Aktualizované: Dulové hody – recepty na dulové dobroty

Aktualizované: Dulové hody – recepty na dulové dobroty

Dulová sezóna je tu! Máte duly alebo ste ich dostali darom? Skúsim vám poradiť, čo s nimi. Hoci sa nedajú jesť surové, je veľa možností ako ich spracovať a vychutnávať po celý rok. Vyrobíte z nich tekuté aj tuhé dobroty pre deti aj dospelých alebo originálne jedlé darčeky. Čistiť duly je mrchavá práca, ale stojí za to!

Mám rada ich vôňu a nielen pre ňu je to moje obľúbené ovocie. Veľmi mi pripomína brazílsku guávu. Rovnako ako z guávy, aj z dúl sa vyrába tuhá pasta tzv. dulový „syr“ (po španielsky dulce de membrillo). Keď ho nakrájate na menšie kúsky a obalíte v kokose, mletých orechoch či cukre, budú z neho chutné cukríky. Menšie jemné plátky dulového syra sa výborne hodia k mäkkým a tvrdým syrom. Dulový syr sa dá použiť aj ako základ dulového cheesecakeu.

Dulový extrakt je skvelým dochucovadlom do koláčov, fajnšmekri neohrdnú aj samotným kalíškom. 🙂 Inšpirácie som pobrala z Food4fun a mojej gastro modly Larousse Gastronomique. Ďakujem vám!

Teľacie mäso s dulami a granátovým jablkom

Tento orientálny recept určite vyskúšajte, ak máte radi zaujímavé a nové chute. Dule s mletým mäsom chutia výborne. Recept nájdete tu.

Duly plnené mletým mäsom
Duly plnené mletým mäsom.

Dulový extrakt

Ingrediencie (asi 700 ml)

Príprava: 20 minút + 8 mesiacov

  • 1 väčšia dula (asi 400 g)
  • 70 g cukru (vyskúšajte cukor nahradiť medom)
  • 2 tyčinky škorice
  • 1 čl kardamómu
  • 650 – 700 ml vodky

Postup

Dulu dobre očistite a nahrubo nastrúhajte. Korenie natemperujte nasucho na panvici (tento krok môžete vynechať). Do čistej fľaše alebo zaváraninového pohára dajte koreniny a striedavo pridávajte nastrúhanú dulu a cukor (med). Naplňte pohár, zavíčkujte a odložte do druhého dňa, aby dula pustila šťavu.

Na druhý deň dolejte do fľaše vodku a poriadne premiešajte. Poznačte si dátum, kedy ste dulový extrakt naložili a uzavretú fľašu odložte na tmavé, chladné miesto. Občas pretrepte, aby sa chute dostali do všetkých zákutí. Po 8 týždňoch preceďte cez jemné sitko alebo plátno a skladujte v tmavej fľaši na chladnom mieste. Keď si spomeniete, poriadne pretrepte, privoňajte, ale skúste odolať pokušeniu na ochutnávku.

Po polroku čakania je extrakt pripravený, ale čím dlhšie počkáte, tým bude chuť dúl v extrakte výraznejšia.

Skladujte na chladnom mieste.

Dulový extrakt v pohárikoch
Dulový extrakt môžete popíjať ako likér alebo ho použite do pečenia a dezertov.

Dulový lekvár, syr a cukríky

Ingrediencie

Príprava (dulový lekvár): 30 minút + 1 hodina (varenie) + 20 minút (sterilizovanie)

Príprava (dulový syr a cukríky): 30 minút + 2-3 hodiny (varenie) + pár dní sušenie

  • 1 kg dúl
  • 4 pl vody
  • 2 pl citrónovej šťavy
  • 1 tyčinka škorice
  • kardamóm/klinček/vanilka – nemusí byť
  • trstinový cukor
  • olej na vymastenie formičiek a nádoby
  • celé orechy
  • cukor, kokos, mleté orechy na obaľovanie cukríkov

Postup

Dulový lekvár

Príprava na lekvár, cukríky a syr je do veľkej miery rovnaká, a tak si z jednej várky môžete pripraviť hneď tri dulové dobroty.

Duly umyte, vykôstkujte, nakrájajte na stredne veľké kusy a dajte do hrnca. Podlejte trochou vody a citrónovou šťavou, pridajte korenie a dajte variť na mierny oheň, kým sa duly nerozvaria. Občas premiešajte.

Rozvarené duly prepasírujte cez hrubšie sitko. Na každých 500 g dulového pyré použite 100-150 g trstinového cukru. Ostatné recepty uvádzajú až 400 g cukru, ale mne to prišlo strašne veľa. Lekvár, syr a cukríky sú dostatočne sladké aj keď pridáte „len“ 100-150 g cukru. Duly s cukrom varte na miernom ohni a občas dobre premiešajte.

A tu sa príbeh lekváru, syru a cukríkov rozdeľuje. Ak pripravujete lekvár, tak jeho púť končí v momente, kedy je zmes hustá. Zistíte to tak, že na studený tanierik dáte trochu lekváru, počkáte a ak je po chvíli dostatočne hustý, lekvár je hotový. Ak je stále riedky, rozteká sa, ešte ho povarte. Uvarený lekvár dajte do čistých pohárov, dobre zavíčkujte a dajte sterilizovať.

Príprava dulového syru a džemu
Príprava džemu a dulového syra je spočiatku rovnaká.
Dulový džem v pohárikoch
Dulový džem, ktorý sa varí dlhšie, má sýtobordovú farbu.

Dulový syr

Dulový syr a cukríky sú časovo náročnejšie. Zmes musí byť hustá tak, že keď z nej urobíte v hrnci kôpku, drží tvar. Čím dlhšie sa duly varia, tým je ich farba sýtejšia. Od pieskovej ju zvaríte až na bordovú. Ak je zmes dostatočne hustá, rovnomerne ju vylejte na vopred pripravený a olejom vymastený plech. Nechajte vychladnúť a vyschnúť aspoň 1 deň.

Nasledujúci deň vyklopte dulový syr z plechu. Ak sa zdráha, nechajte ho ešte 1 – 2 dni preschnúť. Plech prikryte čistou utierkou, aby naň nepadali nečistoty. Syr vyklopte, nakrájajte ho na rovnomerné väčšie kusy, a pár dní ho ešte nechajte schnúť rozložený na papieri na pečenie. Občas syr otočte, aby schol zo všetkých strán. Po pár dňoch zabaľte syr do papiera na pečenie a odložte na chladné suché miesto.

Dulové cukríky

Dulové cukríky vyrobíte pokrájaním dulového syra na malé kúsky a každý jeden kúsok obalíte v cukre, kokose, mletých orieškoch. U nás sa najviac osvedčil kokos. Cukru je tam už dosť, takže ak chcete obaliť cukríky v cukre, odporúčam ich predtým jemne namočiť do citrónovej šťavy.

Ak máte malé formičky (ja som použila formičky na oriešky), môžete si urobiť cukríky rôznych tvarov. Formičky jemne vymažte olejom, nalejte do nich dulovú zmes, z ktorej pripravujete dulový syr a vložte kúsky orechov. Nechajte odstáť, kým sa cukríky nebudú dať vybrať. Cukríky môžete obaliť (cukor, kokos, mleté oriešky, kakao), ale nie je to nevyhnutné.

Príjemné dulové dobrodružstvá!

Dulové cukríky a syr
Dulové cukríky a sulový syr s orieškami.
Tehličky dulového syra
Dulový syr po pár dňoch vyklopte z formy, nakrájajte na menšie tehličky a nechajte preschnúť.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *