Marhuľové guľky v zemiakovom ceste

Marhuľové guľky v zemiakovom ceste

Ovocné guľky robia radosť nielen deťom, ale aj dospelým. Môj priateľ sa vždy čuduje, načo ich vôbec robím a prečo ich dávam ešte aj mraziť. Keď sú však hotové na stole, nevie im odolať. Rovnako vždy ocení, keď si z nich môže pripraviť rýchlu večeru či obed.

Tvarohové jahodové guľky sú klasika, ale ak chcete skúsiť niečo rovnako dokonalé a naviac ideálne na mrazenie, vyskúšajte toto zemiakové cesto. Zabaliť doň môžete jahody aj slivky.

Ingrediencie na marhuľové guľky
Len sedem surovín stačí na prípravu marhuľových guliek v zemiakovom ceste.

Ingrediencie (16 gúľ)

Príprava: 1 hodina

  • 2 väčšie zemiaky, uvarené v šupke
  • soľ
  • 1 vajce
  • 2 pl masla, roztopeného
  • 250 g hrubej múky
  • mlieko
  • marhule – prípadne iné ovocie (jahody, slivky)
  • tvaroh, mletý mak, kakao, opečená strúhanka + maslo a cukor – na posypanie

Postup

Vychladnuté uvarené zemiaky ošúpte a nastrúhajte. Pridajte štipku soli, vajíčko, roztopené maslo a dobre premiešajte. Postupne pridávajte múku a 2 – 3 polievkové lyžice mlieka. Ak treba, pridajte viac mlieka, aby ste vypracovali vláčne (nie riedke) cesto, z ktorého sa bude dať vypracovať placka.

Rukou odoberte časť cesta a vytvarujte z neho placku. Do jej stredu položte umyté a osušené ovocie a pomocou rúk ho obaľte cestom a vytvarujte guľku. Aby sa vám cesto nelepilo na ruky, tu a tam si ich namáčajte vo vode. Postupne spracujte celé cesto.

Mne z tejto dávky vyšlo 16 guliek. Výsledný počet guliek bude závisieť aj od veľkosti ovocia.

Guľky varte v osolenej vode 5 – 7 minút. Podávajte s obľúbenou posýpkou. Výborné sú s kakaom, cukrom a poliate roztopeným maslom, ale rovnako dokonalé sú makové, tvarohové aj strúhankové*.

*Strúhanku (3 pl) opečte na sucho na panvici. Miešajte pokiaľ strúhanka nezačne chytať zlatú farbu, pridajte cukor (1 – 2 pl), zamiešajte a krátko opečte. Odstavte z ohňa, opečenou strúhankou posypte ovocné guľky a polejte roztopeným maslom.

Tip: Neodložiť si túto dobrotu na zvyšok sezóny by bola škoda, preto si nezabudnite časť guliek zamraziť. Najlepšie sa mrazia samostatne, potom sa nezlepia a nezdeformujú. Ako na to? Ja používam formu na muffiny, ktorú vysteliem papierom na pečenie a do každej priehlbinky položím jednu guľku a dám zamraziť. Keď guľky zmrznú, preložte ich do vrecka alebo nádoby na mrazenie. V mrazničke skladujte maximálne rok (ak to vydržíte).

Príprava zemiakového cesta
Zemiaky uvarte v šupke a nechajte ich vychladnúť. Nastrúhajte ich, pridajte trošku soli, vajíčko a premišajte.
Príprava marhuľových guliek
Z vypracovaného cesta si kúsok odoberte, urobte z neho placku a zabaľte doň ovocie.
Ovocné guľky v zemiakovom cestíčku
Urobte si guliek viac a časť z nich zamrazte. Mimo sezóny oceníte závan leta v kuchyni.
Marhuľové guľky so strúhankou
Aj zo strúhanky sa dá vyčarovať chutná posýpka na ovocné guľky. Vyskúšajte.
Marhuľové guľky s kakaovou posýpkou
Kakaové, tvarohové, makové, strúhankové – aké vám len chutia. Vyberte si svoju obľúbenú posýpku na ovocné guľky. A nezabudnite ich poliať roztopeným maslom.
Ovocné marhuľové guľky
Dobrú chuť. 🙂


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.