Guávový cheesecake

Guávový cheesecake

Vláčny, jemný a skvelý guávový cheesecake. Najväčšou výzvou pri jeho príprave bude zohnať guávový syr. Ja som minula svoje posledné zásoby z Brazílie (zrejme je čas ísť po nové :)), poslednú goiabadu z konzervy. Ale verím, že v regáloch obchodov s potravinami z celého sveta sa dá nájsť táto dobrotka aj u nás.

Ak by ste mali špeciálne obchody od ruky alebo nechcete ísť do žiadnej ochutnávky guávového syra a mojich výmyslov (dobre si to rozmyslite, guáva je fakt super), určite tento recept nezavrhnite. V našich končinách si ho môžete pripraviť s dulovým syrom. Postup je úplne rovnaký a do krémovej plnky použite namiesto vanilkového dulový extrakt.

Oba syry sú dosť sladké, preto nie je potrebné to s cukrom preháňať. Ak sa vám zdá aj 70 g v krémovej plnke veľa, uberte. Inšpiráciu som našla u Pati Jinich, americko-mexickej kuchárky a autorky kuchárskych kníh z mexickej kuchyne.

Guávový alebo dulový? Pre ktorý ste sa rozhodli? A čo je to vlastne tá guáva?

Guávový syr
Guávový syr v Brazílii nazývaný Goiabada, sa dá zohnať už aj v našich končinách.

Ingrediencie (forma s priemerom 26 cm, 12 porcií)

Príprava: 40 minút + 50 minút pečenie + 3 hodiny chladenie

Korpus

 • 200 g celozrnných sušienok
 • 2 pl roztopeného masla

Guávová vrstva

 • 300 g guávového syra + 30 g na vykrojenie ozdôb
 • 5 – 7 pl vody

Krémová vrstva

 • 600 g smotanového syra
 • 70 g trstinového cukru
 • 1 čl vanilkového extraktu
 • 1 vajíčko
 • 100 ml smotany na šľahanie

Smotanová poleva

 • 250 g kyslej smotany
 • 1 pl vanilkového cukru
Základ zo sušienok
Sušienky rozdrvte a zmiešajte s roztopeným maslom.

Postup

Korpus

Rúru si vyhrejte na 160°C. Medzitým rozdrvte sušienky, pridajte roztopené maslo a dobre premiešajte. Na spodok tortovej formy si dajte papier na pečenie a vysypte naň rozdrvené sušienky s maslom. Prstami alebo lyžicou dobre utlačte a vytvorte súvislú vrstvu základného cesta. Dajte piecť do rúry na 10 minút. Sušienkové cesto vyberte z rúry a ak ešte nemáte hotové plnky, nechajte ho odpočívať.

Guávová vrstva

Ako som už spomínala, namiesto guávového syra môžete použit dulový. Ak si chcete vyrobiť ozdoby na cheesecake, vykrojte ich pomocou cukrárskych formičiek z guávového syra (30 g) a odložte do chladu. Nakrájajte si 300 g guávového syra na menšie kúsky, pridajte 5 pl vody a na panvici na miernom ohni pomaly zahrievajte, kým sa syr úplne nerozpustí. Ak je hmota príliš tuhá, pridajte ešte jednu až dve polievkové lyžice vody. S menšími kúskami guávy sa netrápte, ponorným mixérom ich rozmixujete. Po rozmixovaní, vráťte hmotu ešte na chvíľku na panvicu a zahrejte na slabom ohni.

Krémová vrstva

Na krémovú plnku si v robote alebo pomocou ručného mixéra vymiešajte smotanový syr, pridajte cukor a miešajte, kým sa cukor nerozpustí. Pridajte vanilkový extrakt a premiešajte. Vhoďte vajíčko a dobre premiešajte. Gumovou stierkou premiešajte suroviny, aby na stenách misy neostal nezamiešaný krémový syr. Pridajte smotanu na šľahanie a miešajte, kým sa suroviny nespoja.

Ak sú plnky a korpus hotové, treba plniť. Na sušienkový základ vylejte a rovnomerne rozotrite guávovú hmotu. Na guávovú hmotu opatrne vylejte a rozotrite krémovú plnku. Dajte piecť na 40 minút pri teplote 160°C. Po 40 minútach by malo byť cesto jemne chytené, ale stále dostatočne trasľavé. Nebojte sa, je to tak dobre. Vyberte ho z rúry a nechajte vychladnúť pri izbovej teplote.

Smotanová poleva

Zmiešajte kyslú smotanu s vanilkovým cukrom, kým sa cukor nerozpustí a rovnomerne ju rozotrite na vychladnutý cheesecake. Odložte do chladničky aspoň na 3 hodiny.

Pred podávaním ho ozdobte vykrojenými kúskami guávovej pasty.

Príjemné maškrtenie. 🙂

Guávový syr na panvici
Pokrájajte guávový syr na menšie kúsky a spolu s vodou ich zahrejte na panvici.
Plnka z guávového syra
Guávový syr sa po chvíli začne rozpúšťať a vznikne guávová plnka.
Guávová pasta
Guávovú plnku rovnomerne rozotrite na sušienkový základ.
Cheesecake po upečení
Na guávovú vrstvu, rozotrite krémovú plnku a dajte piecť.
Poleva z kyslej smotany
Po vychladnutí nalejte na vrch smotanovú polevu.
Cheesecake s guávovou plnkou
Po vychladnutí ozdobte cheesecake kúskami guávového syra.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.