Chinotto – sladko-horký citrusový sirup

Chinotto – sladko-horký citrusový sirup

Och, áno, viem. Citrusových receptov je tu v poslednej dobe veľa, ale nejak si neviem pomôcť. Je sezóna a naviac citrusy mám naozaj veľmi rada. V rôznych podobách a skupenstvách – od čerstvého ovocia, cez koláče s príchuťou citrusov, čerstvú citrusovú šťavu, šaláty, džemy, či sirupy. A chinotto.

V poslednej dobe nám zachutila sóda s príchuťou Chinotto, ktorú dostať v obchode. Vyzerá ako kola, ale chutí oveľa lepšie – je príjemne horká so sviežou citrusovou chuťou. Keďže Martinovi veľmi chutila, rozhodol sa, že vypátra recept ako si chinotto pripravíme aj doma. A našiel. A vyskúšali sme. A vyšlo to. 🙂

Chinotto je druh stromu, na ktorom rastú malé pomaranče s typickou horkou chuťou. Zväčša sa nejedávajú surové, ale pridávajú sa ako dochucovadlo do nápojov, vyrábajú sa z nich sirupy, džemy, marmelády… Hoci sme nezohnali odrodu chinotto, urobili sme si vlastnú verziu sladko-horkého citrusového sirupu, ktorý popíjame počas celých sviatkov.

Príprava je trochu netradičná a o to zábavnejšia. Od prvého kroku po prvý dúšok limonády si počkáte mesiac, ale stojí to za to (aspoň pokiaľ máte radi citrusy, sirupy a limonády).

Grilované citrusy
Citrusy spolu s koreninami dajte grilovať do rúry, kým nezačnú hnednúť.

Ingrediencie (asi 1, 2 l sirupu)

Príprava: 15 minút + 40 minút pečenie + 1 mesiac lúhovanie

  • 4 bio pomaranče
  • 3 bio mandarínky
  • 2 bio citróny
  • 1 hrsť čierneho korenia
  • 2 hrste koriandrových semiačok
  • 2 celé škorice

Sirup

  • 1 l vody
  • 1 kg cukru

Postup

Citrusy umyte a celé aj s kôrou ich nakrájajte na plátky. Poukladajte ich na plech, posypte korením a dajte piecť do rúry (ak máte program gril, zvoľte ten) na 190 °C, kým nezačnú hnednúť (približne 40-60 minút).

Pripravte sirup – vodu a cukor dajte do hrnca a nechajte zovrieť, kým sa cukor nerozpustí.

Upečené citrusy poukladajte do 4-litrového pohára, zalejte ich sirupom a zaťažte, aby citrusy nevytŕčali. Po vychladnutí dajte pohár do chladničky na približne 4 týždne.

Po mesiaci povyberajte citrusy a sirup preceďte cez sitko do fliaš. Fľaše uchovajte v chlade.

Podávajte so sódou alebo pridajte do dezertov, prípadne sirup použite na dochutenie jogurtu, ovsenej kaše, čohokoľvek, čo sa vám hodí.

Citrusové chinotto
Ugrilované citrusy poukladajte do veľkého pohára aj s koreninami a zalejte cukrovým sirupom.
Chinotto limonáda
Po mesiaci lúhovania v chladničke, si môžete sirup vychutnávať. Skladujte ho v chladničke.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *