Domáce zemiakové šúľance s makom

Domáce zemiakové šúľance s makom

Občas sa mi stáva, že na varenie a pečenie nemám náladu (čo nie je dobré znamenie) alebo si myslím, že mi to zaberie veľa času. A potom sa mi občas stane, že keď sa pustím do prípravy jedla, o ktorom som si myslela, že bude trvať dlho, prekvapí ma ako rýchlo je hotové. Toto sa mi stalo aj pri šúľancoch.

Myslela som, že bude trvať večnosť ich vyšúľať a pripraviť, ale nakoniec boli hotové celkom rýchlo a naviac sa mi podarilo veľa z nich zamraziť. Takže keď nabudúce dostanem chuť na šúľance, stačí ich už len uvariť a pripraviť posýpku. 🙂

Ingrediencie (8 porcií)

Príprava: 40 minút

Šúľance

  • 500 g zemiakov v šupke
  • 300 g polohrubej múky
  • 1 čl soli
  • 2 vajíčka

Maková posýpka

  • 70 g masla, roztopené
  • 70 g mletého maku
  • 100 g práškového cukru
  • slivkový lekvár

Postup

Šúľance

Zemiaky uvarte v šupke (tak aby sa do nich dalo pichnúť vidličkou, nerozvarte ich) a nechajte vychladnúť.

Vychladnuté zemiaky ošúpte a na jemnom strúhadle ich nastrúhajte. Pridajte múku, vajíčka, soľ a vypracujte cesto. Ak by sa lepilo, pridajte trochu múky.

Odoberte si časť cesta a rukami z neho vyvaľkajte pásy hrubé asi 1 cm. Nakrájajte ich na 2 cm kúsky. Z každého kúsku rukami vyvaľkajte šúľanec. Šúľance ukladajte na múkou vysypanú plochu, aby sa nelepili.

Do stredne veľkého hrnca dajte variť vodu. Keď začne vrieť, osoľte ju a pridajte šúľance. Varte ich približne 8 minút. Po uvarení ich sceďte a podávajte s makovou posýpkou.

Tip: Surové šúľance, ktoré nespotrebujete, dajte zamraziť a použite, keď budete mať na ne chuť. Pred zamrazením ich poprášte múkou a rozložte ich na papier na pečenie, položený na plechu alebo pevnejšej doske. Šúľance rozložte tak, aby sa navzájom nedotýkali a pri mrazení sa nezlepili. Po zamrazení ich preložte do uzatvárateľného sáčku a skladujte v mrazničke.

Maková posýpka

Zmiešajte mletý mak s práškovým cukrom a posypte ním uvarené šúľance. Polejte ich roztopeným maslom.

V malej nádobe zahrejte trochu slivkového lekváru, aby bolo tekutejšie. Ak je stále príliš hustý, pridajte trošku vody a premiešajte. Tekutým lekvárom polejte šúľance a podávajte.

Tip: Pripravte si orieškové hnedé maslo. Klasické maslo rozpustite a zahrievajte, pokiaľ nezačne hnednúť a nezíska orieškovú chuť. Odstavte z ohňa a použite na poliatie šúľancov. 

Dobrú chuť.

Domáce šúľance
Mak, cukor, roztopené maslo a slivkový lekvár. Táto kombinácia je dokonalá.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *