Pšeničný kváskový chlieb bez prekladania

Pšeničný kváskový chlieb bez prekladania

Kváskový chlieb pečieme doma už pár rokov. Dlho nám trvalo, kým sme našli ideálny recept na chutný kváskový chlieb zo pšeničnej múky. Skúšali sme rôzne postupy, hľadali sme recepty, ktoré mali byť zaručene najlepšie a chceli sme, aby ten náš chlieb bol dostatočne nadýchaný s množstvom vzduchových bubliniek vnútri. A podarilo sa! Dokonca sa s týmto postupom dá aj celozrnná varianta, len práca s cestom bude o niečo náročnejšia.

Tu je recept na náš aktuálne najobľúbenejší domáci kváskový chlieb.

Ingrediencie (1 stredne veľký bochník)

Príprava: 8 hodín kvások + 20 minút spracovanie + 10 hodín kysnutie + 45 minút pečenie

  • 400 g hladkej múky
  • 230 ml vody
  • 5 g soli
  • 160 g kvásku

Postup

Večer pred pečením vyberte kvások z chladničky a nakŕmte ho. Ak ho skladujete v 0,7 l pohári, tak do polovice pohára dajte vlažnú vodu a postupne po lyžiciach pridávajte múku (pokiaľ máte ražný kvások, pridajte ražnú múku). Po každej lyžici s múkou, kvások poriadne premiešajte. Múku pridávajte dovtedy, pokiaľ nie je konzistencia kvásku o niečo hustejšia ako palacinkové cesto. Pohár s kváskom prikryte gázou, vložte do misy (ak by kvások v noci vytiekol z pohára) a nechajte cez noc pracovať.

Na druhý deň ráno odoberte z kvásku dve lyžice do čistého pohára, zatvorte a odložte do chladničky. Do väčšej misy dajte všetky suroviny – 400 g múky, 230 ml vody, 5 g soli a 160 g kvásku. Vypracujte cesto ručne-stručne alebo pomocou kuchynského robota, ktorý väčšinu práce urobí za vás. Ak chcete cesto hnietiť ručne, bude to trvať aspoň 15 minút. Cesto je dobre vyhnietené vtedy, ak sa dá natiahnuť až na tenkú vrstvu. Ak sa cesto po natiahnutí trhá, treba hnietiť ďalej. Ak sa cesto dá pekne natiahnuť na takmer priesvitnú vrstvu a netrhá sa, je vymiesené.

Z cesta vytvarujte guľku a potrite ju olejom. Vložte do čistej misy, prikryte kuchynskou utierkou a nechajte 3 hodiny kysnúť.

Po troch hodinách cesto opäť prehnieťte na jemne pomúčenej ploche aspoň 5 minút a vytvarujte z neho bochník.

Ošatku posypte vrstvou múky (otrúb). Nám sa osvedčilo ošatku vystlať čistou kuchynskou utierkou a tú posypať múkou, resp. otrubami. Keď sme dali cesto kysnúť priamo do ošatky, vždy sa nám prilepilo a bochník sa pri prekladaní do zapekacej nádoby roztrhol. Vytvarovaný bochník vložte do ošatky, prikryte utierkou a dajte kysnúť do chladničky na 5 hodín (alebo aj cez noc). Po 5 hodinách chlieb z chladničky vyberte a nechajte kysnúť pri izbovej teplote ešte 1 až 2 hodiny.

Vyhrejte rúru aspoň na 230 °C.

Do vyhriatej rúry vložte na 5 minút keramický hrniec a plech na pečenie, aby sa poriadne vyhriali. Po 5 minútach ich vyberte z rúry a na plech položte vykysnuté cesto. Bochník pred pečením nakrojte na povrchu žiletkou, aby nepraskol. V tejto fáze popustite uzdu fantázii a „podpíšte“ svoj chlieb originálnymi zárezmi. Narezaný bochník prikryte keramickým hrncom a dajte piecť na 25 minút. Po 25 minútach odstráňte keramický hrniec a pečte ďalších 20 minút len na plechu.

Pokiaľ nemáte keramický hrniec, treba v rúre vytvoriť paru (do prázdneho pekáča nalejte vodu, pekáč s vodou vložte do rúry, aby sa voda postupne odparovala). Iný plech vysteľte papierom na pečenie. Preložte naň vykysnuté cesto, narežte ho žiletkou alebo ostrým nožom a dajte piecť na približne 35 minút.

Po upečení vyberte chlieb z rúry a zabaľte ho do čistej kuchynskej utierky alebo ľanovej látky. Nechajte vychladnúť.

Cesto na kváskový chlieb
Cesto za vás môže vymiesiť kuchynský robot alebo vaše ruky. Ak sa cesto trhá, treba hnietiť ďalej.
Miesenie kváskového cesta
Čo nezvládne robot, zvládnu ruky. Miesiť treba dovtedy, pokiaľ sa cesto nebude dať natiahnuť na tenkú vrstvu.
Cesto na kváskový chlieb
Vymiesené cesto potrite olejom a dajte kysnúť do čistej misy.
Kváskové cesto v ošatke
Po prvom kysnutí cesto opäť krátko prehnieťte a dajte kysnúť na ďalšie 3 hodiny do ošatky.
Pšeničný kváskový chlieb celozrnný
Chlieb pečte pri teplote 230 °C. Po upečení ho vyberte, zabaľte do utierky a nechajte vychladnúť.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *