Slávnostná dobošova torta

Slávnostná dobošova torta

Tenučké pláty cesta, ktoré sa striedajú s lahodnou čokoládovou plnkou zakončené karamelovým plátom – to je dobošova torta. Jej príprava vyžaduje čas, ale všetka námaha sa vám vráti s prvým sústom a pohľadom na spokojných priateľov, či rodinu :).

Jesť domácu dobošovú tortu je udalosť. Každý jedenkrát, čo som ju mala, si pamätám. Prvýkrát to bolo v práci, keď nám ju pripravila kolegyňa, ktorá odchádzala na materskú dovolenku. Tá doboška bola naozaj jedinečná. Lahodná, tenučké cestá, dokonalý krém. Raz darmo, recept pochádza zo starého zošita jej svokry, ktorá má aj špeciálne plechy na pečenie dobošových plátov.

Druhýkrát som ju piekla ja, keď nás prišli navštíviť rodičia do Bratislavy (čo je tiež veľká udalosť, lebo sem nechodia veľmi často). Cesto bolo skvelé, pláty sa mi vydarili, ale ten krém… Nuž, na zlý recept som natrafila. Kryštálový cukor sa v maslovo-kakaovej plnke nerozpustil a tak nám fajne škrípal pod zubami. Čo mi však s láskou bolo odpustené.

Nuž a tretíkrát to bolo nedávno, keď sa nášmu priateľovi narodila dcérka. Je to milovník sladkých dobrôt a tak som vedela, že treba vytiahnuť nejaký tromf. Tentokrát som si dala záležať na tom, aby bol krém dokonalý, preštudovala som všetky možné varianty a kombinácie a vyšla z toho táto kráska.

Ak vás čaká špeciálna udalosť, odporúčam siahnuť po recepte na dobošovu tortu. Počas jej prípravy sa skvele odreagujete a o to viac si ten kúsok, ktorý sa vám snáď ujde, zaslúžite. 🙂

Dobošova torta suroviny
Druhov surovín na prípravu „dobošky“ nie je veľa, ale na ich kvalite si treba dať záležať.

Ingrediencie (12 porcií)

Príprava: 2 hodiny + 70 minút pečenie + 2 hodiny chladenie

Cesto

 • 5 vajec
 • 100 g práškového cukru
 • 100 g hladkej múky

Krém

 • 120 g tmavej čokolády
 • 6 žĺtkov
 • 120 g krupicového cukru
 • 2 pl vody
 • 220 g zmäknutého masla

Karamel

 • 100 g kryštálového cukru
 • 1 čl citrónovej šťavy
 • 4 pl vody
Vyšľahané vajíčka na cesto
Oddeľte žĺtky a bielky a vyšľahajte ich s cukrom do tuha.

Postup

Cesto

Odeľte žĺtky od bielok. Bielka vyšľahajte do polotuha, pridajte k nim 20 g cukru a vymiešajte do tuha. Po vyšľahaní k nim postupne jemne primiešajte múku.

V inej mise vyšľahajte žĺtky do hustej peny s 80 g cukru. Vyšľahané žĺtka opatrne zapracujte do bielok.

Rúru predhrejte na 180 °C.

Zo spodnej strany papiera na pečenie si ceruzkou vyznačte 20 cm kruh. Celkovo treba upiecť 7 plátov cesta, preto si vyznačte postupne sedem 20 cm kruhov. Ak máte väčší plech, na jeden papier na pečenie sa vám zmestia aj dva pláty.

Cesto naneste v tenkej vrstve na vyznačený kruh (popísaná strana je na plechu, nedotýka sa cesta) a dajte ho piecť na 10 minút alebo pokiaľ nebude mať svetlo zlatú farbu. Po vybratí z trúby, nechajte plát vychladnúť a až potom z neho strhnite papier na pečenie. Preložte ho na čistý papier na pečenie posypaný práškovým cukrom.

Postup treba zopakovať, celkovo by vám malo vyjsť 7 plátov cesta. Najrovnejší a najkrajší plát cesta si odložte stranou. Bude z neho vrchná karamelová vrstva torty.

Medzitým ako sa pláty pečú a chladnú, si pripravte krém.

Surové cesto na dobošove pláty
Do vyšľahaných bielkov postupne zapracujte múku a na záver vyšľahané žĺtky.
Vyznačenie veľkosti cesta
Z jednej strany papiera na pečenie si vyznačte 20 cm kruhy.
Cesto na dobošovu tortu pred pečením
Papier na pečenie otočte a na vyznačený kruh naneste tenkú vrstvu cesta.

Krém

Čokoládu rozpustite vo vodnom kúpeli a nechajte vychladnúť. V ďalšej mise vyšľahajte žĺtka do peny.

Cukor dajte variť s vodou. Keď sa cukor rozpustí vo vode a začne „bublať“, prilievajte ho postupne k žĺtkom za neustáleho šľahania. Šľahajte pokiaľ žĺtky nezhustnú a zmes nevychladne.

Pridajte maslo a rozpustenú čokoládu a poriadne vyšľahajte. Nechajte vychladnúť.

Čokoládový krém do dobošovej torty
Výsledný čokoládový krém.

Karamel

Cukor s vodou a citrónovou šťavou dajte do menšieho hrnca a priveďte k varu. Keď začne karamel chytať zlatú farbu, trvá to asi 5 minút, odstavte ho z ohňa a vylejte ho na pripravený najrovnejší plát cesta. Opatrne ho rozotrite po celej ploche.

Karamel nechajte trochu stuhnúť a potom nakrájajte karamelový plát na 12 kúskov. Nôž si naolejujte, aby sa vám karamel nelepil na čepeľ.

Skladanie torty

Začnite skladať tortu. Na servírovací tanier alebo cukrársku podložku si položte plát cesta, potrite ho tenkou vrstvou krému a naň položte ďalší plát cesta. Opäť potrite krémom. Postupne na seba uložte 6 plátov cesta, ktoré zakaždým potriete vrstvou krému.

Zvyšok krému použite na potretie okrajov torty. Časť krému si môžete odložiť na zdobenie.

Tortu odložte do chladničky. Pripravte si karamel, ktorým ozdobíte najrovnejší plát cesta. Posledný, najkrajší plát cesta, s karamelovou vrstvou pôjde na vrch torty až na záver.

Skladanie dobošovej torty
Pripravte si vychladnuté pláty cesta a čokoládový krém a začnite skladať tortu.
Skladanie dobošovej torty
Každý plát potrite tenkou vrstvou krému. Postupne takto na seba uložte šesť plátov cesta.
Torta potretá čokoládovým krémom
Celú tortu aj zboku potrite zvyšným krémom a odložte do chladničky. Na záver pridajte na vrch karamelový plát nakrájaný na 12 kúskov.
Dobošova torta
Dobrú chuť a príjemné chvíle.

 



2 thoughts on “Slávnostná dobošova torta”

 • Napoplietla si to? Nemal sa ten sirup liat do slahajucich sa bielkov?? Tak sa to robi pri swiss meringue buttercreme.

  • Nie, nepoplietla. 🙂 Doboška si pýta žĺtkový krém. Ak máš ale bielka nazvyš, kľudne použi tie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *