Vegánske kváskové cesto na sladké pečenie
Ako som písala v predchádzajúcom článku, pred rokom bol február pre našu domácnosť mesiacom vegánstva. Rozhodli sme sa, že mesiac budeme jesť len rastlinnú stravu. O dôvodoch prečo sme vyskúšali vegánstvo som napísala samostatný článok,v ktorom nájdete aj sumár mojich pozorovaní a zistení.
Jedným zo zistení bolo, že vajíčka pri pečení nie sú nevyhnutnosťou. A že napríklad aj kvások sa u vegánov „uživí“ a nájde si dosť príležitostí na realizáciu. 🙂 Recept na skvelé vegánske kváskové cesto som našla u Zo srdca do hrnca. Trochu som pozmenila postup prípravy a musím sa oň podeliť.
Cesto je naozaj výborné a odporúčam ho nielen v prípade, že ste vegán či vegánka alebo s vegánstvom experimentujete. Ale aj vtedy, ak už doma napríklad nemáte vajíčko, no chuť na sladké kváskové dobroty vám rozhodne nechýba. A samozrejme aj vtedy, ak vajíčko doma máte, ale snažíte sa znižovať spotrebu živočíšnych produktov vo vašej domácnosti.
Ingrediencie (1 väčšia babka alebo stredný pekáč buchiet)
Príprava: 2 dni 🙂 (väčšinou ide len o kysnutie)
Rozkvas
- 100 g hladkej múky
- 100 g vody
- 30 g pl kvásku
Cesto
- 500 g hladkej múky
- 250 ml rastlinného / orechového mlieka
- 1 pl jablkového / hruškového pyré – nemusí byť
- 30 g cukru
- 50 ml olivového oleja
- celý rozkvas
- 1/2 čl soli
Kakaová plnka
- 6 pl kakaa
- 4 pl trstinového cukru
- 100 g zmäknutého rastlinného masla (napr. Alsan-bio)
- 50 g nasekanej vegan horkej čokolády – nemusí byť
- 20 g rozpusteného rastlinného masla na potretie koláča
Škoricová plnka
- 1 pl mletej škorice
- 120 g cukru
- 120 g zmäknutého rastlinného masla (napr. Alsan-bio)
- čerstvá pomarančová kôra, nastrúhaná – nemusí byť
- štipka vanilky – nemusí byť
- 20 g rozpusteného rastlinného masla na potretie koláča
Postup
0. deň Rozkvas
(22.00)
Zmiešajte múku, vodu a materský kvások (ražný alebo pšeničný). Všetky suroviny dobre premiešajte, prikryte fóliou a nechajte pri izbovej teplote vykysnúť asi 8 – 10 hodín.
1. deň Cesto
(8.00)
Do väčšej misy dajte všetky suroviny na cesto, okrem soli, a pomocou mixéra alebo ručne vymieste cesto. Za pomoci kuchynského robota to potrvá asi 5 minút, ručne určite dlhšie.
Cesto prikryte a nechajte odpočívať asi 20 minút. Po 20 minútach pridajte soľ a mieste ďalších 8 – 10 minút. Cesto by malo byť elastické, jemné a lepok by mal byť v ceste riadne uvoľnený.
Pokiaľ je cesto tuhé a trhá sa (neviete ho natiahnuť medzi prsty na tenúčko), nechajte ho odpočívať asi 15 minút a následne ho ešte prehneťte.
(8.40)
Vymiešané cesto prikryte kuchynskou utierkou a nechajte kysnúť pri izbovej teplote aspoň 3 hodiny. Počas kysnutia cesto 2 – 3 krát poprekladajte.
(11.40)
Po kysnutí pri izbovej teplote, prikryte cesto fóliou alebo včelobalom a odložte ho do chladničky na 12 – 24 hodín.
2. deň Pečenie
(8.00)
Cesto vyberte z chladničky a pripravte z neho koláč, na ktorý máte chuť. Od kakaovej babky, cez kardamónové či škoricové slimáky, čokoládovo-malinového venca cez buchty až po záviny. Cesto si rozvaľkajte, naplňte podľa chuti a koláč nechajte ešte 2 hodiny podkysnúť pri izbovej teplote alebo v rúre vyhriatej na 30 °C.
Ak robíte babku s kakaovou alebo škoricovou plnkou, rozvaľkajte cesto, potrite ho zmesou zmäknutého masla vymiešaného s kakaom (alebo škoricou), cukrom, pomarančovou kôrou, prípadne posypte kúskami čokolády a zrolujte. Zrolované cesto pozdĺžne prekrojte a polovice cesta prepleťte. Preneste do formy na pečenie vystlanej papierom, prikryte potravinovou fóliou a nechajte kysnúť dve hodiny.
(10.00)
Vyhrejte rúru na 180 °C a dajte piecť podľa veľkosti a typu koláča (30 – 50 minút).
Dobrú chuť, milí (ne)vegáni.