Vanilkový cukor a vanilkový extrakt

Vanilkový cukor a vanilkový extrakt

Vanilkový cukor a extrakt sú moji favoriti pri príprave dezertov. Šupnem ich takmer do každého dezertu, či koláča. Časy používania vanilínového cukru sú preč a domáci vanilkový cukor je teraz kráľ. Pamätám si, ako som pred viac ako 10-timi rokmi o vanilkovom extrakte snívala. Kúpiť ho u nás bolo nemožné, tak mi sestra nosila rôzne značky a typy extraktov zo západu a ja som testovala, ktoré sú najlepšie. Našťastie, tieto „temné“ časy skončili a zohnať vanilkové struky z Madagaskaru, Indie, či Mexika už nie je problém.

Na výrobu vanilkového cukru použite kvalitné mäsitejšie vanilkové struky. Typ cukru si vyberte podľa vlastných preferencií a sledujte ako ho spojenie s vanilkou zmení. Na prípravu vanilkového extraktu použite suchšie vanilkové struky, kvalitnejšiu vodku a fľašu s tmavým sklom. Tieto tri zásady sú základom pre úžasný domáci extrakt. Ak máte chuť experimentovať, vodku môžete nahradiť bielym rumom alebo brandy.

Okrem toho, že vanilkové ochucovadlá potešia vás, môžu z nich byť skvelé jedlé darčeky. Vianoce sa blížia, hybaj zarobiť extrakt a cukor!

Príprava vanilkového cukra a extraktu
Na vanilkový extrakt môžete použiť suchšie vanilkové struky.

Vanilkový cukor

Ingrediencie

Príprava: 10 minút

  • 1 väčší vanilkový struk á 4 g
  • 200 g cukru
  • uzatvárateľná nádoba alebo zaváraninový pohár

Postup

Pripravte si misku s cukrom, umyte a osušte vanilkové struky. Na každých 200 g cukru si pripravte 1 väčší vanilkový struk (4 g). Ja si zvyknem pripraviť vanilkový cukor do 7 dcl pohára, kam sa zmestí asi 600 g cukru a 3 – 4 vanilkové struky.

Každý vanilkový struk pozdĺžne prekrojte a tupou stranou noža z neho vyberte vanilkové semienka. Pridajte ich do cukru, miešaním a „mrvením“ ich zapracujte tak, aby sa pekne rovnomerne spojili s cukrom. Vanilkové struky si nakrájajte na menšie kusy, aby sa vám zmestili do pripravenej nádoby.

Vanilkový cukor presypte do čistej pripravenej nádoby (pohára) a postupne do nej vkladajte kúsky vanilkových strukov. Nádobu zatvorte, poznačte si dátum, kedy ste vanilkový cukor vyrábali a odložte na suché miesto.

Vanilkový cukor naberie na intenzite a sile po 2 týždňoch. Použiť ho môžete aj hneď, ale kto počká, ten ocení. 🙂 Počas dvojtýždňového čakania ho tu a tam dobre pretraste.

Vanilkové semiačka
Každú vanilku rozrežte, tupou stranou noža vyberte semiačka a vanilkový struk prerežte na polovicu.
Vanilkový cukor so strukmi
Cukor zmiešajte s vybranými vanikovými semiačkami, a dajte do uzatvárateľnej nádoby spolu s vanilkovými strukmi.

Vanilkový extrakt

Ingrediencie

Príprava: 15 minút

  • 100 ml vodky
  • 10 g vanilkových strukov
  • sklenená fľaša z tmavého skla

Postup

Pripravte si čistú fľašu z tmavého skla, lievik, alkohol a umyté a osušené vanilkové struky. Extrakt by mal obsahovať 10%-tný podiel vanilky, čiže na každých 100 ml alkoholu pripadá 10 g vanilkových strukov. Struky pozdĺžne prekrojte a tupou stranou noža z nich vyberte semienka.

Vanilkové semienka spolu so strukmi odložte do pripravenej fľaše, zalejte alkoholom a dobre pretraste. Poznačte si dátum, kedy ste vanilkový extrakt naložili a odložte na chladnejšie tmavé miesto (nie do chladničky).

Trpezlivosť skvelý vanilkový extrakt prináša, preto sa oplatí počkať 6 mesiacov. Prvý týždeň pretrepte vanilkový extrakt každý deň, ďalšie týždne stačí, keď ho pretrepete 2 – 3 krát do týždňa. Po mesiaci stačí aj raz za týždeň. Ak náhodou zabudnete, nič sa nedeje, ale občas si spomeňte.

Môžete sledovať aj vývoj vône a chuti, ktoré sa od prvého dňa menia. Z čisto alkoholovej vône vznikne prudko vanilková. Farba sa tiež zmení na krásnu vanilkovo-hnedú. Po polroku, môžete extrakt precediť a preliať do čistej fľaše, ideálne s tmavým sklom.

Skladujte na tmavom chladnejšom mieste, kým nespotrebujete. Mne vydržal aj 2 roky.

Do zvanilkovania, priatelia!

Vanilkový extrakt vo fľaši
Vanilkový extrakt skladujte v tmavej fľaši a nezabudnite občas pretrepať.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *