Domáca kandizovaná pomarančová kôra

Domáca kandizovaná pomarančová kôra

Teraz mám citrusové obdobie, čo môžete vidieť aj na receptoch, ktoré tu v poslednej dobe uverejňujem :). Recept na domácu kandizovanú kôru z citrusov som plánovala uverejniť už dlhšie, ale veď viete ako to býva. Plán a realita nie sú vždy totožné.

Som ale rada, že sa mi to konečne podarilo. Verím, že najmä teraz v predvianočnom období, si nájde svojich priaznivcov. Priznám sa, nikdy som nebola fanúšička kandizovaného ovocia z obchodu. Vždy mi to prekážalo aj v pečive, múčnikoch a zákuskoch. Keď som ale zistila ako si pripraviť domácu kandizovanú kôru, bola som prekvapená ako mi chutí aj samotná.

Výborné je, že vďaka tomuto receptu si môžete pripraviť kandizovanú kôru aj z citróna, mandarínky, či grapefruitu. Ak máte vo svojom okolí niekoho, kto má rád takéto dobroty, môžete mu pripraviť jedlý darček na Vianoce.

Citrusová kôra
Citrusovú kôru najskôr 4-krát prevarte.

Ingrediencie

Príprava: 20 minút príprava + 2 hodiny varenie

  • kôra z 5 bio pomarančov
  • 2 hrnčeky cukru
  • voda

Postup

Kôru z umytých pomarančov odrežte a nakrájajte na polcentimetrové prúžky. Vložte do menšieho hrnca a zalejte vodou tak, aby zakryla pomarančovú kôru. Priveďte k varu. Akonáhle začne voda vrieť, sceďte ju.

Pomarančovú kôru vráťte do hrnca, opäť zalejte vodou a opäť priveďte k varu a následne sceďte. Tento postup zopakujte ešte dvakrát. Celkovo prevarte pomarančovú kôru 4-krát.

Po štvrtom raze vráťte pomarančovú kôru do hrnca, zalejte vodou tak, aby zakryla pomarančovú kôru a pridajte dva hrnčeky cukru. Na miernom ohni priveďte k varu a miešajte, pokiaľ sa cukor nerozpustí. Nechajte vrieť na miernom ohni asi hodinu. Občas kôru sledujte, aby sa nespálila (viem, o čom hovorím :)).

Keď je pomarančová kôra uvarená, bude takmer priesvitná. Ak ju potrebujete ihneď, vyberte ju zo sirupu a nechajte preschnúť na papieri na pečenie. Preschnuté kúsky kôry môžete ešte obaliť v cukre. Skladujte ich v uzatvárateľnej nádobe, oddelené kúskami papiera na pečenie, aby sa vám nezlepili do jednej masy.

Sirup použite na prípravu nápojov alebo dochutenie dezertov. Ak kôru potrebujete neskôr, preložte ju aj so sirupom do uzatvárateľnej nádoby a skladujte v chladničke.

Využiť domácu kandizovanú pomarančovú kôru môžete na prípravu marokánok, do rôznych vianočných dobrôt alebo len tak – keď dostanete chuť na niečo sladké.

Domáca kandizovaná kôra
Citrusovú kôru povarte v sirupe asi hodinu.
Pomarančová kôra kandizovaná
Uvarenú citrusovú kôru rozložte na papier na pečenie a nechajte preschnúť. Ak budete kôru používať až neskôr, skladujte ju v uzatvárateľnej nádobe spolu so sirupom.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *