Krehké citrónové rezy

Krehké citrónové rezy

Sviatky sú za nami a ja som sa konečne dostala k novému receptu. December bol tentokrát naozaj náročný a hoci som si našla čas na pečenie, varenie a fotenie, čas na spracovanie fotiek a textu mi už nazvyš neostal. Áno, áno, dala som si záväzok. Teraz už „len“ treba robiť všetko pre to, aby mi to vyšlo a aspoň raz do týždňa sa mi podarilo pridať článok, recept, niečo. 🙂

Veľa slov a ani jedno o citrónových rezoch, o ktorých má byť recept. Tak teda, citrónové rezy. Na recept som natrafila náhodou. Boli sme u rodičov. Tí mali doma véééľa citrónov a tak som rozmýšľala, čo s nimi. Inšpiráciu som našla u mojej obľúbenej Joy the Baker. Ubrala som cukru, ktorého ide do pôvodného receptu veľmi veľa. Bola by škoda, aby v citrónovom koláči nebolo cítiť chuť citrónov.

Citrónový koláč som upiekla z dvojitej dávky, keďže sa u našich vždy všetci stretávame a koláč si hneď našiel svojich milovníkov. Môj synovec bol z neho úplne nadšený a tak som založila tradíciu. Každý rok (už druhý po sebe) mu na Vianoce pečiem citrónové rezy.

Príprava je veľmi rýchla, surovín ide do rezov málo a obmedzovať sa ročným obobím určite nemusíte. Výborne chutí v zime a počas horúcich letných dní vás skvele osvieži.

Kúsky citrónového koláča
Ľahučké, krehké a plné citrónov.

Ingrediencie (9 kúskov)

Príprava: 15 minút + 40 minút pečenie

Cesto

  • 110 g zmäknutého masla
  • 70 g cukru (ja používam trstinový, ale kľudne použite klasický z cukrovej repy)
  • 130 g celozrnnej múky
  • štipka soli

Plnka

  • 2 veľké vajíčka
  • 60 g cukru
  • 1 čl čerstvej citrónovej kôry z chemicky neošetreného citróna
  • 3 pl múky
  • 60 ml (1/4 hrnčeka) čerstvej citrónovej šťavy
  • práškový cukor – na ozdobenie
Plnka na citrónové rezy
Citrónovú plnku si pripravte, pokiaľ sa pečie cesto.

Postup

Zapnite rúru na 170°C. Pekáč, o veľkosti 20 x 20 cm, vysteľte papierom na pečenie a odložte.

V kuchynskom robote pomocou nástavca na miešanie tuhších surovín vymiešajte maslo s cukrom pokiaľ sa nespoja a nevytvoria nadýchanú zmes. Zotrite z bokov misy maslo a opäť dobre premiešajte. Pridajte múku, soľ a na nízkych otáčkach miešajte, kým sa suroviny nespoja. Ak sa bude cesto trochu drobiť, je to v poriadku.

Cesto utlačte na spodok pripraveného pekáča. Pri okrajoch môžete vytvoriť „hrádzu“ pre plnku. Dajte piecť do vyhriatej rúry na 15 – 18 minút. Okraje cesta by mali trošku zhnednúť.

Pokiaľ sa pečie cesto, pripravte si plnku. V mise vymiešajte vajíčka s cukrom, kým nevytvoria jemne hustú hmotu. Pridajte múku a premiešajte. Na záver prilejte citrónovú šťavu, pridajte kôru a dobre premiešajte.

Plnku vylejte na upečený a stále teplý korpus. Pečte 18 až 20 minút. Vrch by mal byť trošku hnedý, ale v strede by sa mala hmota stále jemne triasť.

Nechajte úplne vychladnúť v pekáči. Nožom prebehnite po okrajoch koláča, aby ste odrezali prilepené časti. Nakrájajte na 9 kúskov, poprášte cukrom (ak chcete) a môžete jesť.

Skladujte ich vo vzduchotesnej nádobe. Jednotlivé kúsky by mali byť oddelené papierom na pečenie.

Príjemné citrónové hodovanie!

Cesto po upečení
Okraje cesta po upečení by mali byť hnedé.
Citrónová plnka na koláči
Na upečené cesto vylejte plnku a dajte piecť.
Upečený citrónový koláč
Koláč po upečení.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *