Špargľa s holandskou omáčkou

Špargľa s holandskou omáčkou

Holandská omáčka so špargľou je skvelým rýchlym jedlom, ktoré si môžete vychutnať ako predjedlo aj ako plnohodnotné hlavné jedlo.

Pri tejto omáčke si vždy spomeniem na rozhovor s mojou sestrou, ktorej som sa pýtala ako robí holandskú omáčku ona. Jej odpoveď bola: „Takú s modrým vrchnáčikom.“ Spája nás láska k špargli, ale inak sme úplne odlišné. 🙂

Takže, ak nerobíte „tú s modrým vrchnáčikom“, ale chcete si urobiť domácu omáčku, nebojte sa. Je to jednoduché, treba len veľa a rýchlo miešať. A je to lahôdka.

Suroviny na holandskú omáčku
Špargľu dôkladne ošúpte a pripravte si ingrediencie na holandskú omáčku.

Ingrediencie (4 – 6 porcií)

Príprava: 15 minút

  • 500 g bielej špargle
  • 3 žĺtky
  • 0,5 dcl suchého bieleho vína
  • 150 g roztopeného masla
  • soľ, biele korenie/muškátový orech
  • citrónová šťava
  • prosciutto – nemusí byť
Prvá fáza omáčky
Nad parou vymiešajte žĺtka s vínom a troškou soli. Keď začne omáčka hustnúť, pridajte roztopené maslo a miešajte o dušu.

Postup

Očistite a blanšírujte špargľu. Bielu špargľu poctivo ošúpte a drevnaté konce odlomte. Špargľa by sa vám mala zlomiť v bode, kde je čerstvá. Do osolenej vriacej vody dajte variť očistenú špargľu na 2 minútky. Po 2 minútach ju vyberte a dajte schladiť do studenej vody, aby sa zastavil proces varenia.

Na holandskú omáčku vymiešajte nad parou žĺtka s vínom a troškou soli. Keď začne omáčka hustnúť, pridajte roztopené maslo a miešajte o dušu.

Ak sa vám začnú vajíčka zrážať, stiahnite plameň, odstavte misku z parného kúpeľa a miešajte rýchlo ako sa len dá. V úvodnej fáze by sa ešte vajíčka mali „rozpustiť“. Potom omáčku vráťte nad paru.

Po chvíľke miešania by ste mali dostať krásnu hustú omáčku bez hrudiek. Dochuťte ju soľou, korením, citrónovou šťavou a ešte chvíľu miešajte nad parou.

Servírujte so špargľou a komu chýba mäso aj s prosciuttom.

Dobrú chuť!

Servírovanie omáčky so špargľou
Špargľu môžete zabaliť do prosciutta a poliať holandskou omáčkou.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.