Domáce cestoviny

Domáce cestoviny

Ak milujete cestoviny, skúste si ich vyrobiť. Je to veľmi jednoduché a celkom rýchle (pokiaľ máte pomocníka na vaľkanie cesta). 🙂 Aj bez nástavcov a nástrojov si viete doma pripraviť fettuccine, tagliatelle, ravioli, farfalle, či jemné rezance do nedeľnej polievky.

Pri výrobe domácich cestovín je dôležité, aký druh múky použijete a aké veľké vajíčka sa vám podarí zohnať. Vo všeobecnosti platí, že na 100 g hladkej múky pripadá 1 väčšie vajíčko. Ja však neviem zohnať veľké poctivé vajíčka a tak dávam na 400 g múky o jedno vajko viac. Rovnako platí, že pokiaľ použijete celozrnnú múku, bude „pýtať“ viac tekutín. Odvážni môžu zaexperimentovať s rôznymi druhmi múk.

Cestoviny budú krásne žlté, keď do nich pridáte dva žĺtky namiesto jedného vajíčka (platí pre dávku so 400 g múky). Neuvarené cestoviny skladujem v špajzi prikryté utierkou (zatiaľ nám tak vydržali max dva dni – ich púť skončila uvarením a zjedením).

Preosiatie múky
Múku si preosejte, pridajte soľ, v múke vytvorte jamku a pridajte do nej olivový olej a vajíčka.

Ingrediencie (4 porcie)

Príprava: 30 minút + 30 minút odstátie + 3 – 8 minút varenie

  • 400 g hladkej múky 00 (môžete vyskúšať aj celozrnnú)
  • 4 veľké vajíčka (alebo 5 stredných)
  • 1 čl olivového oleja
  • 1 čl soli
  • trochu vody podľa potreby

Postup

Múku si preosejte, pridajte soľ, v múke vytvorte jamku a pridajte do nej olivový olej a vajíčka. Múku zapracovávajte do vajíčok pomaly a postupne. Ak by bolo cesto príliš tuhé, pridajte trošku vody. Vodu budete pridávať aj v prípade, že pracujete s celozrnnou múkou.

Vypracujte krásne hladké a pevné cesto, rozdeľte si ho na štyri časti, zabaľte do potravinovej fólie (alebo iného ekologickejšieho materiálu) a nechajte aspoň pol hodinku odpočívať. Ak ste veľmi hladní, aj 20 minút bude stačiť.

Po 20 minútach cesto vybaľte a vyvaľkajte na hrúbku asi 2 mm. A odteraz je už len na vás aký typ cestovín si chcete vytvoriť/vykrojiť. Úzke alebo široké rezance, plnené ravioli alebo doma vyrobené motýliky. Nebudú síce dokonalé ako z obchodu, ale sú vyrobené vami. Sú jedinečné a každý kus je originál. 🙂

Nakrájané cestoviny rýchlo schnú, takže ich krájajte teste pred varením. Ak ste cestoviny už nakrájali a k vareniu ešte nejaký čas odsype, prikryte ich utierkou, aby tak rýchlo nevyschli.

Na 100 g cestovín, treba dať zovrieť 1 liter vody. Keď je voda zovretá, pridajte 7 g soli a cestoviny. Doba varenia závisí od veľkosti a čerstvosti cestovín. Čím čerstvejšie, tým kratšia doba varenia. Treba ich sledovať a ochutnávať.

Dobrú chuť!

Cesto na domáce cestoviny
Vypracujte krásne hladké a pevné cesto.
Tagliatelle
Nakrájané cestoviny rýchlo schnú, krájajte ich teste pred varením.
Jedlo z domácich cestovín
Domáce cestoviny so zelerovo-šampiňónovou omáčkou.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *