Pan de muerto s horúcou čokoládou

Pan de muerto s horúcou čokoládou

Mexický pan de muerto, po slovensky „chlieb mŕtvych“, sa tradične pripravuje pred príchodom sviatku všetkých svätých a pamiatky zosnulých. V niektorých regiónoch Mexika sa spolu s ďalšími obľúbenými jedlami zosnulých jedáva priamo pri ich hrobe. Pozostalí pri hrobke spomínajú na svojich blízkych, popíjajú, jedia pripravené dobroty. Doma sú pre zosnulých pripravené oltáre s ich fotkami, obľúbenými jedlami, cukrovými lebkami, kvetmi, sviečkami a vecami, ktoré ich charakterizovali. Pan de muerto nesmie pri týchto oltároch chýbať.

Je to sladký bochník, ochutený anízom, vodou z kvetov pomaranča, škoricou, so špecifickým vzhľadom a symbolikou. Kruhový tvar bochníka symbolizuje cyklus života a smrti, chuť pomarančového kvetu je pamiatkou na zosnulého, štyri prúžky cesta symbolizujú kosti a slzy za tých, ktorí nás už opustili. Sú umiestnené do kríža, ktorý označuje štyri svetové strany určené štyrom bohom. Guľka na vrchu bochníka predstavuje lebku.

Recept mám z od super milého pána Yuriho de Gortari z Cocina Identidad. Tradične sa pan de muerto podáva s horúcim sladkým kukuričným nápojom atole, horúcou čokoládou, či kakaom. 🙂

Nasekaná čokoláda

Horúca čokoláda

Ingrediencie (pre 2 osoby)

Príprava: 10 minút

 • 400 ml mlieka
 • 80 g aspoň 70% čokolády
 • škorica, čili, kakao, šlahačka – nemusí byť

Postup

Horúcu čokoládu si pripravíte veľmi rýchlo a jednoducho. Mlieko dajte zohriať na miernom ohni. Medzitým si nasekajte čokoládu na menšie kúsky. Keď je mlieko horúce, vložte doň čokoládové kúsky a miešajte, kým sa čokoláda nerozpustí. Odstavte a ponorným mixérom ešte poriadne rozmixujte. Nalejte do hrnčeka. Kto chce, dochutí si čokoládu korením, kakaom, či šľahačkou.

Horúca čokoláda

Pan de muerto

Ingrediencie (8 – 10 porcií)

Príprava: 2 hodiny + 1,5 hodiny kysnutie + 20 minút pečenie

Cesto

 • 250 g celozrnnej hladkej múky
 • 3 g soli
 • 75 g cukru
 • kôra z 1 pomaranča alebo 1 pl anízu/škorice
 • 45 g masla
 • 1 vajíčko
 • voda z kvetov pomaranča
 • 100 ml teplého mlieka (časť z neho pridajte do kvásku)

Kvások

 • 2 pl múky
 • 7,5 g sušeného droždia
 • 1/2 čl cukru
 • trochu teplého mlieka zo surovín cesto

Na potretie a posypanie

 • roztopené maslo
 • cukor
Úvodná fáza cesta
Múku dajte do misy, spravte v nej jamku a posypte soľou, trochou cukru a kúskami pomarančovej kôry.

Postup

Začnite kváskom. V menšej miske zmiešajte 2 pl múky, sušené droždie a trošku cukru. Pridajte trochu teplého mlieka a zamiešajte, aby sa vytvoril pekný hladký kvások. Prikryte a odložte na teplé miesto na 15 – 20 minút.

Pokračujte prípravou cesta. Múku si dajte do misy, spravte v nej jamku a posypte soľou, trochou cukru a kúskami pomarančovej kôry (ak chcete inú príchuť, pridajte aníz alebo škoricu).

Do jamky v múke pridajte kúsok masla a vajíčko a pomaly ich zapracujte do múky. Keď sa maslo, vajíčko a časť múky spojí, pridajte zvyšné maslo, za náprstok vody z kvetov pomaranča a zvyšok teplého mlieka. Vypracujte hladké cesto, preneste si ho na pracovnú plochu a mieste aspoň 5 minút.

Cesto si na pracovnej ploche roztlačte prstami, posypte ho zvyškom cukru a opäť mieste, kým sa všetko nespojí. Ak vám medzičasom kvások pekne narástol, cesto opäť roztlačte prstami, vylejte naň kvások a vymieste. Bude sa to šialene lepiť, ale nezúfajte. Pomôžte si cukrárskou špachtlou a mieste ďalších aspoň 5 minút. Keď je všetko ulepené a spojené, je dobre. Cesto by malo byť lepkavé, ale stačí mu máličko múky na to, aby sa viac nelepilo. Vytvarujte z neho guľku.

Väčšiu čistú misu vymažte trochou oleja, vložte do nej guľku cesta a cesto potrite troškou oleja. Prikryte, odložte na teplé miesto kysnúť aspoň na hodinu alebo pokiaľ nezdvojnásobí svoj objem.

Ak je pekne vykysnuté, vyložte si cesto na pracovnú plochu, vytvarujte z neho šúľok a odrežte kúsok cesta, ktorý použijete na vytvarovanie kostí a lebky (asi 1/5 cesta). Zvyšné cesto vytvarujte do gule a položte ju na maslom vymastený plech, jemne ju pritlačte.

Z odrezaného cesta si kúsok odtrhnite a vytvarujte guličku o veľkosti asi 3 cm. Zvyšok rozdeľte na dve časti, pomúčte si pracovnú plochu a pomocou ruky a roztiahnutých prstov vaľkaním vytvarujte „kosti“. Vyvaľkané kosti uložte na bochník krížom na seba. Na vrch bochníka položte guľku s priemerom 3 cm, ktorá symbolizuje lebku. Plech s cestom odložte na teplé miesto, aby opäť vykyslo (asi 30 – 40 minút).

Rúru vyhrejte na 200°C. Vložte vykysnutý pan de muerto a hneď znížte teplotu na 180°C. Pečte asi 20 minút. Po upečení vyberte chlieb z rúry a nechajte 10 minút vychladnúť na plechu. Po 10 minútach potrite chlieb roztopeným maslom a posypte cukrom.

Milé spomínanie a dobrú chuť!

Cesto posypané cukrom
Cesto na pracovnej ploche roztlačte prstami, posypte ho zvyškom cukru a mieste, kým sa všetko nespojí.
Cesto pokryté kváskom
Cesto roztlačte prstami, vylejte naň kvások a vymieste.
Lepkavé cesto
Cesto mieste na pracovnej doske. Bude sa to šialene lepiť, ale nezúfajte a pomôžte si cukrárskou špachtlou.
Cesto na pan de muerto
Vymiesené cesto preložte do vymastenej nádoby a nechajte kysnúť na teplom mieste.
Tvarovanie kostičiek na pan de muerto
Pomocou ruky a roztiahnutých prstov vaľkaním vytvarujte „kosti“.
Pred pečením
Vyvaľkané kosti uložte na bochník krížom na seba. Na vrch bochníka položte guľku cesta, ktorá symbolizuje lebku.
Po upečení
Upečený pan de muerto posypte cukrom.
Pan de muerto, horúca čokoláda a jeseň
Podávajte s horúcou čokoládou.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *