Jahodový džem s kúskami jahôd

Jahodový džem s kúskami jahôd

Jahodová sezóna vždy vyčarí úsmev na tvári. Veď čo nás poteší po dlhej zime viac ako šťavnatá a sladká dobrota, ktorú môžeme jesť pokiaľ sa dá?Našťastie sa ich chuť dá uložiť do pohárikov plných jahodovej dobroty.

Tentokrát sa s vami podelím o jednoduchý recept na jahodový džem. Za tie roky, ktoré zaváram som si prešla mnohými experimentmi a pripravovala som jahodový džem s vanilkou, bazalkou, rebarborou, s balzamikovým octom a čiernym korením a rôznymi ovocnými kombináciami, ale nakoniec som sa predsa len vrátila ku klasike. Najnovšie si razím zásadu, že ak si chcem džem dochutiť, môžem tak urobiť dodatočne. Čistá chuť jahôd je pre mňa najdôležitejšia a ostatné príchute ma iba rozptyľujú :D.

Ak by ste však chceli experimentovať, choďte do toho. Je to nekonečná zábava.

Čerstvé jahody
Pokiaľ neviete, koľko džemu za rok spotrebujete, začnite radšej s menšími várkami. Urobte džem z 1 kg jahôd a ak to bude málo, na ďalší rok ho pripravíte viac. Nezabúdajte, že sezóna sa len rozbieha a džemov budete ešte robiť viac ako dosť. 🙂

Ingrediencie (2 menšie poháriky)

Príprava: 3 – 4 hodiny

  • 1 kg čerstvých jahôd, očistených a nakrájaných na štvrťky
  • 1 hrnček trstinového cukru, môže byť aj repný
  • šťava z 1/2 citróna
  • prírodný pektín – nemusí byť

Postup

Jahody umyte, odstopkujte a trochu osušte. Nemáčajte ich vo vode priveľmi, jahody sú na to veľmi háklivé. Nakrájajte ich na štvrťky, vložte ich do väčšieho hrnca a posypte cukrom. Premiešajte a nechajte aspoň hodinu odležať.

Po hodine (ale kľudne aj po dlhšom čase) sa cukor rozpustí a jahody pustia šťavu. Takúto jahodovú zmes varte na miernom ohni a občas premiešajte. Pokiaľ v džeme neznesiete kúsky ovocia (áno, viem, že aj takí sa medzi vami nájdu :)), rozmixujte ho ponorným mixérom do hladka.

Keď má džem požadovanú hustotu, pridajte citrónovú šťavu, krátko povarte a odstavte. Ak nechcete džem príliš rozvariť, zahustite ho prírodným pektínom.

Horúci džem nalejte do čistých horúcich pohárov, zavíčkujte a dajte ich sterilizovať do vriacej vody na 15 minút. Sterilizované poháre vyberte a zabaľte ich do deky (uteráka), aby pozvoľna vychladli.

Skladujte na suchom a chladnom mieste do ďalšej sezóny.

Príjemné zaváranie :).

Čerstvé jahody s trstinovým cukrom
Jahody očistite, nakrájajte na štvrťky, posypte cukrom, premiešajte a nechajte odležať.
Jahody po odležaní v cukre
Po hodine odležania, jahody pustia šťavu a cukor sa rozpustí. Dajte variť na miernom ohni, pokiaľ džem nedosiahne požadovanú hustotu.
Varenie jahodového džemu
Jahodový džem s kúskami jahôd.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *