Domáce kukuričné tortily

Domáce kukuričné tortily

Áno, áno, počuli ste to už veľakrát. Domáce chutí najlepšie. Inak to nie je ani s domácimi kukuričnými tortilami, ktoré si pripravíte za 15 minút. Dlhšie trvá akurát príprava plnky do tortíl. 🙂

Najdôležitejšie je zohnať si pravú „masa harina“, čiže špeciálne upravenú kukuričnú zmes, ktorá je vhodná na prípravu tortíl, tamales a iných latinsko-amerických dobrôt. Masa harina sa vyrába zo sušenej kukurice, ktorá je namočená v roztoku vody a hydroxidu vápenatého. Kukurica sa následne zomelie a vzniknutá hmota sa vysuší. Vznikne tak instantná zmes na prípravu tortíl. Do zmesi stačí pridať vodu a spracovať podľa potreby. Nezameňte si ju s kukuričnou múkou – tá je určená na iné použitie.

My sme vo Viedni objavili pár obchodov, kde predávajú potraviny z celého sveta a jedeň deň sme si ich obehali. Pritom sme nakúpili aj masa harina – z bielej aj modrej kukurice. Ak ich nájdete aj niekde na Slovensku, dajte vedieť. 😉

Ingrediencie (8 malých tortíl)

Príprava: 15 minút

  • 1 hrnček masa harina (viď obrázok)
  • 1/4 čl soli
  • 1/2 + 1/4 hrnčeka teplej vody
Kukuričná zmes na tortily
Na tortily použite masa harinu, ktorá je špeciálne pripravená na tento spôsob použitia. Nezameňte si ju za kukuričnú múku.

Postup

V mise zmiešajte masa harina so soľou. Pridajte pol pohára teplej vody a premiešajte rukou, aby sa celá zmes prevlhčila.

Ak sa dá, vytvarujte zo zmesi kompaktné cesto a máte hotovo. Pokiaľ sa cesto trochu lepí pridajte viac masa harina. Ak sa cesto nespojilo, pridávajte po lyžiciach teplú vodu dovtedy, pokiaľ sa cesto nevytvorí kompaktné, ale nelepivé cesto.

Vytvorte z neho 8 rovnako veľkých guliek. Pripravte si menší tanier s plochým dnom a dva kúsky papiera na pečenie (rozmer cca 12 x 12 cm).

Pripravte si panvicu s nepriľnavým dnom a rozohrejte ju na miernom ohni.

Na jeden kúsok papiera na pečenie položte jednu guľku z cesta, prikryte ju druhým kúskom papiera a na vrch položte tanier a rovnomerne zatlačte. Vďaka tomuto vytvoríte krásne rovnomerné tortily, ktoré by sa nemali lepiť na papier.

Tortilu dajte na panvicu, po 10 sekundách ju otočte na druhú stranu a opekajte 1 – 2 minúty. Potom tortillu otočte ešte raz a opekajte 1 – 2 minúty z druhej strany. Tortila by mala krásne napuchnúť (po preložení na tanier spľasne).

Odložte tortilu bokom a pokračujte, kým neopečiete všetky pripravené tortily.

Podávajte s obľúbenými plnkami. Trhané kuracie mäso alebo kúsky vyprážaného kalamára?

Domáca kukuričná tortila
Z cesta vytvarujte 8 rovnako veľkých guličiek. Vezmite jednu guľku cesta, položte ju na papier na pečenie. Prikryte ju papierom aj z vrchnej strany a spodnou stranou taniera (alebo inej nádoby) guličku cesta rovnomerne roztlačte na čo najtenšiu placku.
Kukuričné tortily
Tortilu opekajte na miernom ohni najskôr 10 sekúnd z jednej strany. Obráťte tortilu a opekajte ju minútu. Potom ju opäť otočte a pečte ešte 1 až 2 minúty. Dobrým znakom je, ak sa tortila po otočení nafúkne. 🙂
Kukuričné tacos
Tacos s trhaným kuracím mäsom alebo s vyprážanými kúskami kalamárov? Ktoré by ste si dali?


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *