Brigadeiro a limetkové beijinho de coco

Brigadeiro a limetkové beijinho de coco

Recept na tieto sladké pochúťky pochádza z Brazílie. Brigadeiro je obľúbenou maškrtou v celej krajine a tak trochu aj ich symbolom. Nesmie chýbať na žiadnej detskej narodeninovej oslave, na stretnutiach s priateľmi a rodinou a je liekom na zlomené srdcia. My sme si ho obľúbili natoľko, že už nechýba ani na našom štedrovečernom stole.

Ktoré je ktoré? Brigadeiro je to hnedé – kakaové, beijinho de coco (ako názov prezrádza) je kokosové – biele. Okrem týchto dvoch základných druhov existuje mnoho ďalších variácií (kávové, mandľové, pistáciové, limetkové a aspoň 50 ďalších).

Brazílčania jedia brigadeiro lyžičkou priamo z misiek alebo z hmoty vytvoria guličky, ktoré obalia v malých čokoládových kúskoch. Ja ich obaľujem v čistom kakau alebo v nastrúhanej čokoláde s vysokým podielom kakaa.

Beijinho de coco sme síce v Brazílii neochutnali, ale po návrate domov som ho pripravila ako vianočné prekvapenie. Moja sestra sa do neho úplne zbláznila a osvojila si lyžičkovú metódu jedenia. Na tvarovanie guličiek nie je čas. 🙂 Tento rok som beijinho de coco ozvláštnila limetkovou príchuťou, ktorá sa síce sestre nepozdávala, ale nám zachutila veľmi.

Brigadeiro a beijinho de coco
Kakaové a limetkové sladké guľôčky.

Brigadeiro

Ingrediencie (asi 20 kúskov)

Príprava: 20 minút + chladenie

  • 1 plechovka sladkého kondenzovaného mlieka (salko)
  • 1 pl masla + na vymazanie taniera a rúk
  • 3 pl kakaa
  • čokoláda s vysokým podielom kakaa, kakao – na obaľovanie

Postup

Veľký plochý tanier potrite maslom. Do panvice s hrubým dnom dajte sladké kondenzované mlieko, maslo a preosiate kakao. Varte na miernom ohni a neustále miešajte drevenou vareškou. Po zhruba 10 minútach varenia a miešania, by vám, po prejdení vareškou, mala ostať v strede cestička. Ak ste to dotiahli do tohto bodu, máte takmer hotovo.

Zmes odstavte z ohňa a vylejte na pripravený tanier. Nechajte úplne vychladnúť. Odložte na pár hodín do chladničky, aby sa z hmoty dali dobre tvarovať guličky.

Pripravte si kakao alebo strúhanú čokoládu na obaľovanie. Z vychladnutej zmesi tvarujte guličky. Ak sa vám hmota lepí na ruky, potrite si ich maslom. Guličky obaľte v kakau/čokoláde a odložte do chladu.

Tip: Ozvláštnite brigadeiro kávovou príchuťou. Do panvice pridajte naviac 1/8 čl instantnej kávy, štipku soli a 1/4 čl vanilky.

Kakaové brigadeiro
Hotové brigadeiro môžete obaliť v kakau, kúskoch čokolády alebo v čokoládovej ryži.

Limetkové beijinho de coco

Ingrediencie (asi 30 kúskov)

Príprava: 20 minút + chladenie

  • 1 plechovka sladkého kondenzovaného mlieka
  • 1 pl masla + na vymazanie taniera a rúk
  • 8 pl kokosu + na obaľovanie
  • šťava z 1/2 limetky
  • kôra z 1 chemicky neošetrenej limetky

Postup

Pripravte si veľký tanier a potrite ho maslom. Do panvice s hrubým dnom dajte sladké kondenzované mlieko, maslo, kokos, limetkovú kôru a varte na miernom ohni niekoľko minút. Pridajte limetkovú šťavu a odstavte z ohňa, hmota začne kvôli limetkovej šťave rýchlo hustnúť.

Vylejte ju na pripravený tanier a nechajte vychladnúť. Odložte na pár hodín do chladničky.

Do menšej misky nasypte kokos na obaľovanie, ruky si potrite maslom a z hmoty vytvarujte guličky. Obaľte ich v kokose a odložte do chladu.

Tip: Klasické beijinho de coco pripravíte podobne. Do panvice pridajte o 2 – 4 pl kokosu viac, vynechajte limetkovú kôru a šťavu a varte, pokiaľ sa v strede nevytvorí cestička (po prejdení vareškou).

Limetkové beijinho de coco
Limetkové beijinho de coco obaľte v kokose.
Suroviny na panvici
Do panvice s hrubým dnom dajte kondenzované mlieko, maslo a kakao alebo kokos.
Cestička v brigadeire
Keď sa všetky suroviny spoja a v hmote sa bude dať vytvoriť cestička, je hotovo.
Chladnutie hmoty na brigadeiro
Hmotu prelejte na maslom vymastnený tanier a nechajte vychladnúť.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.