sa opäť spojili. „Biela hmota“ je kokosová smotana, plná zdravých tukov, takže ak potrebujete kokosovú smotana, opatrne ju odoberte lyžičkou.

Pokiaľ nemáte čas alebo možnosť otvárať a čistiť kokosové orechy, môžete si kokosové mlieko pripraviť alternatívne zo sušeného kokosu. Jeden hrnček strúhaného kokosu, nechajte chvíľu odstáť v dvoch hrnčekoch horúcej vody a rozmixujte. Preceďte cez jemné plátno a vytlačte, čo najviac mlieka.

Na zdravie a dobrú chuť!

Kokos s vodou v mixéri
Dužinu a štyri poháre horúcej vody dajte do mixéra.
Kokosové mlieko v mixéri
Zapnite mixér a postupne zvýšte obrátky na najrýchlejšie, mixujte niekoľko minút.
Cedenie kokosového mlieka
Kokosovú hmotu preceďte cez plátno a poriadne vyžmýkajte.
Kokosová dužina v mixéri
Po prvom cedení, vráťte dužinu naspäť do mixéra, pridajte dva poháre teplej vody a opäť rozmixujte.
Kokosová dužina na sušenie
Dužinu rozložte rovnomerne na plech vystlaný papierom na pečenie a dajte sušiť do rúry.
Pohár kokosového mlieka
Pohár čerstvého kokosového mlieka.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *