Mesiac vegánkou: moje skúsenosti, pozorovania a odporúčania

Mesiac vegánkou: moje skúsenosti, pozorovania a odporúčania

Opäť je tu veganuár – mesiac osvety o vegánstve, a tak som sa rozhodla, že sa konečne podelím o svoje skúsenosti a zistenia z minulého roku. Nie som vegánka, ani vegetariánka, ale snažím sa obmedzovať živočíšne produkty, najmä mäso a mäsové výrobky. Pred rokom som sa rozhodla, že sa počas jedného mesiaca budem stravovať čisto vegánsky. Na moje počudovanie sa k môjmu rozhodnutiu dobrovoľne pridal aj môj priateľ. Nestihli sme síce veganuár – celosvetovú výzvu na to, aby sa ľudia počas celého januára stravovali čisto vegánsky, ale spravili sme si vlastný „veganbruár“ – vegánsky február.

Viem, že stať sa vegánkou na mesiac zázraky neurobí, no bol to pre mňa zaujímavý a obohacujúci mesiac. Rada sa s vami o svoje zistenia podelím. Berte ich však ako moju osobnú skúsenosť. Každý k vegánstvu pristupuje inak a určite si netrúfam dávať rady ako by to malo byť. Mnohé z mojich zistení sú už dávno známe, no tým, že som si ich sama prežila, rada by som ich špeciálne vyzdvihla.

Téme vegánstva a jeho osvete sa venujú viacerí ľudia, ktorí majú s vegánstvom a o vegánstve oveľa viac skúseností a vedomostí. Na konci článku nájdete mojich pár tipov na zaujímavé profily a ľudí, ktorých sa oplatí sledovať na sociálnych sieťach.

Prečo veganbruár

Nápad stravovať sa mesiac ako vegánka som zachytila v rádiu, kde práve hovorili o veganuári a táto informácia mi prišla práve vhod. Mala som problémy s pleťou, na ktorú nezaberali žiadne kozmetické prípravky, a tak som sa rozhodla, že vyskúšam vylúčiť zo svojho jedálnička všetku živočíšnu stravu. Pridaným bonusom malo byť lepšie trávenie, viac energie a celkovo lepší pocit. Ako to nakoniec dopadlo? Čítajte ďalej. 🙂

Dlhšie sa tiež snažím znižovať spotrebu mäsa a mäsových výrobkov v našej domácnosti. Niekedy sa mi to darí viac, inokedy menej. Pustiť sa do veganbruára bol aj z tohto hľadiska dobrým rozhodnutím.

Čo mi to dalo

Rozhodne som za tých pár týždňov zistila mnoho zaujímavých vecí, ochutnala chutné aj menej chutné vegánske produkty a čiastočne sa oslobodila od nekonečného rozhodovania. Na čo som počas veganbruára prišla?

Regál s vegánskymi produktami
Obmedzený výber potravín má svoje nesporné výhody.

Zistenie prvé

Je oslobodzujúce mať zúžený výber potravín. Každá návšteva potravín bola pre mňa príjemná a vôbec to nebolo utrpenie. Poznáte ten pocit, keď si chcete kúpiť jeden (slovom jeden) jogurt, ale v obchode je na výber aspoň 200 rôznych druhov? Určite je fajn mať viac možností, ale niekedy je pre mňa tento prílišný konzum a množstvo tovaru v obchodoch viac vyčerpávajúci ako prínosný. Ovocný, smotanový, nízkotučný, s kúskami ovocia, ovčí, kozí, grécky? A z každej kategórie máte na výber ďalšie a ďalšie možnosti. Len pri výbere jogurtu alebo syru viem stráviť priveľa času. Ak mám ešte náhodou „nerozhodný deň“, kedy mám problém rozhodnúť sa o čomkoľvek, tak ísť do potravín je vtedy za trest.

Toto všetko pri vegánstve odpadá (aspoň nateraz). Ponuka vegánskych produktov je síce čoraz rozmanitejšia, ale zatiaľ stále celkom znesiteľná a kompaktná. S radosťou som chodila do obchodu, zamierila si to rovno k jednému regálu, v ktorom boli vegánske produkty, nakúpila, čo som potrebovala a išla domov. Z môjho subjektívneho pozorovania som počas mesiaca ignorovala viac ako 80 % regálov v obchode. Bolo to oslobodzujúce a príjemné zároveň.

Zistenie druhé

Piecť koláče sa dá aj bez použitia vajíčok. Toto zistenie bolo pre mňa vskutku objavné. Našla som skvelé recepty na výborné kváskové cesto na buchty, babku, či iné kysnuté dobroty. A naozaj to vajíčko v ceste vôbec nechýbalo.

Áno, neskúšala som v tom období pripraviť vegánske piškótové cesto, celkom mi vystačili kváskové kreácie. Keďže vegáni a vegánky sú vynaliezaví, viem, že si vedia poradiť aj s touto výzvou. Ak máte radi sladké, viete si pripraviť aj množstvo chutných vegánskych nepečených dezertov – pudingy, zrmzliny, nanuky, avokádovo-čokoládová penu, wafle, lievance, palacinky, nepečené torty aj tekutý vegánsky nevaječný likér a mnoho ďalších.

Zistenie tretie

Pšenica, sója, pšenica. Tu platí, že aké si to urobíš, také to máš. Každopádne, prekvapivé zistenie pre nás bolo, že vegánstvo môže byť dosť o pšenici a sóji (tá sója až taká prekvapivá nebola). Mnoho jedál, ktoré sme si pripravili alebo objednali obsahovalo múku aj pšeničnú bielkovinu. Jedli sme dosť cestovín, domácu pizzu, rôzne vegánske kebaby v placke, chlieb, či pečivo boli často prílohou našich jedál. Je skvelé, že existujú aj mäsové náhrady, ktoré už nechutia ako rozžuvaná podrážka od topánky, ale väčšina z týchto mäsových náhrad, na ktoré sme natrafili bola vyrobená tiež zo pšenice alebo sóje.

Najväčší problém mi robili šaláty, ktoré si zvykneme robiť na večeru. Za bežných okolností dávam do šalátu okrem zeleniny nejakú živočíšnu proteínovú zložku – vajíčko, mäso, syr, ryba. Počas veganbruára som ich nahradila tofu alebo rastlinnými mäsami. Vegánske syry sme si v tom čase veľmi neobľúbili. A práve v šalátoch sme najviac pociťovali potrebu nahradiť tofu či rastlinné mäso niečím živočíšnym. V konečnom dôsledku to mohol byť len môj subjektívny pocit, ale naozaj som mala potrebu po mesiaci vegánstva výrazne obmedziť múčne jedlá.

Čo sme jedli

Musím povedať, že sme sa vopred zásobili rôznymi vegánskymi potravinami, ale tiež sme zistili, že viaceré jedlá, ktoré si bežne doma pripravujeme, sú s malou úpravou, vegánske. Granatiersky pochod, jaternica od Luntera alebo famózne špenátovo-hríbové rizoto, ktorým sme celé naše vegánstvo odštartovali – patrili medzi naše najobľúbenejšie.

Naše obľúbené vegánske jedlá

Raňajky

Počas týždňa zvyknem raňajkovať najmä cereálie. Raňajky preto neboli pre mňa až taký problém. Obmieňala som rôzne verzie cereálnych kaší a vločiek s ovocím a džemom. Mlieko som nahradila rastlinnými. Z nich mi najviac chutilo mlieko z kešu orechov (Alpro) aj lieskovo-orieškové mlieko (Body&Future). Keďže mlieka spotrebujeme naozaj celkom dosť, skúšali sme rôzne chute aj značky. A obe spomínané sa stali našimi favoritmi.

M. mal s raňajkami väčší problém. Jeho raňajky zvyčajne pozostávajú z vajíčok – praženica, praženica, praženica, volské oko, praženica, omeleta. To sú zvyčajne jeho raňajky počas týždňa aj víkendu. Keďže vajíčka má rád, naučila som ho robiť si ich vegánsku verziu. Neochutené tofu nastrúhal na jemno a na oleji spolu so soľou kala namak (himalájska soľ s výraznou vajíčkovou arómou) a troškou kurkumy si pripravil vegánsku praženicu.

Hlavné jedlo

Hlavné jedlá neboli až takým problémom. Aj vďaka tomu, že dnes už existuje náhrada snáď všetkého. Po celý čas sme boli vďační za všetky Lunterove produkty. <3 Najmä vegánska jaternica, chia aj kokosový puding, či nátierky – tie sme si naozaj obľúbili. Jednou z mojich obľúbených večerí boli tiež low carb kanapky – plátky čerstvého kalerábu alebo uhorky s trochou mexickej nátierky od Luntera. Mňam!

Skúsili sme tiež rôzne vegánske syry, salámu, či tofu párky. Syry a saláma nás veľmi neoslovili, ale na párky sa dalo celkom zvyknúť.

Celý čas sme si tiež pripravovali vlastný kváskový chlieb, spravila som nám vegánske venčeky a chutné vegánske koláče z kvásku.

Vegánsky burger
Vegánsky burger z vegan kiosku. Pre nás bol trochu sklamaním.

Čo nám nechutilo a čo nám chýbalo

Musím sa priznať, že zatiaľ som si stále nenašla cestu k rastlinnému maslu. V koláčoch mi až tak neprekážalo, ale samostatne s pečivom si ho neviem predstaviť.

Sklamaním pre nás boli aj vegánske burgre z Vegan kiosku, na ktoré som sa špeciálne tešila. Možno k tomu prispel aj fakt, že išlo o donášku a že nepatríme medzi úplnych fanúšikov burgrov.

Po mesiaci vegánstva každému z nás chýbalo niečo iné. Mne chýbali najmä syry a mliečne produkty – veľmi mi chýbali jogurty. Tie rastlinné sa žiaľ chuťou dosť líšia od mliečnych.

M. síce tvrdil, že si na vegánsku praženicu už úplne zvykol a aj mu bude chýbať, ale odkedy sme s vegánskym experimentom skončili, ani raz si ju nespravil. Ako tušíte, jemu najviac chýbali vajíčka.

Kde nakupovať

Dnes sa už väčšina vegánskych potravín dá kúpiť v bežnom obchode – rastlinné mlieka, smotany, dezerty, mäsá, nátierky, salámy. My sme si celkom „fičali“ na Lunterových výrobkoch, ktoré dostať už snáď všade. Aktuálne sú celkom populárne syry od Dobrej Karmy, ktoré sa chystám vyskúšať. Zatiaľ som ich neotestovala, ale vyzerajú skvele. Ja som svoje vegánske nákupy robila prevažne v našich bežných potravinách. A keď bolo potrebné kúpiť niečo špeciálnejšie, zašli sme do Zeleného obchodu vo Fresh markete. A napríklad v Bezobalove, nájdete aj syry z Dobrej Karmy.

Viac o vegánstve

Ak vás vegánstvo zaujalo alebo nad ním uvažujete, či chcete sa dozvedieť viac, určite odporúčam navštíviť nasledovné stránky. Je možné, že ich už poznáte, no ak sa nájde čo i len jeden človek, ktorému tieto tipy pomôžu, budem veľmi rada, že som tu celý tento román nepísala len tak pre seba.

Môj prvý tip je Živá vlna, ktorá sa venuje osvete o vegánstve, pomoci zvieratám aj našej planéte. Na ich stránke nájdete články o vegánstve, výzvy na podporu a ochranu zvierat, rastlinné recepty, krásne ilustrácie, e-shop s vegánskymi produktami aj rozhovory so zaujímavými ľudmi. Okrem ich webstránky, sa určite oplatí sledovať aj ich instagram, na ktorom sú najaktuálnejšie informácie.

Môj druhý tip je blog Surová dcérka, na ktorom nájdete overené vegánske recepty aj články o vegánstve. Nikoleta, ktorá blog pripravuje, vydala tiež kuchárske knihy Slovegán I a II, s tradičnými slovenskými receptami vo vegánskej verzii.

Komu sa nechce veľmi variť, ale dobrým jedlom nikdy nepohrdne, odporúčam navštíviť vegánske Balans bistro v Bratislave či ochutnať vegánske dobroty od Dvanástich duší.

A ešte dva zahraničné tipy na moje obľúbené foodblogerky s vegánskymi receptami – Laura Miller a jej Raw. Vegan. Not gross. a Jeanine Donofrio, ktorá sa venuje blogu Love and lemons. Aj vďaka nemu som sa naučila robiť domáce rastlinné mlieka.

Na záver

Prečo som to tu celé spísala? Chcela som zosumarizovať moje skúsenosti a podeliť sa o ne s vami. Ak sa práve rozhodujete, či vegánstvo vyskúšate, možno vám moje postrehy a tipy budú nápomocné. Moje skúsenosti sa týkajú jednorazového dočasného vegánstva. Ak sa plánujete stať vegánom alebo vegánkou na trvalo, určite navštívte vyššie spomenuté profily. Vegánstvo vie však rozšíriť obzory všetkým. A hoci sa môže zdať, že je to náročné, nemusí to tak byť.

A čo moja pleť? Vegánsky mesiac jej vôbec nepomohol. Určite to môže súvisieť aj s krátkym obdobím, počas ktorého som vylúčila živočíšnu stravu alebo s množstvom múky, ktoré sme počas tohto mesiaca prijali. Veganbruár mi pleť síce nezlepšil, no zistila som mnoho iných vecí, o ktorých by som bez tejto skúsenosti netušila, ochutnala skvelé jedlá, objavila nové ingrediencie a bola to aj zábava. Vymýšľať a pripravovať vegánske jedlá, ktoré častokrát chutili na nerozoznanie od mäsových verzií.

Pri písaní tohto článku som sa opäť vrátila do čias, kedy sme si pripravovali vegánske jedlá a celkom ma to nakoplo opäť zvýšiť podiel rastlinných potravín v našej domácnosti. (Vegánska jaternica už na mňa čaká v chladničke. :D) Každé zníženie konzumácie živočíšnych produktov by malo našej planéte prospieť. Tak prečo s tým nezačať hneď teraz!



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *