Špaldový chlieb so semiačkami

Špaldový chlieb so semiačkami

Keď nie je čas čakať 1,5 dňa na nový chlieb a doma sa schyľuje k pečivovej kríze, mám po ruke pár receptov na nekváskové chleby. Tento špaldový s kopou semiačok je jedným z nich.

Semiačka si nakombinujte podľa toho, čo práve máte doma a čo vám chutí. Môžete to obmieňať a zakaždým tak pripraviť „nový chlieb“.

Recept je z knižky Spelt od Rogera Saula.

Ingrediencie (1 bochník)

Príprava: 30 minút + 1,5 hodiny (kysnutie) + 50 minút (pečenie)

  • 500 g celozrnnej špaldovej múky
  • 350 ml teplej vody
  • 1 pl oleja (olivový, slnečnicový,…)
  • 10 g čerstvého droždia
  • 1 pl trstinovej melasy
  • 1,5 čl morskej soli
  • 100 g semiačok rôznych (nemletý mak, chia, sezamové, ľanové, slnečnicové, tekvicové,…)
  • 1 vajíčko
  • 1 pl vločiek (ovsených, špaldových, pohánkových,…)
  • olej a otruby alebo vločky na vymazanie a vysypanie nádoby na pečenie
Prvé kysnutie
Z cesta vytvarujte bochník, dajte ho do misy, prikryte čistou utierkou a nechajte kysnúť na teplom mieste.

Postup

Múku preosejte do väčšej misy a v strede spravte jamku, do ktorej pridajte teplú vodu, olej, rozdrobené droždie, trstinovú melasu a soľ. Všetko spolu zmiešajte drevenou vareškou, kým nevznikne testo.

Keď sa suroviny spoja, presuňte cesto na pomúčenú dosku a mieste ďalších 8 minút. Vytvarujte z cesta bochník, odložte ho do misy a prikryte čistou utierkou. Nechajte kysnúť na teplom mieste asi 45 minút alebo kým nezdvojnásobí svoj objem.

Po nakysnutí, preneste cesto na pomúčenú dosku, rozvaľkajte ho valčekom alebo ponaťahujte rukami tak, aby ste ho mohli posypať mixom semiačok. Trošku semiačok (asi 1 pl) si nechajte na posypanie vrchnej časti chleba. Zbaľte cesto aj so semiačkami a mieste, kým sa doň nezapracujú. Ak vám semiačka povypadávajú, miesením ich znova „prilepte“ k cestu. Cesto je naozaj príjemné, elastické a nelepí sa. Ak by ste s ním mali problém, treba mu dohovoriť múkou alebo vodou – podľa toho, po čom túži.

Vymiesené cesto vytvarujte do obdĺžnika v dĺžke vašej formy na pečenie. Ja ho pečiem v podlhovastej forme s dĺžkou 26 cm. Formu na pečenie vymastite olejom a vysypte vločkami. Vložte do nej cesto, prikryte utierkou a odložte na teplé miesto kysnúť na ďalších 30 minút alebo kým cesto nezdvojnásobí svoj objem.

Rúru vyhrejte na 220°C.

Vajíčko vymiešajte s 1 – 2 pl vody a potrite ním vrch chleba, posypte ho zvyšnými semiačkami a 1 pl vločiek.

Do vyhriatej rúry „šplechnite“ za hrsť vody, aby v nej vznikla para, vložte chlieb a pečte 15 minút na 220°C. Po 15 minútach znížte teplotu na 190°C a pečte ďalších 30 – 40 minút.

Vyberte z rúry a nechajte vychladnúť na mriežke. Ak by vám chlieb nechcel ísť z nádoby von, nechajte ho vychladnúť v nej, nožom prejdite po okrajoch, aby ste uvoľnili prichytený chlieb a vyklopte.

Vyskúšajte!

Rozvaľkané cesto
Po nakysnutí, preneste cesto na pomúčenú dosku, rozvaľkajte ho valčekom alebo ponaťahujte rukami.
Zmes semiačok na chleba
Rozvaľkané cesto posypte zmesou semiačok.
Cesto so semiačkami
Cesto so semiačkami vymieste tak, aby boli semiačka zapracované do cesta.
Nakysnuté cesto vo forme
Cesto preložte do vymastnenej a otrubami vysypanej nádoby na pečenie a nechajte ho opäť nakysnúť.
Špaldový chlieb
Ak by chlieb nechcel ísť z nádoby von, nechajte ho vychladnúť v nej, nožom prejdite po okrajoch, aby ste uvoľnili prichytený chlieb a vyklopte.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.