Ovocná koža

Ovocná koža

Keď už neviete ako spracovať ovocie zo záhradky, spravte z neho ovocnú kožu. Priznám sa, názov „ovocná koža“ neznie zrovna lákavo. Ale ako spieva Lasica a Satinský: „odpor treba prekonať“. 🙂 Ide v podstate o sušené ovocné pyré, ktoré môže (aj nemusí) byť ochutené cukrom, citrónovou šťavou, koreninami a semiačkami. Je to výborný „snack“ na cesty, túry alebo len tak. Zároveň je to ďalší skvelý spôsob ako spracovať ovocie a uchovať ho aj na horšie mimosezónne časy.

Nektárinky
Použite čerstvé zrelé ovocie.

Ingrediencie

Príprava: 5 minút + 6 – 12 hodín sušenie

  • 700 g čerstvého ovocia – jahody, maliny, broskyne, nektárinky, marhule, jablká, hrušky, kiwi, banán, mango a všetky možné kombinácie
  • 1 pl citrónovej šťavy
  • 2 pl cukru – nemusí byť
  • mletá škorica, vanilka, chia semiačka, korenie – nemusí byť

Postup

Ovocie umyte, osušte, nakrájajte na väčšie kúsky a rozmixujte na pyré. Ak treba, pridajte cukor podľa chuti. Myslite na to, že po vysušení, bude koža sladšia. Pridajte citrónovú šťavu, ktorá uchová jasnú farbu ovocia a poriadne premiešajte. Pyré môžete dochutiť korením alebo ozvláštniť semiačkami.

Pokiaľ pripravujete kožu z ovocia, ktoré obsahuje veľa vody, pyré pred sušením najskôr krátko povarte, aby sa z neho rýchlejšie odparila časť vody. Naopak, ak je pyré príliš husté, pridajte doň trochu vody, či ovocnej šťavy.

Rozmixované pyré rovnomerne rozotrite v tenkej vrstve na plech vystlaný papierom na pečenie. Dajte sušiť do rúry vyhriatej na 60 °C. Ovocnú kožu môžete sušiť aj v sušičke ovocia v špeciálnych formičkách alebo priamo na slnku. Pri sušení vonku nezabudnite ovocnú kožu prikryť jemnou sieťkou, aby sa vám v nej neusušili aj nejaké bielkoviny (rozumej hmyz). 🙂

Od druhu ovocia aj hrúbky vrstvy, ktorú ste na plech naniesli, bude závisieť čas sušenia. Preto priebežne sledujte ako sa koža suší. Minimálny čas sušenia je 6 hodín. Hotová koža by sa nemala pri dotyku lepiť a dá sa ľahko odlepiť od papiera. Ak kožu vysušíte príliš, bude sa lámať.

Vysušenú kožu odlepte od papiera a zrolujte ju. Zrolovanú nakrájajte na prúžky a odložte do vzduchotesnej nádoby.

Príjemné sušenie :).

Rozmixované ovocie
Ovocie rozmixujte, pridajte cukor, ak treba a trošku citrónovej šťavy.
Ovocné pyré na plechu
Ovocné pyré rozotrite rovnomerne na plech vystlaný papierom na pečenie.
Ovocná koža nektárinková
Vysušená koža sa dá ľahko odlepiť od papiera na pečenie a zrolovať.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *