Višňový špeciál – ako spracovať višne?

Višňový špeciál – ako spracovať višne?

Višne mám oveľa radšej ako čerešne vďaka ich univerzálnosti. Majú väčšie využitie ako čerešne a ich kyslá chuť je skvelá. Preto sa už tretí rok po sebe vydávame v období ich dozrievania do višňového sadu v Bezenye a pri ich oberaní sa nevieme zastaviť. Oberajú sa tak ľahko, že potom mi trvá aj tri dni, kým ich spracujem. O odkôstkovaní sa mi aj sníva, ale stojí to za tú radosť a pôžitok z vyrobených produktov.

Spôsobov ako sa dajú spracovať je veľa. V tomto článku som zhrnula sedem z nich. Ak chcete vedieť ako pripraviť višňový sirup, džem, domáci višňový likér, ako zavariť višne v rume aj bez rumu, ako ich správne zamraziť a vysušiť, čítajte ďalej. Môžete ich tiež použiť na výrobu detskej výživy, upiecť z nich bublaninu a nevynechať aj klasiku – schwarzwaldskú tortu či roládu.

Príjemné zaváranie, mrazenie, sušenie a hladký priebeh odkôstkovania prajem :).

Výrobky z višní
Spracovať višne môžete mnohými spôsobmi.

Višňový sirup

Príprava: 30 minút + 1 hodina odstátie + 30 minút varenie

Ingrediencie (asi 0,75 l sirupu)

  • 2 kg odkôstkovaných višní
  • 2 hrnčeky cukru + cca 200 g cukru
  • pomarančová kôra – nemusí byť
  • šťava z 1/2 citróna – nemusí byť

Postup

Očistené a vykôstkované višne dajte do väčšieho hrnca a zasypte 2 hrnčekmi cukru. Dobre premiešajte a nechajte aspoň hodinu odstáť, kým višne pustia šťavu.

Po hodine sceďte šťavu, višne dajte variť a urobte z nich džem (viď nižšie). Scedenú šťavu priveďte k varu spolu s ďalším cukrom. Množstvo cukru prispôsobte množstvu šťavy, ktorú z višní dostanete. Na 1 liter šťavy použite 400 g cukru.

Počas varenia, zbierajte penu, ktorá sa tvorí na povrchu. Ak je sirup príliš hustý, môžete ho zriediť trochou vody. Zistíte to tak, že do vychladenej misky nalejete trošku sirupu, odložíte do chladničky a po chvíli zistíte, aká bude hustota sirupu po vychladnutí.

Sirup nechajte prejsť varom (aspoň 5 minút) a ešte horúci ho prelejte do čistej vysterilizovanej fľaše.

Fľašu zabaľte do deky alebo uteráka a nechajte postupne vychladnúť.

Domáci višňový sirup

Višňový džem

Príprava: 30 minút + 1 hodina odstátie + 30 minút varenie + 10 minút sterilizovanie

Ingrediencie (8 malých pohárikov)

  • 2 kg odkôstkovaných višní
  • 2 hrnčeky cukru
  • bio pomarančová kôra – nemusí byť
  • 4 pl višňového likéru – nemusí byť
  • 10 g pektínu

Postup

Umyté a odkôstkované višne zasypte cukrom, premiešajte a nechajte odstáť aspoň hodinu, kým pustia šťavu. Ak chcete robiť višňový sirup, šťavu zlejte a postupujte podľa receptu na višňový sirup. Ak nie, tak vmiešajte pektín a ovocie dajte variť na mierny oheň.

Keď začne džem vrieť, vyberte pomarančovú kôru a časť višní rozmixujte ponorným mixérom. Pridajte višňový likér.

Varte, pokiaľ džem nebude mať požadovanú hustotu. Hustotu si môžete overiť tým, že dáte polievkovú lyžicu džemu na vychladený tanierik, odložte do chladničky a po chvíli skontrolujte či je vychladený džem dostatočne hustý. Ak áno, máte hotovo. Ak nie, džem ešte chvíľu povarte.

Odstavte džem z ohňa, pripravte si čisté vysterilizované poháre a naplňte ich ešte horúcim džemom. Zavíčkujte a dajte sterilizovať do vody tak, aby voda siahali 2 cm nad vrch pohárov. Varte pri plnom vare 10 minút. Po 10 minútach poháre vyberte a odložte do deky alebo uteráka do druhého dňa.

Višne v cukre
Višne zasypte cukrom, premiešajte a nechajte odstáť aspoň hodinu.
Domáci višňový džem
Výborný domáci višňový džem.

Zavárané višne a višne v rume

Príprava: 30 minút + 20 – 30 minút sterilizovanie

Ingrediencie

  • višne
  • cukor
  • rum

Postup

Zámerne som neuviedla množstvá, lebo to závisí od toho, koľko višní chcete zavariť, resp. koľko sa ich zmestí do zaváraninových pohárov.

Višne, ktoré zaváram nevykôstkovávam. Je to najmä kvôli času, ktorý vykôstkovanie zaberie, ale nepovažujem to ani za úplnu nevyhnutnosť. Ak máte čas a chuť, kľudne ich vykôstkujte. V prípade rumu ale počítajte s tým, že višne ním budú riadne nasiaknuté.

Do čistých pohárov dajte vrstvu umytých višní, zasypte ju cukrom a postup opakujte, pokiaľ nenaplníte pohár. Ak chcete višne v rume, zalejte ich rumom až po vrch.

Ak chcete iba obyčajné višne, zalejte ich trochou horúcej vody. Poháre zavíčkujte a dajte sterilizovať do vody tak, aby voda siahala 2 cm nad pohármi. Varte pri plnom vare asi 20 minút.

Vyberte poháre z vriacej vody a dajte ich vychladnúť do deky alebo uteráka. Použite do koláčov, praliniek, dezertov alebo len tak. 🙂

Zavárané višne
Použite do koláčov, praliniek, dezertov alebo len tak.

Sušené a mrazené višne

Príprava: 30 minút + sušenie/mrazenie

Ingrediencie

  • odkôstkované višne

Postup

Višne umyte, odkôstkujte a dajte sušiť do sušičky na ovocie. Ak môžete nastaviť teplotu sušenia, sušte ich pri teplote 40 – 50°C. Z 350 g čerstvých odkôskovaných višní dostanete približne 100 g sušených višní.

Skladujte v uzatvárateľnej nádobe na chladnejšom mieste.

Mrazené višne sú najlepšie na neskoršie použitie. Ich chuť sa najviac podobá tým čerstvým, preto najviac višní vždy mrazím, aj keď postup je trochu zdĺhavý.

Višne najskôr umyte a vykôstkujte. Odporúčam ich mraziť najskôr samostatne a po zmrazení ich preložiť do sáčku. Docielite tým to, že sa višne nepopučia a nezlepia do jednej kopy. Na samostatné mrazenie používam formy na ľad alebo pralinky. Do každej jamky vložím višňu a dám mraziť.

Po zmrazení preložím višne do sáčku, kde si označím gramáž namrazených višní. V mrazničke vydržia do ďalšej sezóny. Na jeseň ich zvyknem použiť na výrobu detskej výživy.

Višne mrazené a sušené
Sušené višne pripomínajú chuťou brusnice. Chuť mrazených je zase veľmi podobná tým čerstvým.

Domáci višňový likér – griotka

Príprava: 5 minút + 6 týždňov lúhovanie

Ingrediencie (0,8 l)

  • 600 ml brandy – môžete to skúsiť aj s rumom, či iným alkoholom, ale najviac sa hodí brandy
  • 140 g cukru
  • 600 g nevykôstkovaných višní

Postup

Do sklenenej nádoby navrstvite višne s cukrom. Začnite trochou cukru, pridajte vrstvu višní, zasypte ich cukrom a pokračujte pokiaľ neminiete všetky višne.

Naložené višne zalejte brandy a odložte na parapetnú dosku na 4 – 6 týždňov. Občas premiešajte.

Po 6 týždňoch preceďte cez jemné sitko a likér prelejte do fľašky. Skladujte na chladnom, tmavom a tajnom mieste.

Višne, ktoré sa lúhovali v brandy si odložte a použite pri príprave dezertov.

Griotka
Domáca griotka ide rýchlo na odbyt, treba jej urobiť o trochu viac ako si myslíte. 🙂


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *