Naan – indický chlieb

Naan – indický chlieb

Indická kuchyňa je skvelá kvôli svojej pestrosti a nekonečným kombináciám, ktoré môžete skúšať a vytvárať. Jednou zo základných príloh k indickým jedlám je indická chlebová placka naan. Občas ma pochytí chuť variť indické jedlá a inšpiráciu hľadám v mojej biblii – knihe India z edície World Kitchen, odkiaľ pochádza aj tento recept na naan.

Keďže sa neviem zastaviť pri výbere toho, čo budem variť, tak to vždy skončí s plánom uvariť 5 – 6 indických jedál a urobiť si všetko svojpomocne. Raz som vyrábala syr paneer z plnotučného mlieka a citrónovej šťavy, aby sme si mohli pochutiť na rossogollas – guličkách zo syru paneer s príchuťou ružovej vody. No a bežne otravujem svojho priateľa s tým, aby mi v mažiari namiešal rozličné zmesy korenia. Variť indické jedlá je zábava na niekoľkohodín, takže tieto radosti si doprajem asi dvakrát ročne.

Napriek náročnej a zdĺhavej príprave je to jedna z našich obľúbených kuchýň a vždy máme sviatok, keď si pripravíme indické dobroty a hodujeme pár dní.

Naan sa tradične pripravuje z indickej pšeničnej múky maida. V našich podmienkach dobre poslúži pšeničná hladká múka 00, ale skúsiť to môžete aj s celozrnnou múkou. Tak robím naan ja a chlieb je to výborný.

Ak máte radi indickú kuchyňu, určite vyskúšajte domáci naan. Príjemné indické hodovanie.

Ingrediencie na naan
Múku, prášok do pečiva a soľ preosejte do väčšej misky, pridajte semiačka nigella a premiešajte.

Ingrediencie (10 kúskov)

Príprava: 25 minút + 2 hodiny kysnutie + 1 hodina pečenie

  • 300 ml mlieka
  • 15 g čerstvých kvasníc
  • 500 g hladkej alebo celozrnnej múky
  • 1/2 čl prášku do pečiva
  • 1/2 čl morskej soli
  • 2 čl semiačok nigella (kalonji)
  • 1 vajíčko
  • 2 pl ghí alebo oleja
  • 180 ml hustého bieleho jogurtu
Cesto na naan
Cesto preneste na pomúčenú plochu a mieste ho ešte 5 minút, pokiaľ nie je hladké a elastické.

Postup

Zohrejte mlieko na približne 70°C a odstavte ho z ohňa. Troškou zohriateho mlieka zalejte rozdrvené čerstvé kvasnice. Odložte na teplé miesto asi na 5 minút, aby začali kvasnice pracovať.

Múku, prášok do pečiva a soľ preosejte do väčšej misky, pridajte semiačka nigella a premiešajte. V strede múky vytvorte jamku.

V druhej miske zmiešajte vajíčko, ghí, jogurt a 250 ml mlieka. Zmes pridajte do misky s múkou, pridajte aktivované kvasnice a vymeste jemné cesto. Ak treba, pridajte zvyšok mlieka.

Cesto preneste na pomúčenú plochu a mieste ho ešte 5 minút, pokiaľ nie je hladké a elastické.

Čistú misku vymažte troškou oleja, vložte do nej cesto a prikryte čistou utierkou. Odložte na teplé miesto kysnúť, pokiaľ nezdvojnásobí objem (asi 1 – 2 hodiny).

Zapnite rúru na 200°C. Na spodok rúry umiestnite pekáč, ktorý je do polovice naplnený vodou. Para, ktorá v rúre vznikne, zabráni vyschnutiu chleba.

Nakysnuté cesto krátko premieste a rozdeľte na 10 rovnakých kúskov.

Z každého kúsku vytvarujte guličku. Na plech, vystlaný papierom na pečenie, položte guličku cesta, stlačte ju dlaňou a prstami druhej ruky potiahnite cesto tak, aby ste vytvorili placku v tvare slzičky.
Ak sa vám na plech zmestia dve placky, pripravte aj druhú a dajte ich piecť do vrchnej časti rúry na 7 minút. Po 7 minútach naan otočte a pečte z druhej strany ďalších 5 minút.

Upečené chleby naan odložte a prikryte čistou utierkou, aby rýchlo nevychladli a nevyschli. Rovnakým spôsobom pripravte zvyšné naan. Skladujte ich zabalené v čistej utierke alebo ich zabaľte do potravinovej fólie (každý kúsok zvlásť) a dajte zamraziť.

Podávajte k indickým dobrotám – indické karí, kuracie tandoori, kuracie garam masala, strukovinové a zeleninové indické jedlá.

Dobrú chuť!

Nakysnuté cesto na naan
Nakysnuté cesto krátko premieste a rozdeľte na 10 rovnakých kúskov.
Placky naan
Na plech, vystlaný papierom na pečenie, položte guličku cesta, stlačte ju dlaňou a prstami druhej ruky potiahnite cesto tak, aby ste vytvorili placku v tvare slzičky.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.