Ako správne zavárať a konzervovať

Ako správne zavárať a konzervovať

Milujem vyrábať domáce produkty. Keby som mala možnosť, tak som schopná pustiť sa do pestovania cukrovej trstiny, pšenice alebo ísť dolovať soľ. Zatiaľ to však prenechávam na ľudí, ktorí na to majú podmienky a skúsenosti. 🙂 Túto vášeň si kompenzujem výrobou domácich produktov. Facsinuje ma objavovať a zisťovať ako jednoducho sa dá pripraviť mnoho vecí aj doma. O pridanej hodnote toho, že viem presne aké suroviny a v akej kvalite do domácich výrobkov dávam, nehovoriac.

Konzervovanie zeleniny a ovocia uchováva chuť sezóny v pohároch, sudoch, fľašiach, v mrazničke a my sa z nich môžeme tešiť po celý rok. Aj keď je vonku treskúca zima, sneh a na obzore žiadna čerstvá doma dopestovaná plodina, hneď ako otvoríte pohárik s domácim džemom prenesiete sa do teplých slnečných dní, keď ste oberali ovocie, polievali záhradu alebo zavárali chutné dobroty.

Keď som začínala zavárať, skúšala som rôzne metódy, postupy a recepty. Niektoré sa osvedčili, iné nie. Skúšala som všemožné kombinácie až som prišla na to, že najlepšie je neprekombinovať chute a nechať, aby hlavná plodina hrala prím.

A nemyslite si, že v októbri sa sezóna konzervovania končí. Celý rok sa dajú spracúvať sezónne plodiny – jablká, hrušky, duly, gaštany, hríby, kapusta, citrusy a kopec iných plodín. Inšpirujte sa mojimi receptami na zaváranie a konzervovanie ovocia, zeleniny a byliniek.

Hlavné zásady konzervovania ovocia a zeleniny

  1. Používajte kvalitné suroviny – zrelé ovocie a zeleninu, ktoré nie sú nakazené hnilobou, plesňou alebo inými chorobami.
  2. Sušte len zrelé ovocie a zeleninu. Čím zrelšie ovocie, tým je v ovocí viac cukru a chuti, ktorá sa sušením zvýrazní.
  3. Na mrazenie používajte zrelé a pevné plody. Mäkké plody by sa pri rozmrazovaní roztopili to tekutého stavu. Pokiaľ chcete mraziť mäkkšie ovocie, rovno ho rozmixujte alebo si z neho spravte dreň. Kôstkoviny pred mrazením vykôstkujte – ušetríte si prácu do budúcna.
  4. Na prípravu džemov použite mäkšie zrelé a zdravé plody.
  5. Na zaváranie do pohárov použite pevnejšie plody. Ovocie sa zväčša zavára so sladkým nálevom,  ktorý dodá chýbajúcu sladkosť ovociu. Počas sterilizovania sa zaváraniny varia vo vode, čím ovocie / zelenina zmäkne. Ak by ste zavárali mäkké ovocie mohol by vám zo zaváraniny vzniknúť nepodarený džem. 🙂
  6. Kvety, z ktorých chcete pripraviť sirup, pred použitím neumývajte. Zbavili by ste ich vzácneho peľu, ktorý dodáva sirupu chuť. Zbierajte ich preto na miestach, ktoré sú zdraviu nezávadné. Pri zbere tiež dávajte pozor, aby kvety neboli napadnuté škodcami a chorobami.
  7. Zapíšte si koľko ovocia ste v daný rok spracovali a akým spôsobom. O rok si urobte inventúru. Na začiatku novej sezóny budete vedieť, že máte urobiť viac marhuľového džemu, menej bazového sirupu a žiadne zavárané višne.
  8. Každú zaváraninu označte štítkom, na ktorom bude uvedené čo to je a kedy ste to zavárali.
  9. Ak sa pri varení sirupu alebo džemu na povrchu tvorí pena, treba ju priebežne zbierať a odstrániť. Ak sa vám pena dostane pri plnení do fľaše, odstráňte ju, inak vám sirup môže ľahko splesnivieť.
  10. Pri príprave sirupu z ovocia, použite zostatky ovocia do múčnikov alebo rýchlych dezertov v pohári. Ovocie po pasírovaní už nemá takú výraznú chuť a farbu, ale je škoda ho len tak vyhodiť. Určite však z neho nerobte džem. Bol by to džem iný, bol by to džem smutný, bez chuti.

Základné náradie a vybavenie

Zavárať sa dá aj s minimom výbavy. Pokiaľ so zaváraním len začínate, snažte sa minimalizovať nákup vybavenia. Až časom naozaj zistíte, ktoré pomôcky sa vám najviac zídu. Závisieť to bude aj od spôsobu, ktorý budete na konzervovanie plodov najviac využívať. Iné vybavenie je potrebné na zaváranie, iné na sušenie či mrazenie.

Základné vybavenie, s ktorým sa dajú robiť „zázraky”:

  • zaváraninové poháre
  • kliešte na vyberanie pohárov
  • zberačka peny
  • pasírovač / jemné plátno na cedenie
  • zaváraninový hrniec a rošt alebo utierka na spodok hrnca
  • lievik
Pomôcky na zaváranie
Časť z pomôcok na zaváranie už zrejme máte v domácnosti. Ostatné si dokúpte až vtedy, ak to so zaváraním myslíte vážne.

Zaváraninové poháre a viečka

Pokiaľ nemáte v pláne kupovať zaváraninové poháre, odporúčam vám priebežne si ich zbierať zo zaváranín a produktov, ktoré kupujete v obchode. Najlepšie je, ak sa rozhodnete zbierať jeden typ pohárov. Ja takto zhromažďujem horčicové poháre, ktorých sa nám za rok nazbiera tak akurát. Jednotný typ pohárov vám neskôr ušetrí kopec práce. Nebudete musieť riešiť, ktoré viečko je z ktorého pohára, či ešte „chytí“ pri zaváraní a rovnaké poháre tiež pekne vyniknú na poličke. 🙂

Ak máte pohárov nedostatok, skúste ich pozháňať na internete. Na sociálnych sieťach ľudia pravidelne ponúkajú prebytky zaváraninových pohárov zdarma (napríklad tu, tu alebo v podobných regionálnych skupinách darujem/vymením). Zamerajte sa na obľúbený typ pohára a zásobte sa nimi.

Viečka časom strácajú priľnavosť, ale nie je nič jednoduchšie ako si kúpiť balík nových. Tým, že sú horčicové poháre štandartnej veľkosti, tak aj viečka sa zháňajú ľahšie.

Ak nemáte chuť a čas zbierať poháre, môžete si vybrať z bohatej ponuky patentových pohárov, ktoré ponúkajú rôzne obchody. Mne učarovali poháre Weck so skleneným vrchnáčikom. Poháre sú rôznych veľkostí a tvarov, ale viečka majú štandartné rozmery. Naviac si k týmto fotogenickým pohárom môžete dokúpiť vrchnáky z plastu, korku alebo akáciového dreva, ktoré vám poslúžia na uskladnenie potravín.

Na sirupy doma používame fľaše s patentovým uzáverom z IKEA. Nie sme však s nimi úplne spokojní – hrdlo fľaše je z hrubého skla a sirup preto vždy stečie po fľaši. Tiež sa horšie umývajú, ale inak sú fajn. Rovnako dobre poslúžia fľaše z ovocných štiav či alkoholu.

Poháre na zaváranie
Zvoľte si jeden typ pohárov a priebežne ich zbierajte.

Kliešte na vyberanie pohárov

Dlho som ich postrádala a ako náhrada mi slúžila zberačka na penu, ktorá mala svoje bezpečnostné nedostatky. Rozhodla som sa, že je čas si prácu pri zaváraní trochu uľahčiť a kliešte na vyberanie pohárov som si nakoniec kúpila – kovové so silikónovou rúčkou.

Pasírovač / jemné plátno na cedenie

Zíde sa pri výrobe domáceho kečupu, ale ocenia ho aj perfekcionisti a ľudia, ktorí nemajú radi zrniečka z ovocia v džeme (malinový, ríbezľový, egrešový). Na začiatok vám určite postačí obyčajné sitko a kovová lyžica pomocou ktorej hmotu cez sitko prepasírujete (pretlačíte). Pri pasírovaní sa jednak oddelia zrniečka, šupky a tvrdé časti plodov od zvyšku a zároveň vznikne pretlak či pyré, ktoré môžete ďalej spracovať podľa potreby.

Zaváraninový hrniec

Zaváraninový hrniec je buď špeciálny elektrický hrniec, do ktorého vložíte zaváraninové poháre, nastavíte požadovanú teplotu a čas a hrniec vám poháre zakonzervuje.

Alebo je to obyčajný hrniec, ktorý máte doma, len ho pomenujete – zaváraninový. Na to, aby splnil účel, si doň buď dokúpte rošt, ktorý sa umiestni na spodok hrnca alebo doň vložte plátenú kuchynskú utierku. Utierka aj rošt pri zaváraní zabránia priamemu kontaktu pohárov s dnom hrnca a zamedzia tak ich prasknutiu.

Ďalšie užitočné vybavenie

Okrem vyššie uvedeného vybavenia vám prácu uľahčia aj títo pomocníci:

  • kuchynská váha
  • odkôstkovávač
  • nádoby / sáčky na mrazenie
  • štítky na označovanie
  • kuchynský robot
  • sušička potravín
Potreby na mrazenie a sušenie potravín
Na mrazenie a sušenie nepotrebujete veľa pomôcok. Namiesto sušičky, môžete sušiť aj v rúre alebo priamo na slnku. Usušené potraviny skladujte vo vzduchotesnej uzatvárateľnej nádobe.

Vybavenie pre tých, čo to myslia naozaj vážne

Pred kúpou tohto vybavenia si vopred premyslite, či ho budete pravidelne využívať, prípadne, či si ho neviete od niekoho známeho tu-a-tam požičať.

  • pH meter
  • keramický sud na kvasenie
  • údiareň
  • kuchynský digitálny teplomer
  • vákuovač, ktorý využijete nielen na sous-vide varenie, ale aj na mrazenie potravín

Spôsoby konzervovania ovocia a zeleniny

Zaváranie

Zaváranie je zrejme najpoužívanejší spôsob konzervovania ovocia a zeleniny v našich končinách, hoci je starý len asi 200 rokov. Ja som vyrástla pri každoročnom zaváraní uhoriek, marhúľ, broskýň, džemov a sirupov. Po odsťahovaní od rodičov som si na určitý čas dala od zavárania pauzu, aby som nabrala nový dych a s chuťou sa pustila do závarania po svojom – inými spôsobmi, s novými chuťami a menšími množstvami.

Pri zaváraní ide o konzervovanie plodín a ich výrobkov v hermeticky uzavretých nádobách vo vodnom kúpeli. Poháre a viečka musia byť dokonale čisté. Akákoľvek nečistota môže spôsobiť pokazenie zaváraniny alebo „neuchytenie“ viečka. Poháre môžete pred naplnením zaváraninou sterilizovať vo vriacej vode, aby ste sa uistili, že budú nezávadné. Čisté prázdne poháre umiestnite do hrnca, zalejte čistou vodou tak, aby boli úplne ponorené a nechajte zovrieť. Varte ich aspoň 10 minút. Po 10 minútach, ostavte hrniec s pohármi z ohňa a pridajte k nim viečka. Ponorené poháre a viečka môžete nechať v horúcom kúpeli hodinu pred plnením.

Keď máte poháre vysterilizované, môžete ich naplniť pripravenými surovinami. Čistou utierkou zotrite nečistoty z pohára, ktoré vám mohli kvapnúť pri plnení. Poriadne uzatvorte a vložte do pripraveného hrnca s mriežkou alebo kuchynskou utierkou na spodu. Zalejte vodou tak, aby siahala aspoň 1 cm nad viečko pohára a varte vo vode 5 – 25 minút. Dĺžka varenia závisí od veľkosti pohára a zaváraniny, ktorú spracúvate (kyslé uhorky ani poháre s džemom nepotrebujú veľa času na varenie).

Po uplynutí času na zaváranie, vyberte poháre pomocou kliešťov a odložte ich na pripravený uterák, či deku, kde budú pomaly chladnúť aspoň 8 hodín. V tomto okamihu sa v pohári vytvorí vákuum.

Po vychladnutí skontrolujte, či viečka dobre držia a zaváraniny si označte (čo ste zavárali, prípadne zloženie a mesiac/rok zavárania). Označené závaraniny odložte na chladné miesto a v priebehu roka vychutnávajte.

Vybavenie na zaváranie

  • hlboký hrniec (veľkosť priemeru závisí od počtu pohárov, ktoré chcete zavárať)
  • mriežku alebo kuchynskú utierku
  • zaváraninové poháre a viečka
  • kliešte na vyberanie pohárov
  • štítky na označenie zaváranín
  • väčší uterák, deka

Zásady zavárania

  • Na zaváranie používajte čisté poháre a dobre umyté viečka. Ak si nie ste istý, sterilizujte ich vo vodnom kúpeli pred plnením. Nesterilizujte poháre v rúre ani umývačke riadu. Obe obsahujú nečistoty, ktoré sterilizovaniu neprospievajú.
  • Nezabudnite na spodok hrnca položiť rošt, mriežku alebo kuchynskú utierku. Zabránite tým prasknutiu pohárov.
  • Po varení zaváraninových pohárov vo vode, ich vyberte a preložte na uterák alebo deku a prikryte, nechajte vychladnúť. Zaváraniny neotáčajte hore dnom.
  • Jahody sú háklivé na zaváranie, preto zvážte ich konzervovanie týmto spôsobom. Radšej ich zamrazte. Je to rýchlejšie a zdravšie. Dochutíte si ich dodatočne podľa toho, na čo ich budete potrebovať. Ak ale silou-mocou chcete jahody zavárať, nezabudnite poháre s jahodami prevariť vo vode.
Konzervovanie zaváranín
Vodný kúpeľ je proces, počas ktorého sa zaváranina konzervuje. Dĺžka varenia vo vodnom kúpeli závisí od veľkosti pohárov a suroviny, ktorú zavárate.

Mrazenie

Mrazenie patrí medzi najjednoduchšie spôsoby konzervovania zeleniny a ovocia. Ovocie stačí umyť, nechať vyschnúť, pretriediť, očistiť, odkôstkovať a naporcovať do nádob alebo sáčkov na mrazenie. Odporúčam používať vrecká, ktoré môžete použiť viackrát alebo si zaobstarať nádoby vhodné na mrazenie.

Pri menšom a mäkšom ovocí, odporúčam zamraziť ovocie najskôr samostatne a potom už zamrazené ovocie preložiť do nádoby. Ja na tento spôsob používam formy na výrobu praliniek. Do každej jamky vložím jednu višňu, nechám ich 1 – 2 hodiny zamraziť a potom ich preložím do vrecka. Je to zdĺhavejší proces, ale ovocie sa potom nepomačká a nevytvorí jednu veľkú hmotu.

Nádoby alebo vrecká s plodinami si označte, aby ste aj po čase vedeli, čo sa to vo vašej mrazničke ukrýva a ako dlho to tam už je.

Vybavenie na mrazenie

  • sáčky alebo nádoby na mrazenie
  • formičky na mrazenie drobného ovocia (napr. formička na výrobu praliniek alebo mrazenie ľadových kociek)

Zásady mrazenia

  • Bylinky, listovú zeleninu, karfiol, brokolicu, fazule, hrášok pred mrazením najskôr krátko oblanšírujte. Povarte ich 1 – 2 minúty vo vriacej vode a hneď preložte do ľadovej vody, aby sa zastavil proces varenia. Nechajte vysušiť, preložte do nádoby alebo vrecka a dajte zamraziť.
  • Menšie alebo mäkšie ovocie mrazte najskôr samostatne.
  • Jediný spôsob ako konzervovať avokádo je mrazenie. Pred mrazením rozmixujte dužinu zo zrelého avokáda spolu s 1 lyžicou citrónovej šťavy do hladka. Odložte do nádoby alebo sáčku a dajte zamraziť. Neskôr použite na prípravu dipov, guacamole alebo sladkej čokoládovej peny.

Sušenie

Ďalší z mojich obľúbených spôsobov konzervovania je sušenie. Keď už neviem čo s ovocím, z ktorého pri spracovaní stále neubúda, je to jasná voľba – bude sa sušiť. Spracovať sa takto dajú väčšie množstvá ovocia aj zeleniny, pri skladovaní sušené plody nezaberajú toľko miesta a sú vždy obľúbenou pochúťkou našich hostí. Pri predstave o doma sušených banánoch, či do chrumkava usušených jablkách už chcem, aby bola jeseň. 🙂

Za tie roky som odskúšala sušiť všeličo a určite odporúčam sušiť – jablká, slivky, mango, višne, hrozno, banány, rajčiny, mrkvu a zvyšky koreňovej zeleniny (z ktorých si môžete pripraviť domácu vegetu), či vyrobiť si ovocnú kožu (akokoľvek divne to znie). Suším tiež hríby, bylinky a sušiť sa dá aj mäso. Nebojte sa toho, sušenie je zábava. 🙂

Ovocie pred sušením dôkladne umyte, vykôstkujte, odstopkujte a pretrieďte. Bobuľové ovocie pred sušením puknite, väčšie plody so šupkami môžete ošúpať (urýchli sa tým proces sušenia) a nakrájajte na približne rovnaké plátky.

Nakrájané suroviny rovnomerne rozložte na plech vystlaný papierom na pečenie alebo na pláty zo sušičky a dajte sušiť. V rúre sušte pri 50 °C, v sušičke si nastavte požadovanú teplotu, ak je to možné. Zvyčajne stačí, keď ovocie sušíte cez noc (8 – 10 hodín). Usušené ovocie odložte do vzduchotesnej nádoby a skladujte sa suchom mieste.

Vybavenie na sušenie

  • rúra alebo sušička potravín
  • vzduchotesná uzatvárateľná nádoba na skladovanie sušených potravín

Zásady sušenia

  • Čím zrelšie ovocie budete sušiť, tým bude sladšie.
  • Väčšie bobuľové ovocie (hrozno, egreše) pred sušením „puknite“, aby sa rýchlejšie usušilo. Môžete to urobiť manuálne alebo najskôr ponoriť ovocie na pár minút do vriacej vody a následne do ľadovej. Šupka na povrchu by mala prasknúť, čo urýchli proces sušenia.
  • Šupky z ovocia vysušte samostatne a na jeseň si z nich urobte čaj. Ja si takto pripravujem čaj z jablkových šupiek, ktorý som pila ako dieťa.
  • Ak nechcete aby ovocie sušením stratilo farbu, ponorte ho predtým do vody s citrónovou šťavou v pomere 1:1.
  • Nižšie teploty sušenia zabezpečia, že sa v plodoch uchová viac živín.
  • Usušené plody skladujte vo vzduchotesnej uzatvárateľnej nádobe.
  • Čo sa mi neosvedčilo sušiť: hrušky – sú príliš sladké a vadia mi v nich tie malé zrniečka v dužine, príliš mäkké ovocie – priľne sa na sušiaci plát a je ťažké ho odtiaľ dostať (z mäkkého ovocia radšej spravte džem alebo ovocnú kožu).

Fermentácia (kvasenie)

Všetci ste sa už s týmto procesom konzervovania ovocia a zeleniny stretli, buď v tekutom alebo pevnom skupenstve. Produktami fermentácie sú víno, pivo, kyslá kapusta, sójová omáčka, kimči, „kvašáky“ – kvasené uhorky, ocot, čokoláda, chlieb – kvások, a kopec ďalších surovín.

Kvasenie je prirodzený a dávny spôsob konzervovania plodín, pri ktorom dochádza k premene organických látok (cukrov, laktózy, a pod.) na alkohol, plyny alebo kyseliny. Najpopulárnejšie sú baktérie mliečneho kvasenia, ktoré procesu kvasenia napomáhajú.

Princíp spracovania zeleniny kvasením je veľmi jednoduchý. Zeleninu nakrájajte a vložte do nádoby, pridajte soľ alebo slaný nálev, nechajte pár dní pri izbovej teplote, aby sa naštartoval proces kvasenia. Potom nádobu preložte na chladnejšie miesto (do chladničky, pivnice), čím sa proces fermentácie spomalí a zelenina ostane dlhšie chrumkavá.

Vybavenie na fermentovanie

  • sklenená alebo keramická nádoba na kvasenie

Zásady fermentovania

  • Na kvasenie používajte kvalitné pevné suroviny bez nákazy, či chorôb.
  • Nádoby, v ktorých bude zelenina kvasiť, by mali byť zo skla alebo keramiky. Na fermentovanie nepoužívajte plastové nádoby.
  • Kvasenie je pomalý proces, pri ktorom môžete sledovať ako sa chuť kvasenej suroviny mení. Čerstvo naložená zelenina bude mať jemnejšiu chuť a bude chrumkavejšia, kým dlhšie kvasená zelenina bude kyslejšia a časom sa začne mäknúť.
Kvások z ražnej múky
Ražný kvások v procese kvasenia.

Konzervovanie v alkohole

Ideálne pre nadšencov výroby domácich likérov, vín a ovocia nakladaného v alkohole. Všetky produkty sú vhodné aj ako jedlé/pitné darčeky pre vašich blízkych. Mnoho z nich musí „odležať“ aspoň pol roka, aby sa chute ovocia a alkoholu navzájom prepojili a obohatili, čo vychádza práve na čas Vianoc.

Na konzervovanie v alkohole používajte len kvalitný destilovaný alkohol, ktorý je veľmi stabilný a zároveň pôsobí ako konzervant. Vyrobiť si takto môžete vlastný vanilkový extrakt, orechovicu, griotku, a skúste aj zavárané ovocie v rume alebo brandy. Výborne sa hodia do koláčov, nepečených dezertov alebo len tak – na vyjedanie. 🙂

Okrem konzervovania plodín v alkohole, si môžete vyrobiť vlastné vína a likéry priamo zo surového ovocia a kvetov. Nechajte fermentovať ovocie alebo kvety s cukrom a filtrovanou vodou a po pár mesiacoch, môžete svoj výtvor ochutnať.

Vybavenie na konzervovanie v alkohole

  • väčšia sklenená nádoba (napr. 4-litrový pohár) so širokým otvorom, aby sa vám do nej ľahko vkladalo a vyberalo ovocie/kvety
  • fľaša s tmavým sklom, potrebná napr. na výrobu vanilkového extraktu
  • vrchnák, včelobal alebo plátno s gumičkou na prikrytie pohára

Zásady konzervovania v alkohole

  • Používajte zrelé ovocie alebo kvety bez stôp po škodcoch alebo nákaze
  • Na konzervovanie používajte len destilovaný alkohol – ideálne brandy, rum, vodku, vínovicu.

Griotka

Konzervovanie v tuku

Ďalší známy spôsob ako ochrániť suroviny pred nákazou je konzervovanie v oleji, masle, či tuku. Kto by nepoznal pečené mäsko alebo hríby konzervované pod vrstvou tuku, bylinkové maslo a ochutené oleje.

Samotný tuk zabraňuje vzduchu, aby prenikal k surovine, čím ju chráni pred nákazou, ale len čiastočne. Niektoré baktérie dokážu prežiť aj v anaeróbnom prostredí (bez prítomnosti kyslíka), preto je potrebné aby sa suroviny pred konzervovaním tepelne spracovali, prípadne sa na chvíľu namočili do octového nálevu, ktorý zlikviduje potenciálne baktérie.

Vybavenie na konzervovanie v tuku

  • uzatvárateľná nádoba na skladovanie finálneho produktu

Zásady konzervovania v tuku

  • Na konzervovanie sa najčastejšie používa maslo, tuk alebo olej.
  • Suroviny treba pred konzervovaním v tuku tepelne spracovať alebo ich na krátko ponoriť do octového nálevu. Výnimkou je len bylinkové maslo.
  • Finálny produkt treba skladovať v chladničke.

Údenie a konzervovanie soľou

Údené výrobky sú v našich končinách populárne, hoci málo ľudí si vyrába vlastné údené produkty. Do kvalitnej údiarne je dobré zainvestovať a treba mať na ňu aj priestor. Susedia v paneláku by sa zrejme tešili o niečo menej z vašej čerstvo vyúdenej slaniny, klobások a ich príbytku. Ak ale máte priestor a údenie je vaša životná cesta, neváhajte (zrejme už údite vo veľkom). Na údenie je okrem mäsa vhodná aj paprika, orechy, ryby. Pred údením je potrebné mäso najskôr nasoliť alebo zakonzervovať zmesou cukru a soli.

Konzervovanie soľou je proces, v ktorom sa surovina celá pokryje vrstvou soli a nechá sa vysušiť. Takto sa sušia napr. ryby na Pobaltí. Sušenie soľou sa využíva aj pri výrobe prosciutto crudo – stehno z prasiatka sa očistí, poriadne nasolí a nechá sa sušiť aspoň dva mesiace. Okrem mäsa sa v soli konzervujú aj bylinky – takáto soľ vám vydrží až pokiaľ ju neminiete.

Vybavenie na údenie a konzervovanie soľou

  • údiareň
  • teplomer na meranie teploty mäsa

Zásady údenia a konzervovania soľou

  • Pred údením treba mäso nasoliť alebo potrieť zmesou soli a cukru, prípadne korením.
  • Pri konzervovaní soľou musí byť surovina celá zakrytá soľou.

Ak ste sa dočítali až sem, tak verím, že bol pre vás tento článok užitočný. Pokiaľ máte nejaké otázky alebo doplňujúce informácie, budem rada, ak sa o ne podelíte.

Zaváranie a konzervovanie je ďalšia z nekonečných tém. O rôznych metódach spracovania surovín sa dozviete viac na nasledovných stránkach. Ak vám konzervovanie surovín zaujíma, určite odporúčam knihu od Ledy Meredith Preserving Everything, kde okrem skvelých rád, nájdete aj zaujímavé recepty napr. na limoncello, jogurt, morčacie jerky, kandizovanú citrusovú kôru, vlastný pektín, redkvičkové kimči a mnoho ďalších.

Zdroje informácií a ďalšieho bádania

Meredith, Leda. Preserving Everything. Woodstock: The Countryman Press, 2014.

Fermentation (2019). Získané z https://en.wikipedia.org/wiki/Fermentation.

Food preservation (2019). Získané z https://en.wikipedia.org/wiki/Food_preservation.

Food preservation – recepty a informácie o tom, ako čo uskladniť a konzervovať. Viac info na https://www.thespruceeats.com/food-preservation-pickling-4162197.

National Center for Home Food Preservation. Viac info na https://nchfp.uga.edu.



1 thought on “Ako správne zavárať a konzervovať”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *