Domáci bazový sirup

Domáci bazový sirup

Sirup z bazových kvetov je klasika, ktorú si pamätám ešte z detstva. Je výborný do osviežujúcich limonád alebo koktejlov. Pripraviť ho je veľmi jednoduché a pokiaľ máte možnosť nazbierať si čerstvé bazové kvety v čistom prostredí, určite ho vyskúšajte. Najlepší čas na zbieranie kvetov je počas horúceho a suchého dňa. Nezbierajte ich krátko po daždi alebo zrána. Kvety by mali byť rozkvitnuté, otvorené a s množstvom peľu. Vyhnite sa aj takým, na ktorých sú malé mušky alebo chrobač.

Množstvo cukru som upravila, pôvodne som dávala 2 kg cukru na 2 l vody, ale aj s 1,5 kg cukru je stále dostatočne sladký a dobre zakonzervovaný. Robievam ho aj s hnedým cukrom, ktorý dá sirupu trošku inú chuť.

Bazové kvety kvitnú od mája do konca júna. V júni ich nájdete skôr v horskom prostredí, kde je chladnejšie. Ak vám ostane pár kvetov bazy čiernej, vysušte ich a v zime si pripravte čaj z bazových kvetov. Je to domáci liek proti nachladnutiu a bolestiam žalúdka.

Ak zmeškáte kvitnutie bazových kvetov, pripravte si sirup z plodov bazy čiernej. V surovom stave sú plody mierne jedovaté, po tepelnej úprave sú neškodné. Pripraviť sa z nich dá aj želé, či džem.

Bazový sirup vo fľašiach
Bazový sirup je základom letných limonád aj alkoholických drinkov.

Ingrediencie (2 l sirupu)

Príprava: 10 minút + 24 hodín odstátie + 30 minút (varenie)

  • 25 veľkých čerstvých kvetov bazy
  • 2 l vody
  • 1, 5 kg cukru
  • šťava z 1/2 citróna
Bazové kvety namočené vo vode
Čerstvé kvety namočte do vody na 24 hodín.

Postup

Čerstvo natrhané kvety dajte do hrnca a zalejte studenou vodou.

Po 24 hodinách vodu sceďte cez sitko a plátno, ktoré zachytí prípadné drobné nečistoty. Scedenú vodu dajte spolu s cukrom variť a miešajte, kým sa cukor nerozpustí.

Počas varenia zbierajte vytvorenú penu na povrchu. Na záver pridajte šťavu z citróna. Horúci sirup nalejte do čistých vysterilizovaných fliaš. Naplnené fľaše odložte do deky alebo uteráka do druhého dňa, kým pomaly nevychladnú.

Sirup je hotový!

Cedenie bazovej šťavy
Odstátu bazovú vodu dôkladne preceďte.
Variaci sa bazový sirup
Počas varenia priebežne zbierajte penu, ktorá sa vytvorí na povrchu.
Fľaškovanie sirupu
Horúci bazový sirup nalejte do čistých fliaš.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.