Domáci ľadový čaj

Domáci ľadový čaj

Horúce letné dni si pýtajú príjemné osvieženie. A nie je nič lepšie ako sa osviežiť chladivým nápojom. Pre tento prípad mám vždy pripravený džbán domáceho ľadového čaju.

Pripravíte si ho raz-dva a dochutíte ho podľa toho, aké suroviny máte doma. Základný recept a postup, si upravte podľa toho ako vám bude vyhovovať.

Ja mám radšej pomalé lúhovanie čaju v studenej vode, ktoré síce trvá dlhšie, ale chuť je veľmi príjemná a nie tak intenzívna. Ak sa vám čakať nechce, pripravte si čaj klasicky – zalejte ho horúcou vodou, nechajte vychladnúť a odložte do chladničky.

Ľadový čaj môžete ochutiť mnohými spôsobmi  – bylinkami, citrusovou kôrou a šťavou, ovocnou šťavou, zázvorom aj sirupmi.

Domáci ľadový čaj
Sypaný čaj je najlepší. Čím kvalitnejší, tým lepšie. Postupne môžete sledovať ako sa jednotlivé lístky rozvíjajú.

Ingrediencie (na 1 liter čaju)

Príprava: 5 minút + 12 – 24 hodín lúhovanie

  • 3 pl sypaného čaju (zelený/čierny) alebo 5 čajových vrecúšok
  • 1 l vody
  • pomarančová kôra, mäta, citrónová kôra, bazalka, zázvor, levanduľa, citrónová tráva – nemusí byť
  • sirup na osladenie – nemusí byť

Postup

Sypaný čaj alebo čajové vrecúška zalejte studenou vodou, pridajte citrusovú kôru či bylinky (pridajte jednu až dve ingrediencie na ochutenie), prikryte fóliou a odložte aspoň na 12 hodín do chladničky.

Po 12 až 24 hodinách čaj preceďte. Podávajte s kúskami citrónu, kockami ľadu a sirupom (ak chcete sladký čaj). Čaj môžete dosladiť aj cukrom, no sirup mu dodá zaujímavejšiu chuť. Najčastejšie používam bazový, ktorý nie je veľmi výrazný, ale určite sa nebojte vyskúšať aj iné.

Ak nemáte čas, zalejte čaj horúcou vodou, po 2 minútach vyberte vrecúčka alebo čaj preceďte, nechajte vychladnúť pri izbovej teplote, dochuťte ho bylinkami, citrusovou kôrou, či zázvorom a odložte do chladničky. Pred podávaním sceďte.

Domáci ľadový čaj
Zelený čaj s pomarančovou kôrou a bazovým sirupom je jedna z mojich obľúbených kombinácií.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *