Pečené zavárané rajčiny

Pečené zavárané rajčiny

Paradajky, rajčiny, rajské jabĺčka – volajte ich ako chcete – sú nevyhnutnou súčasťou v našej kuchyni. Domáce čerstvé rajčinky s plnou chuťou sú na nezaplatenie a dajú sa jesť len tak  – ako jabĺčka. 🙂 Mimo sezóny je to však horšie a paradajky, ktoré dostať v obchode sa s tými doma dopestovanými nedajú veľmi porovnať.

Našťastie existuje mnoho spôsobov ako rajčiny zakonzervovať, aby sme si ich mohli vychutnať po celý rok. Sušené, mrazené, zavárané, kečup, pretlak, omáčky – stačí sa len rozhodnúť. Mám veľmi rada sezónu od jari do jesene, kedy postupne všetko dozrieva a ja môžem uchovávať tieto chute, aby sme si na nich mohli pochutiť aj počas zimy.

Ale späť k rajčinám. Okrem tých čerstvých sa v našej kuchyni minie aj veľa konzervovaných rajčín, z ktorých pripravujeme omáčky na cestoviny, základ na pizzu, pridávame ich do rizota, robíme z nich polievky, dipy, omáčky,… Použiť sa dajú naozaj rôznorodo. Odkedy som zistila, ako jednoducho sa dajú zavariť aj v domácich podmienkach, iné nechcem :).

O jednoduchý recept na pečené zavárané rajčinky sa s vami rada podelím. Skúšala som aj verziu s blanšírovanými rajčinami (krátko povarené a následne schladené vo vode), ale je to dosť časovo náročné a ani chuť nie je taká intenzívna ako pri pečených.

Zavárané paradajky v pohároch
Výborné domáce konzervované paradajky majú všestranné využitie.

Igrediencie (z 1 kg čerstvých rajčín – 7 dcl pohár zaváraných rajčín)

Príprava: 10 minút + 40 – 50 minút pečenie + 35 minút sterilizovanie

  • mäsité podlhovasté paradajky (San Marzano alebo rímske)
  • citrónová šťava

Postup

Zapnite rúru a vyhrejte ju na 200°C. Rajčiny umyte, odrežte konček, z ktorého rástla stopka a prípadné zelené časti. Poukladajte ich na plech vystlaný papierom na pečenie.

Dajte piecť, kým nezačne šupka na rajčinách chytať čiernu farbu (dĺžka pečenia závisí od toho, koľko rajčín pečiete, je to približne 40 – 50 minút). Ak sú miestami rajčiny hnedo-čierne, vyberte ich a nechajte chvíľu odstáť.

Medzitým ako sa rajčiny pečú si pripravte poháre a hrniec na sterilizovanie. Poháre musia byť čisté ideálne, ak si to načasujete tak, že ich vyberiete z umývačky a rovno do nich nakladáte rajčiny. Ak nie je dobrý time manažment alebo umývačka riadu, poháre vysterilizujte varením vo vriacej vode – varte asi 10 minút. Po 10 minútach vypnite a pridajte do horúcej vody viečka. Poháre môžete takto uchovať maximálne hodinu.

Upečené a čiastočne vychladené rajčiny ošúpte. Šupka pôjde veľmi ľahko dole. Ak by bol problém, pomôžte si lyžicou. Menšie kúsky šupky môžu ostať. Do teplých pohárov postupne naložte rajčiny tak, aby nevznikli žiadne vzduchové bublinky. Pridajte citrónovú šťavu. Do 7 dcl pohára, pridajte 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy alebo octu. Mne sa do jedného 7 dcl pohára zmestilo aj kilo rajčín, takže kľudne si urobte aj menšie poháre.

Rajčiny inak, ako citrónovou šťavou, pri zaváraní neochucujem. Je to z toho dôvodu, že pre konzervovanie to vôbec nie je potrebné a druhý dôvod je ten, že ich vždy ochutím až pri varení. Toto je základná verzia, s ktorou sa neskôr dá ľahko pracovať.

Pri tlačení do pohára rajčiny pustia šťavu, a tak nie je potrebná žiadna zálievka. Zavíčkujte a dajte do hrnca pripraveného na sterilizovanie. Hrniec by mal byť dostatočne veľký, aby sa v ňom dalo zavariť viac pohárov naraz. Na spodok hrnca dajte mriežku alebo utierku, aby sa poháre priamo nedotýkali dna. Vodu v hrnci nechajte zovrieť.

Ak nie sú poháre horúce, nedávajte ich do vriacej vody. Mohli by prasknúť. Vodu radšej zrieďte studenou vodou a nechajte priviesť do varu spolu s pohármi. Voda by mala siahať asi 2 cm nad viečko pohára. Sterilizujte pri plnom vare 35 minút (veľké poháre) a asi 25 minút menšie poháre.

Vyberte a nechajte chladnúť zabalené v utekáru, utierke. Odložte na chladné tmavé miesto a postupne vyjedajte :).

Príjemné zaváranie.

Čerstvé umyté paradajky
Paradajky najskôr poriadne umyte, odrežte z nich končeky a zelené časti.
Blanšírované paradajky
Skúšala som aj verziu s blanšírovanými paradajkami, ale je to časovo náročnejšie a aj ich chuť je menej výrazná.
Ošúpané paradajky
Po krátkom uvarení, či pečení sa dá šupka z paradajok ľahko odstrániť.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.