Madrid: vynikajúce trhy, bocadillo de calamares a skvelé galérie

Madrid: vynikajúce trhy, bocadillo de calamares a skvelé galérie

Začnem priamočiarou ódou na Madrid. Madrid je skvelý! Strávili sme v ňom len dva týždne, ale množstvo galérií, utešené mestské parky, trhoviská na netradičných miestach, rôznorodosť a príjemné januárové počasie si nás získali.Madrid ponúka každému, čo mu hrdlo a chute ráčia – výborné kultúrne vyžitie, fantastické jedlo, nekonečné nákupy, futbalové šialenstvo, bocadillo de calamares, sangriu, dizajnové obchody a oveľa, oveľa viac.

Vynaliezavosť, schopnosť využiť staré priestory, ktoré by inak chátrali a prerobiť ich na kultúrne centrum, trhovisko či dizajnovú burzu tu nájdete v každej časti mesta. Stačí objavovať a spoznávať. Alebo mať dobré tipy a ísť za nimi. Pár z nich vám ponúknem. Dozviete sa, čo môžete ochutnať v rôznych mercados, kam ísť za jednou z najlepších zmrzlín v meste, či sa oplatí ísť na churros a aj to, kde by ste si mali dať neopísateľne chutnú madridskú špecialitu bocadillo de calamares.

Každý si tu nájde svoje obľúbené miesta, ja sa s vami rada podelím o tie naše. Nech sa páči. 🙂

Mercado de San Miguel

Mercado de San Miguel
Centrálna poloha a široký výber jedál nám vždy, keď sme potrebovali, ulahodili.

 

Prvé mercado, na ktoré sme počas našich potuliek natrafili, bolo Mercado de San Miguel. Pri prechádzke mestom, ho určite neobídete. Dostanete sa k nemu z Plaza Mayor cestou ku Kráľovskému palácu.

Počas obeda je tu naozaj plno, aj vďaka miestnym, ktorí sa sem chodia najesť. Nájsť voľné miesto na posedenie alebo postátie bude problém, preto sem radšej zájdite neskôr alebo si jedlo vezmite so sebou. Ponuka tapas, ovocia a zeleniny je pestrá a určite si budete vedieť vybrať. Ku chutnému jedlu si môžete dať vínko, pivo či sangriu.

Nie všetko sa tu oplatí vyskúšať. Určite neodporúčame stánok s paellou, tapas podávané na suchároch a pozor aj na stánok s dezertmi. Naša mangová tortička bola v strede ešte zamrznutá. Na pravú paellu si radšej zájdite do Valencie a vyskúšajte ostatné dobroty, ktoré tento trh ponúka.

Pre milovníkov rýb je tu stánok „El Señor Martín“, v ktorom si môžete vybrať z ponuky čerstvých rýb a morských plodov – rovno vám ich aj pripravia. V ponuke majú smažené sardinky, kalamáre, krevety, mušle, chobotničky a všeličo iné. Cena sa začína pri 9 €, porcie sú ale štedré.

Okrem rybieho stánku, je tu zopár stánkov s rôznorodou ponukou tapas. Od tých podávaných na suchároch, po zaujímavejšie a chutnejšie podávané na čerstvom pečive. Výhodou tapas je, že vďaka malým porciám môžete ochutnať viac rôznych druhov. Najväčším problémom je vybrať si z množstva dobrôt a mať dostatok miesta v žalúdku na ďalšie.

Vyskúšajte angulas – nakrájanú rybu na malé kúsky, ktorá pripomína malé úhory. V lepších reštauráciách nájdete v ponuke tapas aj s pravými „baby“ úhormi, tie sú ale oveľa drahšie. Chuť angulas je príjemná, rybacia. Podávajú sa na čerstvom pečive.

Mercado de San Ildefonso a Malasaña

Mercado San Ildefonso
Trh San Ildefonso sa nachádza v hipsterskej štvrti Madridu – Malasaña.

 

Mercado de San Ildefonso bol kompaktnejší, menší a rozložený na viacerých poschodiach. Ak budete mať šťastie, môžete tu zažiť tématické podujatia – andalúzsky týždeň, dni tresky, týždeň taco a mnohé iné, ktoré sa tu pravidelne striedajú.

Malasaña je veľmi príjemná mestská štvrť, kde si počas prechádzky môžete užívať mesto a kochať sa dizajnovými obchodíkmi. Nájdete tu jednu z najlepších zmrzlín v meste – Mistura. Nachádza sa len kúsok od Mercada de San Ildefonso. Je to malinká eco-friendly prevádzka s pár miestami na sedenie. Všetky suroviny, ktoré používajú pri výrobe zmrzliny sú v bio kvalite. Naviac, vám priamo pred vami zmiešajú zmrzlinu so zvolenou príchuťou na ľadovej platni. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorú zmrzlinu s akou príchuťou skombinovať, nechajte si poradiť. Je tam milý personál, ktorý vás usmerní a odporučí, ktoré chute spolu hrajú najlepšie. Mistura má v Madride viacero prevádzok, na ktoré môžete natrafiť.

V Malasaña sa nachádzalo aj príjemné bistro El porrón canalla, kde robili výbornú madridskú špecialitu – bocadillo de calamares (malá bagetka s praženými kalamármi). Pri poslednej návšteve Madridu som zistila, že táto prevádzka už nefunguje. Ak máte chuť na vyborné bocadillo s kalamármi, skúste zájsť do La Campana.

Ildefonso mercado, Madrid
San Ildefonso – menší, ale útulný trh. Dnu sme nakukli, atmosféra bola príjemná, ale jedlo sme tentokrát nevyskúšali.

Divadlo, v ktorom môžete jesť – Mercado Platea

Mercado Platea, Madrid
Mercado Platea – divadlo prerobené na príjemné miesto, kde sa dá dobre najesť, posedieť a vychutnať hudbu v spoločnosti priateľov.

 

Nájsť tento trh nám chvíľu trvalo. Do poslednej chvíle totiž netušíte, či ste správne. A keď sme si už mysleli, že sme na nesprávnom mieste, zrazu sa nám odhalilo nádherné a netradičné miesto pre reštaurácie a bistrá.

Mercado Platea vzniklo v priestoroch bývalého divadla, ktorého atmosféra vás hneď dostane. Problémom pre nás bolo vybrať si z ponuky jedál. Nakoniec, sme si veľmi pochutili na bocadillo de calamares a vynikajúcich pimientos de Padrón (malé zelené papričky, ktoré sa len opražia na troške oleja a posolia) – neskutočná dobrotka. Pozor, jedna z tisíc papričiek vie byť veľmi štipľavá :). My sme ich ešte asi nezjedli tisíc alebo sme nemali to šťastie na štipľavú.

Okrem jedla a príjemného prostredia tu môžete zažiť aj koncerty, pre ktoré je tento priestor stvorený.

Rozhodne odporúčame zažiť.

Mercado San Anton

 

Mercado San Anton
V každej štvrti Madridu nájdete trhovisko plné chutných jedál.

 

Neďaleko Mercado San Ildefonso sa v štvrti Chueca nachádza ďalší trh, Mercado San Antón.

Trojposchodový zmodernizovaný trh ponúka možnosť nakúpiť si kvalitné lokálne produkty (mäso, ovocie, zeleninu, ryby) na prvom poschodí. O poschodie vyššie vás čaká bohatá ponuka stánkov s jedlom z rôznych kuchýň sveta. Nájdete tu klasické španielske tapas, ale aj hamburgery, japonské, talianske a grécke jedlá a kuchyňu Kanárskych ostrovov.

Na treťom poschodí je terasa, kde si môžete oddýchnuť, vychutnať drink s výhľadom na mesto. Po poslednej návšteve na trhovisku San Anton, sme až takí nadšení už neboli. Za tých pár rokov sa tu nič nezmenilo, akurát jedlo nám neprišlo až také výnimočne chutné. Madrid má ale obrovské množstvo skvelých podnikov, ktoré sa oplatí vyskúšať.

 

Ďalšie miesta, ktoré sa v Madride oplatí navštíviť

Galérie a múzeá

V Madride nájdete obrovské množstvo múzeí a umeleckých galérií, ktoré sa oplatí vidieť – Prado, Reina Sofia, Kráľovský palác, Thyssen-Bornemisza, Caixa Forum, Sorolla a mnoho ďalších. Pokiaľ ste ešte neprepadli čaru a kráse výtvarného umenia v Madride máte ideálnú príležitosť zmeniť to. Mnoho múzeí ponúka vstup zdarma v určitých hodinách. Pred návštevou si overte otváracie hodiny a podmienky vstupu zdarma. Nech vás neodradia dlhé rady, ktoré uvidíte pred múzeami, hýbu sa naozaj rýchlo. 🙂

Mercado de motores – Museo de ferrocarril

Predstavte si dizajnovy trh, blšák a street food festival v priestoroch múzea starých lokomotív. To je Mercado de motores. Koná sa vždy druhý víkend v mesiaci, vládne tam skvelá atmosféra, predávajúci vystavujú medzi starými lokomotívami, vonku sú stánky s jedlom a nápojmi a z bočnej strany tu nájdete „blšák“. Pokiaľ budete v Madride práve druhý víkend v mesiaci, určite sa naň zájdite pozrieť.

Matadero Madrid

Matadero je ďalším dôkazom španielskej vynaliezavosti a efektívneho využitia priestorov. V priestoroch bývalého bitúnku zriadili centrum súčasného umenia, v ktorom sa konajú výstavy, koncerty, workshopy, divadelné predstavenia a mnoho ďalších kultúrnych podujatí. Tento kreatívny priestor je určený pre všetkých, ktorí majú radi umenie, dizajn, kultúru, zaujímavé priestory a stretnutia s priateľmi.

La Central de Callao

Krásne kníhkupectvo v centre mesta, odkiaľ sa nám nikdy nepodarilo odísť naprázdno. Okrem knižiek tu nájdete obchod s netradičnými suvenírmi, bistro s kaviarňou či koktejl bar. Ak budete mať šťastie, možno natrafíte na zaujímavú prednášku, koncert či besedu. Kultúrny program kníhkupectva La Central je pestrý, dajte pozor, aby ste sa ocitli v tom správnom. V Madride sú totiž dve. To druhé sa nachádza v Múzeu Reina Sofia.

Churros

Dostali sme odporučenie, že túto španielsku, portugalskú a latinsko-americkú pochúťku, musíme ochutnať. Churro je podlhovasté pečivo z vyprážaného cesta, ktoré chuťou pripomína naše šišky. Podáva sa s kávou, čokoládou aj dulce de leche (niečo ako naše karamelové salko). Keďže sme boli v Madride dlhšie, vybrali sme sa do dvoch najznámejších „churrerií“, ktoré sú v Madride – Los Artesanos 1902San Gines. A obe boli pre nás sklamaním.

V San Gines bolo veľa ľudí, nemilý personál, churros boli veľmi mastné a čokoláda pudingová. V Los Artesanos bolo menej ľudí, personál rovnako nevrlý, čokoláda ešte pudingovejšia, ale aspoň churros boli menej mastné. Tejto dobrotke sme skrátka neprepadli. Patrí to však k tradícii, preto sme im dali šancu. Ak objavíte skvelú churreríu, dajte vedieť.

Futbal

Madrid je kozmopolitné a usporiadané mesto, ktoré žije kultúrou. Ak ale chcete zažiť futbalové šialenstvo, ohromujúcu atmosféru a obrovskú energiu, zájdite na zápas bieleho baletu. Na naše prekvapenie prebehli všetky bezpečnostné kontroly pri vstupe na štadión veľmi hladko a rýchlo. A potom sme sa už len tešili a divili.

Hala Madrid!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *