Torta della Nonna – výzva The Daring Kitchen

Torta della Nonna – výzva The Daring Kitchen

Moja prvá výzva z The Daring Kitchen! A zároveň aj posledná. Dlho som sledovala, ako sa The Daring Kitchen vyvíja a vždy som chcela byť súčasťou tohto skvelého projektu. Nakoniec sa mi to aj podarilo. Žiaľ, krátko po schválení mojej registrácie som sa dozvedela, že The Daring Kitchen končí.

The Daring Kitchen je skvelý projekt, ktorý spája foodblogerov a všetkých nadšencov z oblasti gastronómie, ktorí majú chuť sa každý mesiac zapojiť do tajnej výzvy, ktorú pripravil jeden z členov tajného spolku. Vždy 1. dňa v mesiaci sa len pre registrovaných členov zobrazí správa, v ktorej je aktuálna výzva s receptom. Každý registrovaný člen, by mal výzvu absolvovať a presne 27. dňa v mesiaci zverejniť fotku alebo článok na svojom blogu. Pokiaľ blog nemá, pošle fotku The Daring Kitchen, kde ju zverejnia spolu s odtajneným receptom. Je to skvelá komunita ľudí, ktorí zdieľajú spoločnú vášeň, vzájomne sa podporujú a rozvívajú svoje zručnosti. Klesajúci záujem a angažovanosť registrovaných členov však dospeli až k smutnému rozhodnutiu ukončiť tento projekt.

A tak si veľmi vážim, že aspoň na dva mesiace som sa mohla stať jeho súčasťou. Prvá výzva z The Daring Kitchen je od talianskej foodblogerky, ktorá nám predstavila koláč starej mamy – Torta della Nonna. Má mnoho podôb – krém môže byť pudingový, ricottový, z mascarpone; podáva sa s píniovými orieškami, mandľami a posypaný je cukrom alebo strúhanou čokoládou. Výber je na vás. Ja som si zvolila pudingový krém a píniové oriešky. Ale určite skúsim aj verziu s mandľami. Píniové oriešky boli na mňa príliš výrazné, ale zvyšku ochutnávačov to vôbec neprekážalo.

Cesto na tortu della nonna
Začnite cestom. Odležané cesto vyvaľkajte a preložte do formy na pečenie.

Ingrediencie (25 cm forma, 10 porcií)

Príprava: 35 minút + 2,5 hodiny (chladenie) + 20 minút pečenie

Cesto

 • 290 g celozrnnej múky (môže byť aj obyčajná biela hladká)
 • 65 g trstinového cukru
 • 1/4 čl soli
 • 1/2 čl prášku do pečiva
 • 1 čerstvá kôra z citróna alebo malého pomaranča, nastrúhaná
 • 170 g masla, vychladeného a nakrájaného na 0,5 cm kocky
 • 1 veľké vajíčko
 • 1 veľké žĺtko
 • 1/2 čl vanilkového extraktu
 • 60 ml 40% smotany na šľahanie

Krém

 • 480 ml plnotučného mlieka
 • 2 pásiky čerstvej citrónovej kôry dlhé 8 cm
 • 1/2 vanilkového struku
 • 3 pl + 2 pl trstinového cukru
 • 4 veľké žĺtky
 • štipka soli
 • 30 g múky
 • 1 pl masla
 • 65 g píniových orieškov, opečených a vychladnutých
 • práškový cukor (horkú čokoládu) na posypanie

Postup

Cesto

V mise dobre premiešajte múku, cukor, soľ, prášok do pečiva a citrónovú kôru. Pridajte vychladené maslo a rýchlo spracujte rukami alebo vo food procesore na „mrveničkovú“ hmotu.

V menšej miske vymiešajte vajíčko, žĺtko, vanilkový extrakt a smotanu. Tekutú hmotu primiešajte k maslovo-múkovej hmote a spracujte, kým sa všetky suroviny nespoja a vytvoria cesto. Ak je to potrebné, pridajte pár kvapiek studenej vody.

Vytvarujte cesto do guľky a stlačte ju, aby sa trochu zarovnala. Zabaľte do potravinovej fólie a odložte do chladničky na 1 až 2 hodiny. Cesto si môžete pripraviť vopred a dobre zabalené uskladniť v mrazničke. Spotrebujte ho do dvoch mesiacov.

Po 1 – 2 hodinách v chladničke vyberte cesto a medzi dvoma papiermi na pečenie ho vyvaľkajte na hrúbku 3 mm. Preneste cesto do formy na pečenie a pritlačte ho na dno a boky formy. Na bokoch by malo cesto siahať do výšky 2 cm. Prevyšujúce cesto odrežte a použite napr. na tartaletky alebo odložte do mrazničky na neskôr. Dno cesta popichajte vydličkou. Formu s cestom prikryte fóliou a odložte do chladničky na 20 minút.

Vyhrejte rúru na 175°C.

Upečené cesto
Cesto sa pečie najskôr naslepo a potom aj s krémom.

Krém

Pokiaľ sa cesto chladí v chladničke, pripravte si plnku. Mlieko, citrónovú kôru, semiačka z polovice vanilkového struku a vanilkový struk dajte do stredne veľkej panvice. Pridajte 3 pl cukru a zohrievajte na miernom ohni.

V inej mise vymiešajte spolu žĺtky, 2 pl cukru a soľ. Keď mlieko začne vrieť, odstavte ho z ohňa. Do žĺtkov rýchlo zamiešajte múku a trošku mlieka. Za stáleho miešania pridávajte precedené mlieko. Prípadné hrudky dobre rozmiešajte. Zmes vráťte na panvicu a na slabom ohni za stáleho miešania varte, kým zmes nezhustne a nepadá z varešky. Zložte z ohňa. Ak sa vám vytvorili hrudky, môžete krém opäť precediť cez sitko.

Do teplého krému vmiešajte maslo, aby sa rozpustilo. Krém prikryte fóliou, aby na ňom nevznikla šupka.
Vychladnuté cesto vo forme vyberte z chladničky, položte naň pokrčený papier na pečenie a zaťažte ho keramickými guličkami na pečenie naslepo, sušenou fazuľou alebo ryžou. Pečte 15 minút. Po 15 minútach vyberte z rúry, odstráňte papier na pečenie s keramickými guličkami a pečte ešte ďalších 5 – 7 minút, pokiaľ bude cesto jemne zlatohnedé. Vyberte z rúry a nechajte asi 10 minút vychladnúť.

Na ešte teplé cesto vylejte krém, rovnomerne ho rozotrite a vrch uhlaďte. Nechajte vychladnúť pri izbovej teplote. Prikryte fóliou a odložte do chladničky.

Pred podávaním posypte vrch torty opečenými píniovými orieškami a poprášte práškovým cukrom alebo horkou čokoládou. Podávajte vychladené alebo v izbovej teplote. Skladujte v chladničke, prikryté potravinovou fóliou.

Dobrú chuť!

Pudingový krém
Pudingový krém rozotrite na ešte teplé cesto, prikryte ho fóliou, aby sa na ňom nevytvorila kožka.
Torta della nonna
Pred podávaním posypte vrch torty opečenými píniovými orieškami a poprášte práškovým cukrom alebo horkou čokoládou.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *