Mandarínkový džem

Mandarínkový džem

Príjemná horká chuť mandarínkovej kôry je to, čo ma na dovolenke väčšinou zlákalo, aby som si domov doniesla miestne džemy z kvalitných mandaríniek. Našťastie už sa aj na Slovensku dajú zohnať bio mandarínky, a tak nastal čas na výrobu domáceho mandarínkového džemu.

Najskôr som opatrne vyrobila len jednu várku, ale keď som zistila, že poháriky džemu sa zázračne rýchlo míňajú a ešte je len začiatok sezóny, musela som urobiť ešte jednu várku. 🙂

Pokiaľ máte radi jemne horkú chuť a milujete mandarínky, vyskúšajte. Bude to zážitok.

Ingrediencie (6 stredných pohárov)

Príprava: 15 minút príprava + 2 hodiny varenie + 20 minút zaváranie

  • 1,5 kila bio mandaríniek
  • 600–750 g cukru
  • 2 litre vody
  • šťava z 1 citróna
  • 10 g prírodného pektínu

Postup

Mandarínky zbavte stopiek a umyte ich. Celé mandarínky dajte do hrnca, pridajte vodu a dajte ich variť, kým nezmäknú. Trvá to 30 až 60 minút.

Po uvarení mandarínky vyberte z vody a nechajte ich vychladnúť. Vodu, v ktorej sa varili nevylievajte, budete ju neskôr potrebovať.

Vychladnuté mandarínky nakrájajte na prúžky a dajte do iného hrnca.

Ak sú v mandarínkach kôstky, povyberajte ich a dajte ich do vody, v ktorej sa mandarínky varili. Vodu s kôstkami dajte variť, aby sa zredukovala. Po asi pol hodine, sceďte.

K nakrájaným mandarínkam pridajte 4 hrnčeky scedenej mandarínkovej vody. Pridajte šťavu z jedného citróna a cukor. Varte na miernom ohni a pravidelne miešajte.

Pridajte pektín a poriadne premiešajte, aby sa nevytvorili hrudky. Nechajte povariť do zhustnutia. Uvarený džem prelejte do čistých pohárov, zavíčkujte a dajte zavariť na 20 minút do vriacej vody.

Po zavarení vyberte poháre z vody a zabaľte ich do teplej osušky, či deky. Nechajte vychladnúť a skladujte na chladnom mieste. Viac informácií o tom ako správne zavárať, nájdete tu.

Dobrú chuť.

Mandarínkový džem
Výborný, jemne horký, domáci mandarínkový džem.


1 thought on “Mandarínkový džem”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *