Pomarančový sirup a džem

Pomarančový sirup a džem

Pomarančovú chuť mám veľmi rada a všade, kam sa hodí, ju pridávam. Nad sirupom z pomarančov som už dlho rozmýšľala a konečne dozrel čas na to, aby som ho uvarila. Nečakaným a príjemným prekvapením bolo, že pri výrobe sirupu, mi vznikol vynikajúci pomarančový džem. Bolo ho tak akurát a áno, už sme ho zjedli. 🙂

Ak chcete pripraviť len sirup, mám pre vás rýchlejší spôsob prípravy. Kto chce aj džem, musí sa trošku posnažiť pri pasírovaní dužiny, ale určite neoľutujete, že ste sa do toho pustili. Domácemu sirupu sa určite potešia aj vaši blízky, kľudne ho môžete pripraviť ako jedlý darček pod stromček. 😉

Ingrediencie (0,75 l sirupu a 200 g džemu)

Príprava: 1 hodina

  • 2 kg pomarančov
  • 500 g cukru
  • kôra z 2 bio pomarančov
  • 1 čl vody z pomarančových kvetov
  • šťava z jedného citróna
Šťava z pomarančov
Všetko pomaranče najskôr odšťavte. Šťavu aj s dužinou prelejte do hrnca a pridajte ostatné suroviny.

Postup

Sirup a pomarančový džem

Odšťavte pomaranče (z 2 kg pomarančov som ja dostala asi liter pomarančovej šťavy), šťavu aj s dužinou dajte do hrnca, pridajte pomarančovú kôru, vodu z pomarančových kvetov, citrónovú šťavu a cukor a nechajte zovrieť. Povarte, kým sa cukor nerozpustí a sirup trochu nezhustne. Ak sa na povrchu tvorí pena, pravidelne ju odstraňujte.

Horúci sirup preceďte cez jemné sitko a plátno. Pri cedení budete musieť obsah jemne pasírovať, vďaka čomu vám v sitku ostane časť dužiny a pomarančovej kôry – to je ten famózny džem. Odložte si ho stranou a skladujte v chladničke.

Precedený sirup nalejte do čistej fľaše a uzavrite. Skladujte v chladničke. Ak ste si ho vyrobili viac, fľaše pred uskladnenín sterilizujte vo vriacej vode asi 20 minút.

Sirup použite na výrobu domácich limonád, na ozdobu koláčov, palaciniek, lievancov, dezertov.

Príprava samotného sirupu

Odšťavte pomaranče a šťavu aj s dužinou prelejte do hrnca. Pridajte pomarančovú kôru, šťavu z citróna a nechajte zovrieť. Povarte asi 5 minút a preceďte cez jemné sitko alebo plátno.

Precedenú šťavu vráťte do čistého hrnca, pridajte cukor a vodu z pomarančových kvetov. Opäť priveďte k varu a varte, pokiaľ sa cukor nerozpustí. Ak sa na povrchu tvorí pena, odstráňte ju.

Uvarený sirup prelejte do pripravenej čistej fľaše a uchovajte v chladničke, prípadne sterilizujte.

Verím, že vám bude chutiť.

Domáci pomarančový sirup
Uvarený sirup preceďte cez jemné sitko a plátno. Z dužiny, ktorá vám pri pasírovaní ostane, vznikne vynikajúci pomarančový džem.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *