Tropické ovocie – časť 1.

Tropické ovocie – časť 1.

Poznáte ten pocit, keď vám chýba to, čo nemáte? Ja to mám takto s tropickým ovocím. Ale viem, že v tom nie som sama :). Našim kamarátom z Brazílie zase veľmi chýbajú „berries“ (maliny, jahody, čučoriedky,..). Teda presne to, čoho je v Brazílii málo, a keď je, tak si priplatia.

Takže vždy, keď sa dostanem do krajiny, ktorá má kopec tropického ovocia, som v nebi. V Južnej Amerike sme si prišli na svoje, hoci nie v každej krajine, ktorú sme navštívili, bolo tropické ovocie samozrejmosťou. Brazília a Peru boli v tomto smere naším topom.

Skúsim vám sprostredkovať aspoň časť našich tropicko-ovocných zážitkov a možno vám dať tip na to, čo určite musíte vyskúšať, ak budete mať príležitosť. Dnes o pápaji a mangu. Recepty s mangom a papájou nájdete na konci článku.

Prečítajte si aj druhú časť o tropickom ovocí – o opuncii, guáve a čerimoji.

Papája

Prekrojená papája
Čerstvá prekrojená papája.

Čo je zač

Papája pochádza z oblasti Strednej Ameriky a severnej časti Južnej Ameriky. Odtiaľ sa jej za pomoci človeka podarilo preniknúť aj do juhovýchodnej Ázie, Indie, Afriky.

Táto krásavica je plná vitamínov. Veď, ktoré ovocie nie je, že áno :). Papája však kľudne zosadí z trónu citrón, ktorý ako sa ukazuje vôbec nie je kráľom vitamínu C. Okrem toho má nízky obsah tukov, obsahuje draslík, ktorý pomáha znižovať vysoký krvný tlak.

Ak by ste to s papájou prehnali a zjedli jej viac ako dosť, tak počítajte s tým, že vaše chodidlá a dlane sa budú chcieť farebne podobať na papáju.

Rovnako ako nadmerná konzumácia mrkvy spôsobuje zožltnutie pokožky. Netreba sa báť, je to len dočasný farebný efekt, milý chameleón. 😉

V Brazílii ju volajú mamão, v Thajsku malagor, papita v Indii, na Kube fruta bomba.

Rastlina papáje
Foz do Iguazu, Brazília: Rastlina papáje v záhrade u domácich.

Čo s ňou

Papája je jedlá zrelá aj nezrelá. Dá sa jesť nezrelá (zelená) a vtedy sa používa ako zelenina. Chuť nezrelej papáje je nevýrazná. Ak ju však osolíte a pocukríte, chuťou pripomína uhorku.

V nezrelom stave obsahuje enzým papaín, ktorý zjemňuje mäso. Zelená papája sa používa do šalátov (Som Tum), polievok, na prípravu kari, dá sa uvariť a pohrať sa s jej chuťou. S nezrelou papájou však opatrne, môže spôsobiť alergickú reakciu, má laxatívne účinky a neodporúča sa ani tehotným ženám.

Zrelá papája má mať žltú šupku. Po dozretí sa rýchlo kazí, takže rýchlo rozkrojiť a zjesť! Vôňa dužiny mi nie vždy prišla lákavá, ale chuť to vyvážila. Tá je príjemne sladká a pokvapkaná limetkovou šťavou chutí božsky. Vyrobte si z nej sorbet, čerstvú šťavu, džem, pridajte ju do koláčov, užite si ju.

Čierne semienka, ktoré nájdete v strede papáje sú jedlé. Majú ostrú korenistú chuť, v niektorých kuchyniach sa používa ako náhrada čierneho korenia.

Jedlé sú aj kvety, ktoré sa vyprážajú. V niektorých krajinách Ázie dokonca pripravujú mladé listy tejto rastliny nad parou ako špenát.

Mango

Mango prierez
Prierez čerstvým mangom.

Čo je zač

Mango pochádza z oblasti južnej Ázie, dnešný Mjanmar a východnej časti Indie. Plodom sa darí v tropickom a subtropickom podnebí bez mrazov, s dlhotrvajúcim suchom, prísunom vody a teplotami nad 30°C.

Je tak dobré, že mu odpustíte aj nevýrazný podiel vitamínov a minerálnych látok. Pre lepší pocit je predsa len v 100 g čerstvého manga približne 44% odporúčanej dennej dávky vitamínu C.

Vo svete ho nájdete pod menom manga (Portugalsko, Brazília), ma muang (Thajsko), mango (anglicky hovoriace krajiny).

V 90 krajinách sveta sa pestuje viac ako 160 druhov manga. To je strášne veľa manga na jeden život. V Európe ho pestujeme iba v Španielsku (okolie Malagy a Kanárske ostrovy – keď tam budete, určite pohľadajte pravé domáce). U nás si môžete pochutnať na mangu z Brazílie, Peru, Burkina Faso.

Mangové stromy
Jardim Botanico, Rio de Janeiro, Brazília: Alej mangovníkov v Botanickej záhrade.

Čo s ním

Zrelé mango je príjemné a mäkké na dotyk a krásne sladko vonia. Ak kúpite ešte tvrdé mango, nechajte ho dozrieť pri izbovej teplote.

Z manga je jedlá dužina, aj keď v niektorých krajinách vedia zúžitkovať aj šupku. V našich podmienkach to neskúšajte, oleje v šupke môžu vyvolať alergickú reakciu. Veľkú kôstku, ktorá je v strede môžete opatrne rozrezať, vybrať z nej semienko zo stredu a skúsiť vypestovať vlastné mango. 🙂

Chuť manga sa líši od odrody a jeho zrelosti. Niektoré chutia ako med (odrody Alphonso, Ataulfo) a majú jemnú, šťavnatú dužinu. Tommy Atkins, Kent a Keitt (najčastejšie odrody, ktoré u nás dostať) môžu mať pevnejšie vlákna, ktoré sa radi zachytia medzi zubadlá, tak pozor na ne :).

Rovnako ako papája aj mango sa v kuchyni používa v zrelom aj nezrelom stave. Z nezrelého manga môžete urobiť čatní, naložiť ho do slaného korenistého nálevu a podávať ako prílohu k hlavnému jedlu.

Zrelé aj nezrelé sa dá pridať do čerstvých šalátov.

Zo zrelého manga sa dá pripraviť čerstvá mangová šťava, mliečny koktejl s kokosovým mliekom, mangový sorbet, želé, indické mango lassi (rozmixovaný biely jogurt s mangom a podľa chute osladený, ochutený) a úplne najlepšia je thajská pochúťka medové mango s lepkavou ryžou. Užite si ho.

O opuncii, guáve a čerimoji sa dočítate v druhej časti blogu venovanému tropickému ovociu.

Ako nakrájať mango

Recepty

 

Vedeli ste, že

  • Väčšina zeleniny je vlastne ovocie 🙂 trochu zamotané, ale z biologického hľadiska je ovocie to, čo vyrastie z kvetu rastliny (paprika, rajčina, baklažán). Zelenina je buď listová (šaláty, špenát, kapusta), koreňová (mrkva, petržlen, zemiaky, repa) alebo stonková (zeler, brokolica, karfiol).
  • Papája je plodom rastliny, nie stromu. Táto rastlinka dorastá do výšky 9 m.
  • Mango je rodinný príbuzný kešu, pistácií a korenia sumac.

Zdroje informácií a ďalšieho bádania

Papaya. (2016). Získané z https://en.wikipedia.org/wiki/Papaya

Potassium. (2016). Získané z https://en.wikipedia.org/wiki/

Papayas, raw. (May, 2016). Získané z https://ndb.nal.usda.gov

Pectin. (2016). Získané z https://en.wikipedia.org/wiki/Pectin

Papaya. (1996, 1997). Získané z https://www.crfg.org/pubs/ff/papaya.html

Duarte, Odilo, and Robert Paull. Exotic Fruits and Nuts of the New World. Croydon: CABI, 2015. Google books. Web.

Janick, Jules, and Robert E. Paull. The Encyclopedia of Fruit and Nuts. Cambridge: CABI, 2008. Google books. Web.

Promising EU export markets for fresh mangoes. (2015, November 29). Získané z https://www.cbi.eu/

Mango. (2016). Získané z https://en.wikipedia.org/wiki/Mango

Mangos, raw. (2016). Získané z https://ndb.nal.usda.gov/ndb/

List of mango cultivars. (2016). Získané z https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mango_cultivars

What’s the Difference Between a Fruit and a Vegetable? (2012, June 12). Získané z http://www.livescience.com

Mango. (1996). Získané z https://www.crfg.org/pubs/ff/mango.html



1 thought on “Tropické ovocie – časť 1.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *