Domáca detská výživa

Domáca detská výživa

Výborný spôsob ako zúžitkovať jablká je vyrobiť z nich domácu detskú výživu a.k.a. presnidávku. Že to nemusí byť len detská pamlska, je každému maškrtníkovi jasné. 🙂 Nebojte sa experimentovať a skúšať rôzne kombinácie. Pripravte si suroviny na základnú jablkovú detskú výživu, pridajte k nim iné ovocie, prípadne koreniny, všetko to spolu uvarte, rozmixujte a presnidávka je hotová.

Základná jablková detská výživa

Ingrediencie (4 menšie poháriky)

Príprava: 1 hodina

 • 1 kg jabĺk, ošúpaných a zbavených jadier
 • 1 pl cukru
 • citrónová šťava
 • 2 dcl vody

Postup

Očistené jablká nakrájajte na štvrťky, podlejte vodou, pridajte lyžicu cukru a trošku citrónovej šťavy. Poduste, pokiaľ jablká nezmäknú. Keď sú jablká dostatočne mäkké, rozmixujte ich ponorným mixérom, krátko povarte a nalejte do čistých a horúcich pohárov. Sterilizujte vo vriacej vode 20 minút. Poháre vyberte a odložte ich do deky alebo osušky vychladnúť. Skladujte na chladnom a suchom mieste. Podávajte s piškótmi, samotné alebo si pripravte si rýchly dezert – do pohára navrstvite piškóty a detskú výživu. Na vrch dajte vyšľahanú šľahačku posypanú strúhanou čokoládou a odložte do chladničky aspoň na 2 hodiny. A teraz hor sa pridať iné druhy ovocia.

Ovocné presnidávky
Základom sú vždy jablká. A potom je to už na vašej fantázii a surovinách, ktoré máte doma.

Hrušková detská výživa so škoricou

Ingrediencie (6 – 8 menších pohárikov)

Príprava: 1 hodina

 • suroviny na základnú jablkovú detskú výživu
 • 1 kg hrušiek, ošúpané a zbavené jadier
 • 1 čl mletej škorice

Postup

Jablká a hrušky nakrájajte na rovnaké kusy, dajte do stredne veľkého hrnca, podlejte vodou, citrónovou šťavou a pridajte lyžicu cukru. Hrniec prikryte pokrievkou a ovocie poduste na miernom ohni, pokiaľ nezmäkne. Mäkké ovocie rozmixujte do hladka, pridajte mletú škoricu, krátko povarte a nalejte do čistých pohárov. Poriadne uzavrite a sterilizujte vo vriacej vode asi 20 minút. Vyberte poháre z vriacej vody, odložte ich do deky alebo osušky a nechajte ich vychladnúť.

Slivková detská výživa s kardamómom

Ingrediencie (6 – 8 menších pohárikov)

Príprava: 1 hodina

 • suroviny na základnú jablkovú detskú výživu
 • 1 kg sliviek, umytých a vykôstkovaných
 • semiačka z 2 toboliek kardamómu

Postup

Jablká nakrájajte na štvrťky a dajte ich do stredne veľkého hrnca. Pridajte k nim slivky, citrónovú šťavu, ak treba cukor a podlejte ich vodou. Poduste ich na miernom ohni, pokiaľ slivky a jablká nezmäknú. Zmäknuté ovocie prepasírujte cez sitko alebo rozmixujte ponorným mixérom. Do rozmixovanej zmesi pridajte rozdrvený kardamóm a krátko povarte. Ak treba, zrieďte detskú výživu vodou. Nalejte do menších pohárov, poriadne uzavrite a dajte sterilizovať na 20 minút do vriacej vody. Horúce poháre nechajte vychladnúť zabalené v deke.

Slivková presnidávka
Presnidávky nemusia byť len pre deti. Pripravte si tú svoju podľa vlastnej chuti a zaspomínajte si na detstvo. Keď vás potrápia žalúdočné problémy, je to tiež jedno z prvých jedál, ktoré môžete začať jesť.

Banánová detská výživa s kardamómom

Ingrediencie (6 menších pohárikov)

Príprava: 1 hodina

 • suroviny na základnú jablkovú detskú výživu
 • 3 banány
 • semiačka z 2 toboliek kardamómu

Postup

Jablká nakrájajte na štvrťky a dajte ich do stredne veľkého hrnca. Pridajte k citrónovú šťavu, cukor a podlejte ich vodou. Poduste ich na miernom ohni, pokiaľ nezmäknú. Pridajte k nim banány nalámané na tretinky a krátko povarte. Zmäknuté ovocie rozmixujte do hladka, pridajte k nemu rozdrvený kardamóm a opäť nechajte povariť. Ak treba, zrieďte detskú výživu vodou alebo dochuťte cukrom, či citrónovou šťavou. Hotovú detskú výživu nalejte do pohárov, poriadne uzavrite a dajte sterilizovať na 20 minút do vriacej vody. Poháre vyberte z vody a nechajte ich postupne vychladnúť v deke.

Višňová detská výživa s vanilkou

Ingrediencie (6 menších pohárikov)

Príprava: 1 hodina

 • suroviny na základnú jablkovú detskú výživu
 • 500 g višní, vykôstkovaných
 • 1 vanilkový struk, pozdĺžne prekrojený

Postup

Kúsky očistených jabĺk dajte do stredne veľkého hrnca, pridajte k nim višne, citrónovú šťavu, cukor, vanilkový struk a podlejte ich vodou. Všetko poduste na miernom ohni, občas premiešajte. Duste, pokiaľ ovocie nezmäkne. Keď je ovocie dostatočne mäkké, prepasírujte ho cez sitko alebo ho rozmixujte do hladka. Pred mixovaním nezabudnite vybrať vanilkový struk. Rozmixovanú detskú výživu ešte krátko povarte a ešte horúcu ju nalejte do čistých pohárov. Poháre uzavrite a dajte sterilizovať na 20 minút do vriacej vody. Vysterilizované poháre vyberte z vody a nechajte ich postupne vychladnúť zabalené v deke alebo osuške.

Ovocné detské výživy v pohároch
Uchovať si tieto poklady sa oplatí nielen v časoch núdze, keď vás trápia žalúdočné problémy. 🙂


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *