Domáci orechový likér

Domáci orechový likér

Domácu orechovicu sme sa zastrájali robiť už dlho, ale zvyčajne sme premeškali vhodný čas zberu orechov. Minulý rok sme to stihli a vznikol náš prvý domáci orechový likér. Pokusne som spravila dve verzie – jednu s medom a vodkou a druhú s domácou jablkovicou a cukrom. Tá prvá bola, rozhodne, lepšia. Určite odporúčam použiť nearomatický biely alkohol – vodku alebo vínovicu.

Ak radi vyrábate jedlé darčeky, nezabudnite nazbierať viac nezrelých orechov a urobiť z nich orechovicu aj pre svojich blízkych. Je to výborný vianočný darček.

Zvyčajne sa orechy na domácu orechovicu zbierali na Jána, 24. júna. Tento rok je však akosi teplejšie, a tak môžete orechy obrať aj skôr. Orechy by mali byť zelené a hlavne, stále by sa mali dali prekrojiť nožom, pretože škrupinka ešte nie je dostatočne tvrdá.

Pri krájaní a manipulácii so zelenými orechmi, odporúčam používať ochranné rukavice, inak budete mať ruky hnedé ako samotný likér po niekoľkých týždňoch lúhovania :).

Ingrediencie na domácu orechovicu
Pripravte si suroviny a pustite sa do práce.

Ingrediencie (1,25 litra)

Príprava: 30 minút + 10 týždňov lúhovanie

 • 15 nezrelých vlašských orechov
 • 2 tyčinky škorice
 • 4 klinčeky
 • 1/2 čl kardamómových semiačok
 • kôra z 1/2 biopomaranča, nastrúhaná
 • 1 l vodky alebo vínovice
 • 400 g medu
Plátky nezrelých orechov
Očistené a osušené nezrelé orechy nakrájajte na plátky.

Postup

Nezrelé orechy umyte, osušte a nakrájajte na tenké plátky. Vložte ich do väčšej uzatvárateľnej sklenenej nádoby (ja som použila 4-litrový zaváraninový pohár), pridajte škoricu, klinčeky a nastrúhanú pomarančovú kôru.

Všetko zalejte vodkou, premiešajte, na pohár položte viečko a odložte ho na slnečné miesto na 6 týždňov. Občas, keď si spomeniete, sa pri pohári pristavte a premiešajte jeho obsah. Postupne budete vidieť ako likér naberá na farbe.

Po 6 týždňoch lúhovania, preceďte orechovicu cez jemné plátno. Orechovicu nalejte do čistého skleneného pohára, pridajte med a premiešajte. Pohár s orechovicou položte na slnečné miesto (parapetnú dosku) na ďalšie štyri týždne. Med sa bude rozpúšťať postupne, preto orechovicu občas premiešajte.

Po 10 týždňoch lúhovania, prelejte orechovicu do fliaš. Odložte na suché chladné miesto a nechajte odležať aspoň do Vianoc.

Plátky orechov v pohári
Plátky orechov vložte do veľkej nádoby, pridajte korenie, pomarančovú kôru a zalejte alkoholom.
Naložené orechy v alkohole
Poháre zakryte a odložte na slnečné miesto lúhovať.
Čierne orechy po lúhovaní
Po šiestich týždňoch preceďte orechovicu cez jemné plátno. Takto vyzerajú orechy po 6-týždňovom lúhovaní.
Orechovica s medom
Do čistej sklenenej nádoby prelejte orechovicu a pridajte med. Dobre premiešajte a odložte na slnečné miesto na ďalší mesiac. Občas premiešajte, aby sa med rozpustil.
Domáci orechový likér
Po 10 týždňoh prelejte orechovicu do fliaš a odložte na suché, chladné miesto až do Vianoc.


7 thoughts on “Domáci orechový likér”

 • Po precedení orechovice a pridaní medu treba nechať nádobu mesiac na slnečnom mieste, alebo tých 10 týždňov ? 😉

  • Po precedení a pridaní medu treba nechať orechovicu 4 týždne na slnečnom mieste. Predtým sa lúhujú orechy v alkohole 6 týždňov, preto je v úvode spomenutých 10 týždňov. 🙂 Verím, že všetko vyjde ako má, aj keď reagujem kúsok neskôr. Dajte vedieť. 😉

   • Všetko vyšlo ako má , teraz sa už luhuje ďalšia 😉, iba sme dali tento rok menej kardamomu a kus menej medu . Inak perfektný recept 👍

 • Dobry den, bol ten med, ktory ste pridavali, rozpusteny vo vode, alebo ste pridali len cistych 400 g medu?

  • Dobrý deň, Monika, pridávam čistý med. On sa v orechovici rozpustí. Držím palce, nech je orechovica lahodná a robí radosť.

   • Dobry den Katka, dakujem za odpoved. Po 10 tyzdnoch luhovania som ju zlievala do flias a troska kostla, je vyborna. Tesim sa, ako sa do Vianoc este chutovo vyprofiluje 🙂

    • Dobrý deň, Monika, skvelé, veľmi sa teším, že už prvá “koštovka” dopadla výborne. 😊 Už len vydržať do Vianoc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *